• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Mircea[SB]

Maneta semnalizare + faza lunga

40 posts in this topic

Dupa ce am discutat astazi la telefon cu @ h0rm0n, care mi-a spus ca el a desfacut si a reusit sa o si asambleze inapoi, in ciuda vorbelor care circula pe forum de la unii si de la altii care au desfacut-o si nu au mai reusit sa o monteze inapoi, mi-am facut curaj si am desfacut maneta mea. Am desfacuto pentru ca imi trecea imediat pe faza lunga, si dadea greu flashuri. Mai jos o sa vedeti ce se desface, unde se curata si cum se monteaza inapoi.

Mai intai se demonteaza ornamentele de plastic de pe coloana volanului, dupa care se apasa, in acelasi timp, pe cele doua cleme indicate cu albastru in pozele de mai jos si se trage in sensul indicat cu rosu.

post-2224-012467400 1297529291_thumb.jpgpost-2224-001527600 1297529301_thumb.jpg

Acum trebuie sa scoate mufa cu cabluri. Pentru asta, cu o surubelnita subtire, se desfac clemele indicate cu sageti albastre.

post-2224-075149700 1297529384_thumb.jpgpost-2224-038778600 1297529396_thumb.jpg

Dupa ce ati ramas cu maneta de semnalizare in mana va recomand sa mergeti undeva la caldura (s-ar putea sa dureze vreo doua ore pana o montati inapoi, cand o desfaceti prima data), pe o masa, ca sa nu se poata pierde din piese.

Cu o surubelnita subtire se desfac clemele de pe o parte si de pe partea opusa, din prima poza de mai jos, dupa care se desfac si celelalte doua cleme (in total 6 cleme). Maneta ar trebui sa se desfaca pe din doua, in sensul indicat de sagetile din cea de a treia poza de mai jos.

post-2224-033202100 1297529581_thumb.jpgpost-2224-087659200 1297529599_thumb.jpgpost-2224-010791200 1297529645_thumb.jpg

Dupa ce desfaceti maneta ar trebui sa aveti componentele de mai jos, care se pot vedea si in poze separate.

post-2224-005375100 1297529801_thumb.jpgpost-2224-039953800 1297529811_thumb.jpgpost-2224-009873900 1297529822_thumb.jpgpost-2224-009410400 1297529835_thumb.jpgpost-2224-059910200 1297529853_thumb.jpg

In poza cu numarul 4 am notat cu numarul 1 lamelele si arculetele care le puteti vedea montate in poza cu numarul 3.

In cazul in care vi se cupleaza pe faza lunga daca impingeti umpic de maneta(catre pozitia de faza lunga), pana sa sara pe faza lunga, sau daca dati intr-o groapa si vi se pune pe faza lunga, din nou fara sa sara maneta pe pozitia de faza lunga, atunci aveti de curatat lamelele din poza cu numarul 4, notate cu 2 si 4.

Daca nu mai merge sa dati flashuri(blituri), in momentul cand trageti de maneta catre voi, atunci trebuie sa curatati locurile indicate de sageti in poza de mai jos. Pentru a avea acces in zonele respective trebuie sa trageti umpic de lamela ca sa iasa de sub ciocul respectiv.

Atentie! Ca sa curatati lamela va trebui sa trageti de ea destul de tare in sus. Dupa ce o curatati bagati ceva in locul indicat cu sageata rosie, pentru o ii aduce curbura lamelei aproximativ la forma originala. Mare atentie sa nu o indoiti prea tare in jos. In momentul cand o bagati din nou sub ciocul respectiv cele doua zone curatate indicate cu sageti albastru nu trebuie sa fie in contact. Daca puneti maneta sus si nu o sa va mearga flashurile, sau trebuie sa trageti tare de maneta ca sa mearga, sa stiti ca mai trebuie umblat la curbura lamelei.

post-2224-011226200 1297530532_thumb.jpg

Dupa ce ati terminat de curatat incepe montajul in ordinea descrisa mai jos.

Mai intai se monteaza cele doua arcuri notate cu 3 din figura 4 de mai sus, dupa cum este indicat cu sageti in poza de mai jos.

post-2224-031502600 1297530742_thumb.jpg

Se monteaza una dintre cele doua lamele notate cu 4 din figura 4 de mai sus. Cele doua lamele sunt la fel, aveti doar grija cum le montati, ca una vine montata intr-un fel, cealalta invers. Uitati-va atent la poze ca sa vedeti diferenta.

post-2224-091313300 1297530865_thumb.jpg

Se monteaza lamela mare pe cele doua arcuri montate deja. Aveti grija sa o montati cu partea care trebuie in sus. Trebuie sa intre cele doua ridicaturi de pe ea in centrul arcurilor.

post-2224-083892800 1297530893_thumb.jpg

Se monteaza maneta si v-a trebui sa impingeti umpic de rola din capat pentru o putea intra maneta la locul ei. Cel mai probabil v-a trebui si sa impingeti umpic cu o surubelnita subtire de tabla montata anterior, in sensul indicat de sageata rosie, pentru a intra de tot maneta in locasul ei. Impingeti cu simt ca sa nu indoiti tablita. Daca nu se impinge scoateti maneta afara si mai incercati o data.

post-2224-047722700 1297531143_thumb.jpg

Urmeaza sa montati cea de-a doua lamela 4 din figura 4 de mai sus. In a doua poza se vede cum ar trebui sa arate dupa ce s-au montat toate componentele de mai sus.

post-2224-054605900 1297531195_thumb.jpgpost-2224-069381500 1297531625_thumb.jpg

Se monteaza piesa alba din poza cu numarul 4, doar piesa mica alba. Arcurile sa nu va chinuiti sa le montati inca pe cei doi cepi.

post-2224-040828700 1297531805_thumb.jpg

Acum urmeaza partea cea mai grea, sa montati capacul, practic maneta inapoi.

post-2224-097972000 1297531963_thumb.jpg

Il pozitionati in asa fel incat cepul de pe piesa mica alba cu cele doua arculete sa intre in canalul piesei albe din capac. Strangeti de capac pana cand fac click cele doua cleme indicate mai jos.

post-2224-029099400 1297532055_thumb.jpg

Urmeaza sa montati capatul liber al arculetelor pe cepii indicati cu sageti rosii. Eu am folosit un astfel de ac (mi se pare ca se foloseste pe la crosetat), daca nu aveti asa ceva probabil merge sa confectionati unul dintr-o sarma mai tare. Cu el am agatat capatul liber al unuia dintre arculete si am departat cele doua carcase pana cand s-a vazut varful celor doi cepi.

post-2224-080364400 1297532232_thumb.jpgpost-2224-032774100 1297532325_thumb.jpg

Dupa ce ati pus capatul primului arculet pe cep strangeti de carcasa pana cand face click clema din dreptul sagetii din partea stanga, corespunzatoare partii pe care ati montat arcul. Daca face click si cealalta clema v-a trebui sa o desfaceti pentru ca nu o sa mai puteti largi carcasa ca sa montati cel de-al doilea arculet.

post-2224-096345500 1297532500_thumb.jpg

Dupa ce ati montat si cel de-al doilea arculet strangeti carcasa pana fac click toate clemele si verificati daca poate face maneta toate miscarile.

De montat pe masina se monteaza in sens invers fata de cum ati dat-o jos.

Eu am desfacut de 3 ori maneta pana cand a iesit ce trebuie, dar am dat niste indicatii mai sus referitoare cu ce trebuie curatat si pozitia lamelei cu flashurile cu scopul de a nu fi si voi nevoiti sa o desfaceti de atatea ori si sa faceti tot de atatea ori naveta din casa pana la masina (etajul 4 :Straight Face: ).

Mie mi-a luat cam 3 ore toata operatia, din care cam jumatate de ora pana mi-am dat seama cum vin montate toate componentele inapoi. Daca ar fi sa mai desfac o maneta acum in 30-45 de minute cred ca termin cu tot cu dat jos si pus inapoi pe masina, deci nu e foarte complicat de facut. La cele 3 ore se mai adauga tutorialul o ora, norocul meu ca s-a modernizat paintul din windows 7 pentru ca altfel dura mai mult :).

Spor la treaba, dar mai bine sa nu aveti nevoie!

Edited by bizu19

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

:clapping5jp: Mai detaliat de atat nu se putea!

nota 10 bravo , aveam un prieten care lua piesele dintr-o maneta de semnalizare opel kadett si le punea in maneta de astra f componemtele din interior fiindla fel

Mircea te-ai intrecut pe tine :clapping5jp: ; Anul trecut am scos maneta afara dar fiind asa de capsata nu m-am riscat sa incerc sa-l desfac si tot dau cu blitul la cei din contrasens fara sa vreau si mai nou la o patrula de politie care seara de seara sta exact unde intru eu intr-o straduta "blit in fata non stop :P "

Urmaind tutorialul saptamana viitoare sau cel tarziu cand se face cald ma pun sa-l desfac din nou ;)

bafta si merci de tutorial :beerchug:

eu nu am nici o problema cu aceasta maneta :clapping5jp: si sper nici sa nu am :pope: .Nu pot sa nu te felicit pentru acest tutorial excelent,dupa parerea mea. :hi:

Te felicit pentru tutorial. :Applause:

Eu sunt mai lenes :'> .

La mai multe tutoriale.

PS: Nu ai specificat daca ti-a mai mers maneta dupa finalizare. :beerchug:

Edited by h0rm0n

PS: Nu ai specificat daca ti-a mai mers maneta dupa finalizare. :beerchug:

' date='12 February 2011 - 07:08 PM' timestamp='1297530535' post='164725']

... Eu am desfacut de 3 ori maneta pana cand a iesit ce trebuie ...

Deci a mers dupa finalizare :)

just kiddin'

mno...am desfacut azi; de pe o clema centrala era uzat bulinuta de cositor, dar am rezolvat; clema ce iti apare in prima poza am indoit de la baza in sus cam 3-4 mm si acuma imi merge perfect; merci inca o data de tutorial, fara nu-l mai puneam veci inapoi :clapping5jp:

S-a rupt bucatia aceea de plastic din poza 4 nr.2,astept sa vad daca se lipeste,am montat si in loc de faza scurta este faza lunga care nu se stinge,este posibil sa fie de la piesa de plastic rupta?

Poate fi si din cauza respectiva, dar poate fi si din cauza lamelelor montate gresit sau cand sunt indoite prea putin sau prea tare. Pana sa ii pui capacul, cu toate contactele montate, misca de maneta fata-spate(cum faci sa o treci de pe faza lunga pe scurta si invers). Asa ar trebui sa iti dai seama de functionarea contactelor respective si sa vezi daca iti functioneaza corespunzator sau nu, si ce lamele mai trebuie indreptate sau indoite.

Foarte probabil ca problema ta sa fie din cauza lamelelor incercuite in poza de mai jos, deci si a celei cu plasticul rupt.

post-2224-044547300 1323290316_thumb.jpg

Am lipit plasticul acela iar acum imi merge faza scurta insa cand mut pe faza lunga trebuie sa tin cu mana sa se aprinda iar cand dau flash se sting becuriile.Oricum iti multumesc pentru tutorial!

Salut, ia uite ce am scris eu aici legat de flashuri ;)

Cat despre treaba cu faza lunga nu am inteles eu la ce te referi ca trebuie sa tii cu mana ca sa se aprinda, dar daca e problema de contact electric si nu mecanic, ca nu iti sta maneta pe pozitie, atunci ai treaba la lamelele incercuite mai sus. Poate ti s-au mutat lamelele de pe pozitie cand ai pus maneta/capacul.

' date='12 February 2011 - 07:08 PM' timestamp='1297530535' post='164725']

Daca nu mai merge sa dati flashuri(blituri), in momentul cand trageti de maneta catre voi, atunci trebuie sa curatati locurile indicate de sageti in poza de mai jos. Pentru a avea acces in zonele respective trebuie sa trageti umpic de lamela ca sa iasa de sub ciocul respectiv.

Atentie! Ca sa curatati lamela va trebui sa trageti de ea destul de tare in sus. Dupa ce o curatati bagati ceva in locul indicat cu sageata rosie, pentru o ii aduce curbura lamelei aproximativ la forma originala. Mare atentie sa nu o indoiti prea tare in jos. In momentul cand o bagati din nou sub ciocul respectiv cele doua zone curatate indicate cu sageti albastru nu trebuie sa fie in contact. Daca puneti maneta sus si nu o sa va mearga flashurile, sau trebuie sa trageti tare de maneta ca sa mearga, sa stiti ca mai trebuie umblat la curbura lamelei.

post-2224-011226200 1297530532_thumb.jpg

Edited by Mircea[SB]

Nu vrea neam,am demontat-o si montat-o cred ca de 30 de ori:) aceelasi rezultat cand sta doar faza lunga cand nu merge cea scurta,este montat exact ca in poze,nustiu:(

Am si eu una pe care am desfacuto de cateva ori si nu reusesc sa mai aprind faza lunga , am cumparat alta sh , daca o vrea cineva o donez cu placere.