• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
gabriel19

dosar pentru inscriere

11 posts in this topic

Salutare. In urma cu trei saptamani a sosit in familie o minunata masina. E rosie, e hatchback, este consumatoare de benzina si mai ales este Astra :'> Dupa acest timp a venit momentul sa o botez cu nr de Ph, ea fiind inmatriculata in Db. Vineri o sa fac asigurarea, urmand ca luni sa prezint dosarul la politie si as dori sa stiu ce acte se pun la dosar. Eu am facut identificarea la seriile de la sasiu si motor si mi s-a dat un certificat de autenticitate si din cate am inteles trebuie data la dosar. Eu am urmatoarele:

- fisa de inmatriculare cu stampilele de la ambele primarii pe ele

-certificat fiscal

-cartea de identitate a vehiculului (copie si original)

-contract de vanzare-cumparare (original si copie)

-buletin(original si cpie)

-copie asigurare

-talon (original si copie)

-certificatul de autenticitate

-dovada platii taxei de inamtriculare in valoare de 52 lei

-dovada platii taxei de talon

Am omis ceva?

Nu stiu urmatoarele:

-taxa pentru numere preferentiale se plateste la ghiseul de unde cer numerele sau la CEC, BCR?

-nr actuale le predau odata cu dosarul?

-am inteles ca se face o radiere. Din cate stiu eu radierea este atunci cand nu se scoate din uz masina. Se face si in acest caz?

Daca deranjez sau supar pe cineva cu aceste intrebari se poate ocupa un moderator de acest topic sau il poate inchide. Am intrebat aceste lucruri deoarece nu cunosc si nu stiu pe nimeni sa ma indrume cu aceasta problema.

Multumiri anticipate. :hi:

Edited by gabriel19

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Acte necesare de la proprietar:

- certificat fiscal de la admiinistratia financiara, atesta faptul ca a platit impozitul

- cartea de identitate a autoturismului

- talon

- RCA

- factura fiscala (daca se face intre persoana juridica si persoana fizica)

- fisa inmatriculare auto (tipizat dactilografiat) intre el si leasing (daca nu e luat in leasing imi imaginez ca este intre el si vanzator)

* la politie se cere certificat fiscal care sa ateste ca firma de leasing are impozitul platit.

Pasii de urmat de cumparator, solicitantul noi inmatriculari:

1. Certificatul de autenticitate de la RAR

- atesta faptul ca masina nu este furata sau nu are modificari ilegale

- cererea primita si completata acolo

- talon

- cartea de identitate a masinii

- copie CI solicitant

- parca si RCA

Se face programare telefonic sau online http://www.rarom.ro/RO/article--Unde%20ne%20gasiti--41.html

2. Taxe la posta/ CEC (inamtriculare si talon)

Incercati la CEC cu amandoua, la posta nu incaseaza decat una dintre ele.

3. Administratia finanaciara de sector, timbru fiscal cumparat de la ei, dactilografiat fisa inamtriculare.

- trebuie sa plecati de acolo cu fisa de inamtriculare stampilata de ei si cu certificat fiscal ca aveti toate taxele platite (inclusiv impozitul pe casa, teren, alte masini)

- completat cerere de inamtriculare

- cumparat tipizat fisa inmatriculare, dactilografiat: trebuiesc trecute datele proprietarului si cumparatorului, proprietarul trebuie sa sa semneze si sa stampileze daca e cazul (pers juridica)

- fisa de inamatriculare intre proprietar si leasing

- certificatul fiscal al proprietarului

- copie dupa factura fiscala si chitanta

- copie certificatul de autenticitate

- copie dupa CI solicitant

- acte de proprietate (casa, teren etc)

- CI autoturism copie

- copie talon

- taxe CEC/posta

O sa le verifice pe toate si o sa treaca masina la taxe ce trebuiesc platite de solicitant, pasul urmator este sa platiti impozitul, tot, pentru a obtine: certificatul fiscal (nu se de daca exista datorii la stat)

4. Polita RCA

5. Politie - taxa numere noi 85 lei, daca vreti sa le pastrati - 50 lei,

- cerere de inamtriculare

- fisa inmatriculare proproetar - leasing

- fisa inmatriculare proprietar - solicitant

- certificate fiscale proprietar, solicitant

- certificat RAR original

- CI masina

- talon

- RCA nou

- taxele de CEC/posta

- factura fiscala si chitanta

- copie CI

- taxa de numar platita la ghiseu

Tips: se poate verifica validitatea numarului de inmatriculare dorit pe http://www.drpciv.ro/info-portal/changeLanguage.do?lang=ro trebuie sa va faceti cont, sa va autentificati, la servicii online - disponibilitate nr. Inmatriculare.

Vreti sa va cumparati un autoturism si nu stiti cum sa procedati?

Dupa ce bateti palma cu proprietarul si vreti sa faceti in paralel atat radierea cat si inmatricularea masinii trebuie sa fiti pregatiti pentru cel putin o zi de alergatura.

Iata care sunt formalitatile necesare pentru radierea si inmatricularea simultana a masinii:

Vanzatorul:

- Trebuie sa obtina o viza de la Directia locala de taxe si impozite, pe fisa de inmatriculare a masinii, in dreptul numelui sau;

- Se dactilografiaza, la una din firmele autorizate, contractul de vanzare-cumparare si datele de identificare ale noului proprietar, pe fisa de inmatriculare a autovehiculului;

- Se completeaza o cerere de radiere si o cerere de inmatriculare, de catre vanzator si respectiv cumparator;

- Noul proprietar trebuie sa incheie asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA), pe numele sau;

- Acesta mai are nevoie si de viza Directiei de taxe si impozite locale, pe fisa de inmatriculare a autovehiculului;

- La inmatriculare, noul proprietar are nevoie si de un act de identificare a masinii emis de Registrul Auto Roman, dupa verificarea amanuntita a seriilor caroseriei si motorului. Acest document costa, in functie de capacitatea cilindrica a masinii.

Cumparatorul:

trebuie sa plateasca:

- O taxa de inmatriculare, la Directia de taxe si impozite locale din zona de domiciliu (DITL);

- Contravaloarea placutelor de inmatriculare, la Trezorerie, in cazul in care nu doreste numere preferentiale. Taxa pentru atribuirea de numere preferentiale de inmatriculare se plateste, de asemenea la Trezoreria locala (sau de sector), dupa ce s-a interesat la sediul Brigazii de Politie Rutiera, daca literele respective sunt disponibile;

- Daca doreste sa pastreze numerele, plateste la trezorerie, o taxa de rezervare

- Taxa pentru certificatul de inmatriculare, la una din unitatile CEC, din zona de domiciliu.

Actele necesare radierii si inmatricularii masinii:

- copii dupa: cartea de identitate a masinii, buletinele vanzatorului si cumparatorului, actul de vanzare-cumparare si asigurarea RCA;

- fisa de inmatriculare cu avizele DITL;

- vechiul certificat de inmatriculare a masinii;

- cele trei chitante de plata a taxelor pentru numere, pentru inmatriculare si pentru certificatul de inmatriculare, eliberate de Administratia Financiara, DITL si respectiv CEC;

- cererile de radiere si de inmatriculare;

- actul de identificare eliberat de RAR;

- numerele masinii.

Fostul proprietar va primi la depunerea actelor o chitanta pe baza careia va putea scoate de la plata impozitului masina vanduta, iar noul proprietar va fi programat in cateva zile, pentru a lua numerele si certificatul de inmatriculare ale masinii.

La inmatriculare, noul proprietar are nevoie si de un act de identificare a masinii emis de Registrul Auto Roman, dupa verificarea amanuntita a seriilor caroseriei si motorului.

Fostul proprietar va primi la depunerea actelor o chitanta pe baza careia va putea scoate de la plata impozitului masina vanduta, iar noul proprietar va fi programat in cateva zile, pentru a lua numerele si certificatul de inmatriculare ale masinii.

te referi la certificatul fiscal? pe fisa de inmatriculare dactilografiata cu numele meu, are 2 casute in dreapta, sus e pusa stampila de la primaria lui, iar jos este stampila de la primaria de la mine cand am bagat-o la primarie.

la radiere trebuie sa fie prezent si vanzatorul, sau se completeaza cererea de catre mine? radierea se face tot la sediul politiei?

Edited by gabriel19

la radiere trebuie sa fie prezent si vanzatorul, sau se completeaza cererea de catre mine? radierea se face tot la sediul politiei?

Nu se mai face radiere la politie, decat cea fiscala. Din moment ce ai stampilele, pasul asta este facut. Sa ai placutele la tine cand mergi la politie.

Aici, lista la zi, cu documentele necesare inmatricularii unui autoturism achizitionat din Romania si inmatriculat in Romania.

bafta

mii de multumiri cristi :beerchug:

...contract de vanzare-cumparare (original si copie)

...taxa pentru numere preferentiale se plateste la ghiseul de unde cer numerele sau la CEC, BCR?

...nr actuale le predau odata cu dosarul?

-contractul sa fie semnat de amandoi si sa fie aceeasi semnatura cu cea de pe fiscal si talon, se pune accent pe asta

-se plateste la politie

-da

multam de informatii chiar imi sunt utile

:hi:

Proprietarul mi-a dat masina cu tot cu numere...intrebarea este dak vreau sa le pastrez tot pe astea, platesc vreo taxa? stiu k este 40 taxa pt numere la nimereala sau 80 taxa pt preferentiale...ma gandesc k pot fi luate in calcul ca numere preferentiale sau ma insel :D

Daca ramane acelasi numar de inamtriculare si nu se comanda alte placi, nu se plateste nimic in plus.

Daca ramane acelasi numar de inamtriculare si nu se comanda alte placi, nu se plateste nimic in plus.

Ms de raspuns :)

Salut ,stiu ca topicul este vechi dar prin alta parte nu am gasit asa ca un raspuns sau un link sunt bine-venite:

-Trebuie sa inmatriculez o masina cumparata de la o persoana care aduce masini din Germania..Intrebarea este : am nevoie de briful mic si cel mare traduse pentru politie ? La anaf am rezolvat cu actele si vreau sa stiu daca la politie trebuiesc atasate brifurile ci traducerea CV intre romanul care mi-a vandut-o si firma de la care a cumparat-o el .Multumesc ..

(Opel astra G ..variant 1.6 benzina ) :)