• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
profesore

Bataie misterioasa dreapta fata

37 posts in this topic

Multumesc frumos de sfaturi. Cand am fost ultima oara la geometrie mi-a spus ca roata dreapta este mai in spate doar ca nu stie din ce poate fi(fuzeta, bascula, lonjeron) si de aceea tot trage dreapta. Mi-a pus volanul drept dar dupa 6000 km mi-a tocit cauciucurile pe interior pana la sarma. Daca as lua o alta fuzeta completa pe dreapta trebuie sa iau si pe partea stanga? 

Edited by catalincristian2009

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Cam ce bănuiam și eu...ai o deformare la nivelul direcției/suspensiei, probabil, urmare a unui impact al roții cu ceva(groapă, bordură,etc)...pot fi afectate brațul, oala telescopului, prinderea brațului pe jug, mai puțin probabil jamba(dar nu exclus), amortizorul(dacă l-ai schimbat, se exclude)...Un tinichigiu bun, ar putea, în urma unor măsurători, să-și dea seama cam de pe unde se trage problema...

Practic, aș face o inspecție vizuală, pe mașină, la nivelul prinderii brațului și brațului...Dacă nu descoperi deformări la jug, eu aș schimba brațul și, eventual, jamba...prețurile sunt accesibile la dezmembrări...

@catalincristian2009

Ce s-a mai întâmplat, ai rezolvat ceva?

Salut. Am schimbat fuzeta cu tot cu bascula si problema s-a rezolvat partial. Cand le-am schimbat o gaura din bascula nu s-a aliniat fix pe cadru motor, fiind o diferenta de maxim 1 cm, posibil cadrul de motor stramb. Momentan nu mai troncane la viraj pe loc, se aude doar un "trosc" cand merg cu spatele si franez. Cand franez si merg inainte nu zice nimic :)) Multumesc frumos pentru sfaturi.

E bine că ai rezolvat măcar parțial...

Trosnitul la frânare poate să provină, mai probabil, ori dela o problemă în zona etrier/plăcuțe frână(uzură sau prindere defectuoasă), ori o bucșă(uzată) pe la basculă, bară antiruliu, etc..

Momentan o las asa. Discurile si placutele sunt schimbate, problema cu trosnitul o aveam si inainte de a schimba fuzeta cu tot cu bascula. Oricum ma tenteaza sa achizitionez un Astra H benzina. Am auzit ca ar avea problema pe la injectoare? Este adevarat? Mersi anticipat

N-aș ști ce să-ți spun, nu m-a preocupat niciodată subiectul...dar cred că te poți lămuri rapid pe celălalt forum Opel, mai popular...