• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
polaru

Negociere pret, tips & tricks

28 posts in this topic

Am cautat pe forum insa nu am gasit mai nimic (doar persoane care ziceau sa le dai pm ca sa te sfatuiasca ce si cum sa faci cand vorbesti cu dealerul) si mi s-a parut potriviti un topic pe tema asta.

Intrebare este urmatoarea: ce ar trebui sa stiu inainte de a ma duce la dealer?

Agentii de vanzari sunt oameni care te citesc destul de bine si au experienta in a-ti vinde masina la un pret cat mai mare. Cred ca e foarte importanta prima vizita, atunci isi formeaza o parere despre cat de hotarat esti sa cumperi si cat esti dispus sa dai. Pentru mine e prima data cand cumpar o masina, asa ca experienta zero. Va rog sa-mi dati niste sugestii (de genul e bine sa testezi intai si apoi sa faci pretul sau invers, e bine sa te arati incantat de masina sau mai mult de genul "asta este, asta o iau", e bine sa te arati stiutor a toate sau ageamiu, etc).

Va rog precizati si la ce dealeri ati fost.

For the record: eu vreau sa-mi iau un Astra Classic II 1.7 cu "Drumuri grele" si proiectoare (eventual si alarma, ramane de vazut), deci undeva pe la 11k CIP dar vreau sa scot de la ei vopseaua metalizata.

Am sa incep eu cu sfaturile:

1) sa citesti cat mai multe pe net, sa incerci sa iei contact cu oamenii care deja masina care o vrei tu

2) daca te-ai hotarat de unde vrei sa o iei (bazandu-te pe ce ti-au zis altii legat de promtitudine, profesionalism, etc), treci intai si pe la ceilalti dealeri si vezi ce preturi scoti

Trebuie sa ceri cat mai mult, ca sa aiba si dealerul de unde sa scada.
by thunder

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Preturile variaza foarte putin intre dealeri, undeva intre 2-5 euro per optional, in functie si de valoare acestuia. Negocirea pretului este impropriu spus ca nu te duci la piata, eventual iti face o reducere la pretul final...dar si asta in functie de valoare masinii pe care vrei sa o iei. Atunci cand pui mai multe pe ea, poti sa mai scoti de la concesionar...o vopsea metalizata gratis, sau covorase, a doua cheie pliabila. Legat de "e bine sa testezi intai si apoi sa faci pretul sau invers", la mine cand am dar comanda nu am avut ce sa testez pentru ca nu aveau masina de test cu acest motor, asa ca...am dat comanda. Si cel mai bine inainte de a trece pe la dealer informeza-te cat mai mult din acest forum ca ai ce invata, o spun din propria initiativa. Multa bafta!

eh, chiar 20% nu cred sa fie... cel putin aici in Oz stii clar cat e, dealerul iti spune din start cat e adausul lui, asa zisul "dealer delivery fee", care de altfel e standard pe model, indiferent de dealer. de pilda Astra mea a fost cca $29,000 iar dealer delivery $1,495, adica cca 5%. sigur, mai e loc de negociere, dar de regula tonul il da producatorul cu reducerile de pret. poti sa reduci cateva mii bune daca iei un demo sau "demonstrator" cu cateva sute de km la bord, da' nu prea m-as incumeta... stiu cat si cum am dat in freza la masini cand le-am avut pe mana la test drive 24-48h, asa ca... :)

Edited by wallaby

Este un topic de genul "Cadouri dealer" care dovedeste ca se poate :) Pe mine ma interesa cum anume ... nu-mi place si deci nu prea ma pricep la negociat.

Am sa incerc sa mai intreb pe-acolo.

In urma negocierilor cu dealerul am obtinut de la el gratis (inclusiv instalarea), un MP3 player Sony, o alarma MOP1 (OPEL) si covorasele. Pentru a nu avea probleme in momentul in care am dat avansul si semnat contractul l-am pus sa stipuleze in contract aceste bonusuri, ceea ce mi-a prins foarte bine deoarece in momentul ridicarii masini agentul cu care am negociat era in concediu iar cel care-i tinea locul nu avea informatii despre bonusurile oferite.

De ceva timp umblu pe la dealeri in cautarea celei mai bune oferte si pot sa zic ca am obtinut 12% reducere la Astra Classic (la GTT). Intre timp mi s-a pus pata pe New Corsa, insa aici reducerile sunt considerabil mai mici: 8% la GTT si 7% la Erebus (la pretul de lista, nu la cel de promotie). Asta in conditiile unui leasing pe firma cu posibilitati reale de achizitii viitoare (flota).

Sunt printre noi cumva viitori (sau actuali) posesori de Corsa New? Daca da, va rog sa-mi spuneti cum au mers negocierile in cazul vostru. Daca stiti pe cineva la vreun dealer dispus sa-mi ofere ceva mai bun decat 8% (chiar si la modul "take it or leave it") dati-mi un PM.

Thx

Ma pregatesc sa devin posesorul unui Opel Corsa si am o obtinut de la EREBUS o oferta cu 8.7% discount pentru un 1.3 cdti 75CP. Trebuie sa recunosc faptul ca eu sunt varza la negocieri. Am fost ajutat de altcineva in acest demers.

La Corsa New nu ma bag, dar va pot spune ce am obtinut eu de la Radacini pt un Opel Astra Classic 1,4-covorasele, alarma si culoare metalizata-destul de bine zic eu. Ideea de baza este sa pari cam nehotarat atunci cand te duci pt prima data in showroom la ei, eventul trebuie sa aduci in discutie si alte marci de masini cu preturi si dotari asemanatoare pt a scoate ceva de la ei-cum a fost si cazul meu.

Pai in cazul meu era deja reducere de fabrica de 1250E si in plus am mai primit Adaptive Xenon la pret de Xenon normal, covorase si cam atat :D

Edited by Andr3i

Cand am facut comanda pentru masina (astra H) era o promotie, in 2006 vara (1250E), ulterior am negociat cu toti dealerii din Bucuresti si am obtinut maxim 200E-300E. In cele din urma am achizitionat-o din Iasi pentru ca am obtinut o reducere de 700 E.

In afara de cei 1250 EUR mai este un discount pentru pachetul Enjoy+ de cateva sute de eur, ai obtinut discount de 700 EUR la pretul DDP sau cum?

Cat a costat masina si ce dotari a avut?

adica masina a costat 168xx si am platit 148xx, ceva de genul asta a fost...Iar ca optiuni are: pachet njoy, pachet iarna, esp, pilot automat, claxon bitonal, 2 chei pliabile si...atat parca :D