• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Mircea[SB]

Cauciucuri de iarna sau all season ?

42 posts in this topic

Dupa cum scrie si titlul topicului sunt curios voi ce parerea aveti despre noua lege(ordonanta sau ce o fi ea), prin care din noiembrie vor fi obligati toti soferii sa aiba cauciucuri de iarna sau cel putin all season?

De exemplu mie mi se pare aiurea ca a dat voie cu cauciucuri all season pentru ca se intentioneaza cresterea sigurantei in trafic. Bineinteles ca vor mai exista fenomene, ca nu le pot spune altceva, care cred ca ei sunt cineva si ca ei nu patineaza ca sunt fiul/fica la nuj ce mare sef sau tot felul de smecheri.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

pai... O sa fie simplu: Cum firmele au nevoie sa vinda, vor da spaga de rigoare pe la omologari, pe la RAR iar in final... toate cauciucurile vor fi declarate all seaseon :)

Din punctul de vedere al sigurantei, dupa parerea mea, NU exista all seazon. Sunt doar niste cauciucuri care nu sunt bune nici vara, dar nici iarna :D

daca alea allseson ar fi fost o inventie buna, nu ar mai fi fabricat nimeni cauciucuri de vara si cauciucuri de iarna.

de ce ai investi in 2 tehnologii diferite, cand ai putea sa ai una singura care acopera ambele cazuri ?

allseasonul a aparut ca raspuns al obligativitatii de a livra masina echipata si cu cauciucuri de vara si cu cauciucuri de iarna ;)

Eu unul folosesc cauciucuri dedicate vara si iarna.Cele de vara sunt puse pe jante de aluminiu iar cele de iarna pe jante de tabla.Asa ca schimbul se face foarte usor.Este greu sa le cumperi pe toate odata dar nu este o investitie care o faci in fiecare an si daca ai cauciucuri pentru vara si iarna mai mult ca sigur ca o sa tina destul.

Cauciucurile All seasons sunt gaselnite comerciale, venite ca intampinare obligativitatii de a avea cauciucuri de sezon rece. Si eu am 2 seturi de roti (vara si iarna). Nu am incredere in calitatea lor, mai ales pe timp de vara. Vara temperatura la nivelul asfaltului, in zilele caniculare, atinge 60 grade Celsius. Iarna, in zona de sud a Romaniei (implicit Bucuresti), temperatura minima la nivelul solului este de cca -10 grade Celsius. Asa ca ce strici vara, iarna tocmai bun sa le ai opinci. Ca investitie, cauciucurile de iarna este destul de mult, la inceput, dar tinand cont de faptul ca le poti folosi 3 ierni, costurile nu mai sunt atat de mari.

Daca drumarii se ocupau cu simtul raspunderii de curatarea drumurilor, nu mai erau necesare 2 seturi de cauciuri. Diferentele de temperatura si precipitatii pe timp de iarna, difera pe teritorul tarii. In centrul Transilvaniei, iarna incepe prin octombrie (fata de decembrie in sud) si se termina aproape de inceputul lui aprilie (fata de martie in sud). Asa ca, obligativitatea nu era necesara. Cine merge iarna cu masina in mod frecvent, se echipeaza fara sa-l oblige legea (cum e si cazul meu).

Sugestia mea este: vara - vara si iarna - iarna.

All seasons nu este nici cal, nici magar.

Edited by Hunab Ku

Dupa un derapaj la 50km/h cu mers de-a latul pe sosea (fara urmari) iarna trecuta intre Buzau si Urziceni, mi-am cumparat cauciucuri de iarna.

Asa ca eu personal sunt de acord cu obligativitatea cauciucurilor adaptate sezonului rece, dar nu sunt de acord cu amenzile mult prea mari (mult peste media europeana) prevazute de ordonanta/lege si nici cu motivatia care a generat aceasta ordonanta/lege. Aceasta ordonanta/lege a fost generata de nevoia statului de a strange mai multi bani din TVA (445 milioane Euro) si in nici un caz din dorinta de sporire a sigurantei rutiere, motiv meschin datorita caruia banuiesc ca s-au stabilit si acele amenzi exorbitante pentru soferul obisnuit. Vezi punctul 4 din Nota de fundamentare a proiectului de ordonanta.OUG - anvelope_01171131.pdf

Edited by blackcat

Salut! Personal, recomand doua randuri de jante cu anvelope dedicate sezonului. Este o investitie de proportii in zilele noastre dar se merita sa o faci gandindu-te ca e in joc siguranta ta si a celorlalti.

Cei care acum trebuie sa-si cumpere au de ales in functie de buget intre gume noi si SH. Parerea mea personala: Decat LingLong, NanKang sau alte chinezarii ieftine mai bine SH occidentale de renume de la dezmembrari. Dar nu mai vechi de 2-3 ani!

legea e clara.esti obligat sa ai caucioace de iarna in perioada respectiva daca ninge.adica...de craciun,daca e uscat,tu poti merge cu anvelopele de vara,fara sa te traga nimeni la raspundere.scrie clar in lege:doar daca e zapada.

acum vor fi mai multe categorii de soferi:

1.care voi avea de vara si vor pandi zilele insorite si vor circula doar atunci.

2.care isi vor lua all season,si aici intra M+S.am vazut cauciucuri de vara,slick-uri cum le spun la cele cu linii adanci,pe care scria M+S.

3.cei care vor cauta anvelope sh sau reesapate de iarna.

4.cei care chiar vor tine la siguranta lor,si vor vrea sa doarma linistiti noaptea,stiind ca a doua zi,nu va trebui sa caute vecini sa il impinga sa poata iesi din parcare,iar masina sa se poarte exemplar.vreti un exemplu de cauciuc?Nokian.sunt finlandeze si detin recordul de viteza pe zapada: cam 320km/h. dragut,nu?

este o vorba:gospodarul isi face sanie vara si caruta iarna.acum e momentul sa va luat anvelope de vara.in 2 luni va incepe sezonul lor si se vor mai scumpi. in miezul verii,va puteti lua anvelope de iarna.dar veti avea ceva de cautat pt ca stocurile vor scadea.nu fac publicitate,dar vorbesc in cunostinta de cauza.

Personal sunt fan Nokian. Am cumparat si de vara si de iarna, le-am folosit si fac toti banii. Evident, cum spunea amicul de mai sus, e bine de achizitionat din timp, iarna cumperi de vara si invers, vara, de iarna. Daca te duci la reprezentantul zonal al unei marci anume, ai toate sansele sa gasesti modelul care in cauti, indiferent de anotimp. Sau, ma rog, asa sunt eu obisnuit... :)

Cat priveste obligatiile legale, fiecare face cum crede mai bine, dar ar trebui sa primeze siguranta personala in primul rand si nu in ultimul rand si a celorlati participanti la trafic.

legea e clara.esti obligat sa ai caucioace de iarna in perioada respectiva daca ninge.adica...de craciun,daca e uscat,tu poti merge cu anvelopele de vara,fara sa te traga nimeni la raspundere.scrie clar in lege:doar daca e zapada.

acum vor fi mai multe categorii de soferi:

1.care voi avea de vara si vor pandi zilele insorite si vor circula doar atunci.

Eu sunt tare curios de logica ta. Esti din localitatea X. Pleci la un prieten, de sarbatori in localitatea Y, la 550 km distanta. Cand pleci tu, afara este o temperatura de + 6 grade, soare. Cand ajungi la prietenul tau sunt -22 grade celisus, jos este polei si incepe sa ninga, de nu ai vizibilitatea de peste 50 metri. Ce faci? Ai gumele de iarna in portbagaj si te duci la prima vulcanizare sa le schimbi sau ai rotile de iarna in portbagaj, bagi cricul sub masina si te apuci sa le schimbi?

Da-ne o solutie!!!!

Dupa logica ta, daca e polei te doare in bascheti de lege.

Mai citeste si da-ne un raspuns :whistle3:

Edited by Hunab Ku

@hunab ku cred ca tu tre sa mai citesti odata ce a scris synapse si mai cu atentie. Nu a spus ca el are de gand sa faca asa, dar sigur se vor gasi altii care sa faca, cei care au facut si pana acum.

Parerea mea catre aceasta ordonanta.> ar fi trebuit sa fie admise numai cele de iarna, nu si cele allseason.

Pe orice "sait" cu teste nu veti gasi vreo parere buna despre cele allseason vis-a-vis cauciucuri de iarna.

Oricum dupa parerea mea un cauciuc pe 15' de iarna nu este scump deloc.Nu ai bani de 4 ?! Iei 2 noi si 2(aceeasi marca)sh.Daca nu ai deloc stai acasa.

Edited by alexya42

Parerea mea este ca cei care isi cumpara cauciucuri all season nu sunt bine informati si inca mai cred in minuni tehnologice {a se citi "reclame"), ori o fac din lipsa banilor pt a pacali noua lege, desi la o analiza mai atenta reiese ca ei sunt cei pacaliti ! Pe langa faptul ca nu prezinta siguranta nici vara, nici iarna, aceste anvelope se vor uza si mult mai repede fata de cele dedicate anotimpului respectiv.

De asemenea conteaza enorm de mult si calitatea lor. Eu am avut acum cativa ani 4 roti de iarna Montana de toata frumusetea, aveau niste crampoane de ti-era mai mare dragul sa te uiti la ele ! Cand a venit zapada am constatat ca aveam aderenta mai buna cu anvelopele de vara ! De atunci nu am mai folosit cauciucuri de iarna, fiind convins ca e doar vrajeala, in cazuri extreme foloseam lanturile. Anul asta, speriat de noua lege, am zis sa-mi iau si eu 2 buc de iarna si la anul sa mai imi iau 2, doar ca sa nu imi iau vreo amenda ! Am ales Vredestein, niste anvelope destul de scumpe si situate f bine in top ADAC si vreau sa va spun ca se simte enorm de mult diferenta pe zapada, in schimb pe asfalt uscat sunt praf, in caz de frana brusca te duci cu ele ca pe sanie !

Concluzia este ca nu exista inca anvelope care sa fie bune in toate conditiile, dar ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca aceasta lege nu a fost facuta cu gandul la siguranta oamenilor, ci mai degraba pentru castigurile provenite din taxele aferente si mai ales pentru a reduce pierderile companiilor de asigurari care sunt destul de mari in anotimpul rece din cauza accidentelor usoare.

Problema cea mai mare este ca te obliga sa le ai pe toate 4.

Pe Opel am fata Dunlop si spate Continental, iar pe Skodita am toate Vredestein. Ambele masini au cauciucurile de iarna de 2 sezoane. Cele de pe Astra or sa ma mai duca 2 sezoane iar celelalte doar unul. Diferenta este de numarul de km parcursi. Nu pot sa-mi dau cu parerea care sunt mai bune. Diferenta dintre masini este de dimensiune, greutate. Ce vreau sa subliniez este ca utilizarea anvelopelor de iarna aduce mai mult confort la condus, franare, stabilitate. Daca afara este polei si cele de iarna sunt doar de design.

@ Hunab Ku:

iti dai seama ca un om sanatos,daca are de facut 500km cum ai zis tu,si e in sezon,chiar daca e uscat,pleaca pregatit.eu ma refeream mai mult la cei care speculeaza vremea.de ex,nu am bani,sau nu am chef sa imi iau cauciucuri de iarna.stiu ca daca ies pe zapada cu cele de vara voi fi amendat,asa ca speculez vremea.daca e uscat,cam cum este acum,ma duc si eu la servici,sau o duminica la tara,cu gumele de vara.daca e zapada,iau trenul sau alt mijloc de transport,sau astept sa vina primavara.ai inteles acum ce vroiam sa spun?unii se folosesc de portita asta pt a circula in sezon.adica se vor folosi..