• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
Murderer27

Computer bord?

40 posts in this topic

Buna ziua,destul de nou si eu pe forum,am un Opel Astra G model dec.2001,si am citit aici pe forum despre computer de bord,despre afisarea consumului etc. si sunt curios si eu,asta e computerul de bord?

post-14956-083445800 1297625993_thumb.jpg

Daca da,mie nu imi apar chestiile astea,cu consumul etc. apare doar data,ora si atat parca,nu stiti este din cauza ca este modelul mai vechi,sau nu sunt conectate ceva fire,sau trebuie pus un soft sau ceva?casetofonul a fost schimbat cand am luat masina,stiu ca trebuia sa apara si radio-ul daca era cel original,nu?va multumesc,sper ca nu am suparat pe mine sau indispus pe cineva cu post-ul meu.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

deci ala e doar displayul care afiseaza BC trebuie activat din calculatorul masini ca sa iti poata afisa consumul, etc si programat pe masina ta altfel iti va afisa doar data, temperatura , ora iar daca ai alt casetofon pe masina decat cel original nu iti va mai afisa RDS doar daca e compatibil cu displayul

deci tu ai un MID multi display info

si daca ai si legaturile facute la MID iti va afisa informatiile de mai sus dar trebuie activat BC si poti schimba si limba in care sa iti afiseze !!!

bafta

daca mai ai nelamuriri imi poti scrie in privat sau tot aici pe forum

pai nu am asta,voiam sa iti arat numai modelul,adica daca ecranul asta ii computerul de bord,pai eu am unul care arata doar ceasul data si temperatura,si ma gandeam daca pot sa imi instalez eu sau sa fac eu ceva la eranul meu sa apara si consumul si tot...

nu poti nu tine doar de display iar ce ai tu e TID si nu suporta informatii mai multe decat ceas data ora si RDS

iti trebuie alt display mufa maneta stergator.

uite exact de ce ai nevoie nu iti poti modifica displayul tau sa iti afiseze BC

in imaginile de mai jos ai sa vezi doua display_uri una cu mufa de 32pini si unul cu 12 pini.

tu acum ai TID cel cu 12 pini si interfata la TID nu suporta mai multe informatii decat ce ai tu acum

ai nevoie de

MID cel cu 32 pini

maneta stergator BC

mufa 32 pini

activare cu TECH 2 pentru BC

o sa iti afiseze

consum inst

km pana la pompa

viteza medie

cronometru

nivel antigel

nivel lichid parbriz

etc

daca te intereseaza am pe cineva care are de vanzare toate si schema cum se leaga etc.

post-11392-029746600 1298144147_thumb.jpg

post-11392-060795900 1298144156_thumb.jpg

post-11392-003406100 1298144169_thumb.jpg

post-11392-058952700 1298144181_thumb.jpg

post-11392-042789100 1298144195_thumb.jpg

ok,dar initial ma intereseaza doar un pret,ca stau cam rau cu banii(ca tot omul) ca sa stiu cam ce economii sa fac.Si nu stii eu daca ma duc cu tot ce trebuie la un service,imi monteaza ei?

la reprezentanta poti incerca dar cred ca te ajunge mai scump decat daca cauti pe cineva mai priceput!!!

MID+MANETA+MUFA 280RON

la reprezentanta poti incerca dar cred ca te ajunge mai scump decat daca cauti pe cineva mai priceput!!!

MID+MANETA+MUFA 280RON

Pe mine m-ar interesa piesele ,dar as vrea sa-mi spui daca cumva stii daca nu cumva am in bord deja mufa cu cei 32 de pini pt MID ,deoarece in 2 luni de cand am masina am descoperit cu ocazia unor imbunatatiri la masina ca am avut cablajul si mufele pt prpiectoare,cablaj si mufe pt scaune incalzite ,plus inca 2 mufe in dreapta bordului care inca nu stiu ce sunt.Mentionez ca masina este un astra G caravan 1,7 CDTI Z17DTL din 04.2004

Nu ai sigur mufa si nici cablajul cu 32 pini momentan cred ca ai info display TID doar temperatura ,data si RDS

la astra g 1.4 merge sa montez ? merci

Salut.

Cum imi pot da seama daca am TID sau MID, fara sa-l demontez ?

Mentionez ca am un Astra G, 2002, Z16SE.

Imi afiseaza doar data, ora, temp, RDS.

Este posibil sa fie MID, dar sa nu am maneta si sa nu fie nici activat in ECU ?

Multumesc.

Ma indoiesc sa fie MID.Tu ai TID(Triple Info Display) mai mult ca sigur.

Ma indoiesc sa fie MID.Tu ai TID(Triple Info Display) mai mult ca sigur.

multumesc. :)

nu poti nu tine doar de display iar ce ai tu e TID si nu suporta informatii mai multe decat ceas data ora si RDS

iti trebuie alt display mufa maneta stergator.

uite exact de ce ai nevoie nu iti poti modifica displayul tau sa iti afiseze BC

in imaginile de mai jos ai sa vezi doua display_uri una cu mufa de 32pini si unul cu 12 pini.

tu acum ai TID cel cu 12 pini si interfata la TID nu suporta mai multe informatii decat ce ai tu acum

ai nevoie de

MID cel cu 32 pini

maneta stergator BC

mufa 32 pini

activare cu TECH 2 pentru BC

o sa iti afiseze

consum inst

km pana la pompa

viteza medie

cronometru

nivel antigel

nivel lichid parbriz

etc

daca te intereseaza am pe cineva care are de vanzare toate si schema cum se leaga etc.

Salut,

mai e la vanzare MID-ul ?

Doar display-ul ma intereseaza.

Merci

Salut,

La Opel Astra caravan model 1998 motor x16xel se poate monta?

Salut.

Cum imi pot da seama daca am TID sau MID, fara sa-l demontez ?

Mentionez ca am un Astra G, 2002, Z16SE.

Imi afiseaza doar data, ora, temp, RDS.

Este posibil sa fie MID, dar sa nu am maneta si sa nu fie nici activat in ECU ?

Multumesc.

100% nu ai MID ai TID , se poate monta !