• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
alc2

Astra J -GPL

18 posts in this topic

Am vazut ca la GTT s-a dat startul la mersul cu aer

http://www.opelgtt.ro/n/opel_gpl.html

Numai ei sunt cu oferta asta , la alti dealeri nici o vorba

Stie cineva detalii ? ( ce montator de GPL a fost agreat , ce instalatie folosesc, costuri revizii ,etc )

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Intradevar aceasta oferta a lor era valabila si anul trecut cand am comandat eu masina. Se numea preinstalatie GPL si costa vreo 300 euro. Cred ca dadeau doar niste garnituri adecvate si ceva furtune trase, nu era toata instalatia dar o buna parte din ea.

Atasez un -> link <- cu o insignia pusa pe GPL, sper sa nu se considere reclama.

Nu-mi dau seama cum era cu preinstalarea atunci , acum e 900E toata,cu rezervor toroidal , manopera, omologare RAR si compatibila Euro 5. Instalatorul este mentionat in linkul meu, si este unul destul de experimentat (zic eu).Am intrebat daca e posibil sa se monteze si pe motorizari turbo si raspunsul a fost afirmativ. Garantia generala nu este afectata .

Off : Performantele instaltiilor GPL sunt la alt nivel astazi.E super exemplul pus de tine cu o masina de 260 HP , uite inca una

http://crcgrup.ro/instalatiigpl/2009/09/prima-masina-de-raliu-pe-gaz/

Sa inteleg ca 900 euro si vine din fabrica cu GPL? pai e cam ok..

Daca e 900 euro si ti-o montezi tu la link-ul pus de tine intereseaza-te inainte la opel daca cel care monteaza e autorizat opel ca altfel sigur ti se duce garantia. Nu te lua dupa spusele firmei de montari ca toti zic ca nu afecteaza garantia numai sa pui sa faca bani..

Edited by Okta43

Mai nou si Dibas ofera GPl , in 2 variante , pregatita sau cu instalatie .Pretul instalatiei e destul de mare , si nu cred ca vor avea prea multi amatori. Ma intreb insa in ce consta diferenta la cea pregatita GPL ,diferenta fata de cea standard e maxim 100 Eur....

http://www.opel.ro/content/dam/Opel/Europe/romania/nscwebsite/ro/13_Tools/01_Pricelists/astra_ng.pdf

Edited by alc2

alc2 acea pregatire GPL din ce am inteles consta in niste garnituri la motor mai rezistente si canalele pe unde baga injectoarele deja facute.. tu doar sa conectezi instalatia.. simplifica munca mecanicilor de pun instalatia si in acelasi timp protejeaza motorul mai bine de acea ardere uscata

Am sunat azi la dibas sa intreb , nu numai ca nu au stiut sa-mi spuna in ce consta diferenta la acea "pregatire gpl " , dar mi-au spus ca nu aduc decat cu precomanda , ca deocamdata nu au stiu sigur daca se poate si daca ar fi posibil dureaza minim 3 luni.....mi-au spus sa sun la service , poate stiu mai multe .

@okta :Daca sunt doar garnituri nu cred ca e mare branza , ideal era sa fie supapele si chiuloasa gandite pt gpl. Mai sap....

Pai eu cred ca asta include si supapele si chiuloasa facute pt arderea aceea uscata.. mai mult ca sigur

scrie un mail la cac@gm.com si intreaba acolo.. poti scrie si in romana nu-i problema :) primesti informatie direct de la sursa

Edited by Okta43

Salut,

Am o Astra j, motor 1.6 Turbo si ma dispera consumul! si-a pus cineva GPL pe o astfel de motorizare? m-am interesat si costa cam 3000 RON instalatia toroidala. am vazut ca cei de la service au montat pe f multe modele de masini mult mai pretentioase ca opel! vreo parere?

GPL pe astra j A 16 xer? Se merita sau nu?( nu din punct de vedere al consumului..ci al fiabilitatii).Va rog sa spuneti o parere pertinenta.Multumesc

Eu am o Astra H Z16XER cu GPL montat de noua, masina cumparata din italia si ca reper aici se cheama astra GPL TECH.Fabricatia e 2010 si acum are 220.000 km, din care 200.000 facuti doar pe gpl.Nu a avut si nu are nici un fel de problema la motor.La 216.000km am inlocuit toate 4 injectoare de gpl din cauza ca a ramas unul blocat iar pentru siguranta mea leam cumparat pe toate 4 si pentru a fi mai usor de calibrat.Instalatia cu care a venit e landi renzo.Pentru mai multe detalii daca vrei intreaba.

Cat am incercat sa gasesc astra j 1.6 cu gpl .....si nu am gasit.Asa ca am riscat.Am montat la Vernesti BRC Plug &Drive.Problema a inceput de dimineata.Acest model A16 xer are sub masina un senzor de presiune pentru benzina.Acest lucru l.a facut pe seful de la Vernesti sa recomande acest sistem si nu BRC 24.11 ca urmare a faptului ca acesta din urma ar fi aprins becul CHECK(galben) in bord , iar eu nu voiam asta.Dupa montaj si setari..surpriza! Becul galben aprins si eroare in sistem.Ore intregi au incercat sa faca sa dispara eroarea..dar nu s.a reusit.Spre seara au primit informatia de la furnizorul BRC..care au primit informatia de la producatorul italian...ca acestui model de astra ii trebuie un emulator de semnal specific senzorului de benzina.Ideea a fost ca italienii nu au trimis schema montarii cu acest emulator pentru ca ..nu prea stiau de ea.Doar unul avea habar.Si ca urmare acest emulator nu este pe stoc.Acum sunt in asteptare.Cei de la Vernesti si.au dat interesul si mi.au promis ca se rezolva si o sa dispara becul aprins din bord.

Masina e ok.Nu se simte diferenta la putere..poate o mica impresie nesemnificativa..Montaj ok.Rezervorul toroidal este de 38 litri..cel mai mic..si cu toate astea este cu 8 cm mai sus decat nivelul portbagajului pt ca am roata de rezerva subtire si nu este loc.De consum nu stiu inca.Nu am consumat un plin.Am sa revin cu informatii dupa montarea emulatorului.

Am montat emulatorul.Au adus cei de la Vernesti mai multe modele..si s.a rezolvat.Nu mai e aprins martorul CHECK din bord.Nu am fost eu cu masina la montat.Nu prea stiu ce s.a facut.Dar e ok. Consum ~10 exterior sau mai puțin in functie de cum mergi.Oras Bucuresti ~13.

Am si eu cateva intrebari te rog - roata de rezerva subtire ai pus-o peste rezervor si astfel e mai ridicat cu 8 cm? Cat a costat instalatia + manopera si cat a durat montarea?

Multumesc

Am scos roata dr rezerva si am pus toroidal..care este mai inalt cu 8 cm fata de platforma