• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
VIPER

Astra H Sedan

51 posts in this topic

Se pare ca piata din Europa de Est ii va determina pe cei de la Opel sa scoata si varianta Sedan a Astrei H. Deocamdata o sora a ei, "denominata" in Chevrolet Vectra, a aparut in Brazilia. Atentie, "denominarea" este reala, modelul nu are nimic in comun cu Vectra C asa cum o stim.

Date: 4.60m lungime, portbagaj de 525 litri. Motoarele sunt cele pe care deja le stim de la Astra H.

Imaginile arata versiunea braziliana. Este clar ca versiunea Opel Astra pentru Europa va suferi ceva modificari la design, dar macar avem o baza de plecare.

804476a7b4190acmq1.th.jpg 424476a7b4161cc2vi6.th.jpg 414476a7b4113adir4.th.jpg 224476a7b40c1a62ru0.th.jpg 214476a7b408edeps5.th.jpg 204476a7b405ffekn8.th.jpg 004476a7b4019aeoa0.th.jpg

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Salve,

Avand in vedere "trend-ul" era cam cazul sa scoata si pt H un sedan; cum a fost si la G si la F si cum au si altii (vezi Golf/Jetta, Vento, Bora), Corrolla, Megane etc.

Cred si sper din tot sufletul ca va suferi modificari mai mult decat substantiale in ceea ce priveste design-ul exterior pt ca nu arata nici pe jumate' cu H-ul pe care noi toti de aici il iubim asa de mult :P

Enjoy :up:

Dupa mine are un design extrem de invechit. Si foarte "obosit". Sper ca nu vor veni cu asa ceva si la noi, ca nu cred ca vor face mare branza. Sa-si puna designerii la treaba si asta inca repede de tot.

Mie versiunile in 3 volume derivate din modele hatchback de clasa mica si compacta mi se par o gaselnita a producatorului de a-si mari vanzarile pe pietele mai putin dezvoltate. De cele mai multe ori insa modelul este nereusit mai ales cand se recurge doar la adaugarea portbagajului iar in rest masina ramane la fel. Dupa cum ne-au obisnuit Designerii Opel in ultimii ani probabil vor modifica mai multe repere si nu doar vor adauga un portbagaj si intr-un final va arata bine .

Apropos ma uitam de curand la Jetta care a fost lansata de curand si la noi desi pe alte piete exista de mult. Faruri de Golf cu spate de Passat. Ciudata rau. Nici cal-nici magar. Cel putin Bora parca avea o personalitate distincta fata de Golf. Chiar mi-a placut Bora. Jetta insa e ceva nou dar totusi atat de cunoscut incat te plictisesti de ea de la prima vedere si devine imediat comuna.

Edited by zed

Mie o sa-mi trebuiasca un sedan peste ceva ani cand va mai creste bebelusul, ca acum cu portbagajul de la H cred ca sunt la limita cu carucioare si alte acareturi.

BTW, cine are copil mic si astra H: cum va descurcati cu toate lucrurile pe care tb sa le carati dupa voi?

Se muta la Stiri despre Astra

Daca o sa arate ca in poze nu o sa aiba succes...sau in nici un caz ca H-ul

Edited by alllexandru

Zici ca e un Aveo mai suplu... yak

BTW, cine are copil mic si astra H: cum va descurcati cu toate lucrurile pe care tb sa le carati dupa voi?
OT Ne-am luat Caravan :D , acum urmeaza si copilul...

Si Peugeot face sedan-uri aiurea. Nu stiu daca sunt disponibile in Europa, dar sigur sunt in Brazilia:

peugeot_307_sedan_g.jpgPeugeot206sedan_V.jpg

Cel mai bun pentru cara copii este un Caravan, stiu pentru ca am copilarit cu acest Caravan. Cand aveam vreo 8 ani si mergeam la mare, eu si frate-meu aveam pat in spate cu bancheta rabatata. Mai era si destul loc pentru bagaje, vreo 500L.

Ei, nu or sa aiba succes... Vreti sa ziceti mai degraba ca nu o sa va luati voi, cei care v-ati luat GTC... In rest, masinile astea chiar se cauta la noi, si lumea nu le alege pentru cum arata - dovada succesul lui Clio Symbol, Megane Sedan, Astra Classic Sedan, Logan etc. Daca pretul va fi bun se vor vinde ca painea calda.

Da, pentru ca lumea nu cunoaste avantajele unui break fata de sedan.

Nu neaparat. Nu conteaza numai avantajele sau dezavantajele. Pentru unii conteaza si aspectul exterior, chiar foarte mult.

Chiar si din punctul asta de vedere se va cumpara. Generatiile mai in varsta de la noi apreciaza in mod traditional caroseria in trei volume. Breakul e vazut ca o varianta utilitara, iar hatchback-ul ca una la care s-a facut economie. Am auzit de nenumarate ori reprosandu-se hatchback-urilor ca nu au "coada" - din punctul lor de vedere masina are un aer mai neserios, e "bearca". Aceste persoane vor prefera aspectul exterior al versiunii in patru usi.

Nu va faceti griji, daca va aparea, masina se va vinde :beerchug:

Singurul aspect la care consider breakul "mai tare" in fata sedanului este deschiderea din spate care ofera posibilitatea de a introduce obiecte care nu ar intra intr-un sedan chiar daca au portbagajele la fel de mari si obiectul respectiv ar incapea in ambele.

mie imi place cum arata acest nou model sedan , acest punct a contat f. mult la alagerea masinii astra clasic sedan , am mai spus-o si o repet nu tuturor le place noile modele de astra h sau renault scenic ori fiat panda sau mai stiu ce alte modele care au spatele asa de parca neterminat , dar gusturile difera si nu neaparat valoarea masinii sau faptul ca este un nou model pe care inca nu il au prea multi.

singure schimbare care as fi dorit sa am la masina mea este forma farurilor care intradevar mi-ar fi placut sa fie la fel ca cela de pe astra h.