• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
seri

Astra Facelift -Astra H

264 posts in this topic

Astra H se apropie de mijlocul vietii. Pozele spion arata ca se testeaza o varianta cu facelift, dar care nu aduce doar modificari ale designului, ci in special de ordin tehnic. Astra va renunta la puntea spate semi-independenta, in favoarea uneia cu 2 roti indepentente, ca si pe Golf V, Focus II si derivatele acestora.

As can be seen on the two pictures of the golden car, Opel is apparently testing an independent suspension for the rear axle to push it on the same level of safety and comfort as its main rival, the Volkswagen Golf. We’re guessing the current semi-independent suspension will give way for a somewhat more modern system, though we doubt Opel will go all the way to a four-link rear suspension as used in the Golf. While engines will be the same for the second half of the Astra’s life, we expect a slight upgrade of the interior. The car will go on sale in spring 2007.

6060912.003.mini9L.jpg

6060912.003.Mini8S.jpg 6060912.003.Mini1S.jpg 6060912.003.Mini2S.jpg 6060912.003.Mini4S.jpg 6060912.003.Mini5S.jpg 6060912.003.Mini6S.jpg 6060912.003.Mini7S.jpg

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Da, intr-adevar o veste interesanta. Faptul ca Astra beneficiaza de punte spate semiindependenta a fost pentru mine singura retinere in privinta alegerii pe care am facut-o. Pe de alta parte mi se pare un "facelift" destul de ciudat, pentru ca de obicei se opereaza mai mult modificari estetice si ajustari tehnice, iar trecerea de la un tip de punte la altul, se produce doar in cazul schimbarii generatiilor :huh: . Oricum ar fi, este o imbunatatire binevenita care ar aduce si mai mult in prim-plan Astra si mai ales in coasta concurentei :D

Pentru noi insa care am achizitionat de curand masina, va fi un dezavantaj pe care il vom avea la revanzare :( Dar asta este, industria auto este in continua schimbare si in cadrul aceluiasi ciclu de viata se vor aduce imbunatari permanente modelului respectiv pentru a-l pastra fresh.

Edited by zed

Asta e face-lift??? Nu prea pare, o grila fata putin modificata nu reprezinta un face-lift. Poate or face ceva si la interior. Sper ca nu schimbe prea multe ca dupaia incep sa ma oftic ca am dat comanda de astra si ca puteam sa mai astept. :blush: Nu-mi fac griji, tot masina e si tot frumoasa e. :clapping5jp:

Greu de crezut ca se vor face schimbari majore,gen suspensie independenta,la un face-lift.Mai usor pt ei ar fi devansarea cu un an a lansarii noului model.

Nu stiu de ce, dar nu prea cred ca se vor limita doar la atat cand va fi vorba de face-lift..cat despre puntea spate..ar fi intradevar o schimbare buna, dar nu pentru noi..care vom vinde masinile mult mai ieftin.. :(

Un facelift in genul celui realizat ultima oara la A4, adica un model aproape nou. Daca te uiti atent, o sa vezi ca spoilerul fata este modificat.

Eu sper sa nu lanseze Astra I mai rapid de 2009. Se zvoneste ca Golf V nu va avea un facelift, ci va aparea direct Golf VI, dupa doar 5 ani! Pentru viitoarele VW Jetta si Audi A1 vor sa foloseasca punte semirigida pentru a reduce costurile si durata de fabricatie.

Astra din poze este doar un "test mule", adica o platforma noua cu o caroserie veche sau o caroserie noua foarte camuflata, pentru a ascunde designul real.

Edited by seri

Sunt extrem de curios cum va arata Astra H face-lift. De obicei la un face-lift masina arata mai frumos ca vechiul model. Oare la ce se vor gandi designerii astfel incat masina sa arata mai frumos ca acum? 'Om trai si 'om vedea :D

Enjoy :up:

Lol, optimistul si pesimistul... Mie mi-e frica de facelift-uri, de obicei e jale - vezi Megane, C5, Punto, Vectra, ca sa numesc doar cele mai infioratoare exemple...

De obicei cei de la Opel scot facelift-uri reusite.La Corsa a fost un salt foarte mare la capitolul interior( ma refer la vechiul model de Corsa, nu la cel aparut acum). La Vectra facelift-ul a fost reusit din punctul meu de vedere. Nu atat exterior, pentru ca mi se pare ca masina nu prea mai are continuitate acum, avand fata cu linii curbe si spatele cu linii drepte. Dar la capitolul configurare si optiuni, unde vectra suferea rau de tot, acum sta mult mai bine. Exista multe pachete si optiuni suplimetare, ca si in cazul Astrei H.

Opel e una din putinele marci care-ti permite sa pui optiuni de top pe un model de baza, iar din punctul asta de vedere intr-adevar ma astept ca Astra H mk2 sa fie foarte interesanta.

VW va pune pe Touran facelift sistemul de parcare automata (masina se parcheaza singura, tu doar accelerezi si franezi). Nu prea vad cu ce ar putea veni Opel ca sa rupa gura targului.

Vectra facelift mi se pare delicios, mai ales caroseria in 5 usi de la GTS, care mi se pare ca seamana putin cu Mercedes CLS! :D

golf v,restyling.

data oficiala-2007 iunie,italia...sau cel putzin asha se declara.

prezuri-?nu se stie.

sigur-motorul anului 2006 tsi 1.6/170hp

post-996-1158580437_thumb.jpg

Sunt o gramada de variante despre cum va arata Golf V cu facelift sau Golf VI. Cateva lucruri sunt clare: farurile vor fi ca si la Eos, grila la fel, stopurile cu leduri ca si la Passat. Motoarele nu se vor schimba mult.

Motorul anului 2006 este 1.4 tsi de 170 CP.

Aveti idee cand se preconizeaza lansarea faceliftu-lui astra H ?? nu de la alta dar sunt tare curios !!! (am citit topicul asta dar poate mi-a scapat vreun comentariu , asa ca imi cer scuze daca s-a intamplat asa )

Se estimeaza anul viitor probabil odata cu specificatiile noi adica din Septembrie la noi.