• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
florin79arm

ASTRA 1,6 TWINPORT-INSTALATIE GPL

24 posts in this topic

Am montat inst de gaz pe masina.toate bune si frumoase.cand a fost la reglat din calculator imi da o eroare si tremura din toate suruburile cand e pe gaz.meseriasii au zis ca nu a intalnit asa ceva la vreo masina,nici la acelas model.am asistat la montarea pe acelas model in acelasi service[din intamplare].ala merge bine iar al meu face figuri.si eu si meseriasii suntem disperati.recunosc ca e o problema dar nu descopera sursa.poate cineva sa imi spuna ceva?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

da mai multe detali !!! ce instalati ai montat !!!...unde ai montato!!!

e montata la prosperanta in Pitesti.instal. e LandiRenzo italiana.cred ca problema la mine[din ce am mai studiat]e calc masinii care dupa ce il seteaza cei de la firma el isi schimba singur parametrii la benzina.calculatorul masinii comunica date eronate la calculatorul instal. gpl

nu stiu daca inca ai rezolvaat problema care o ai cu instalatie .... trebuie sa vezi in primul si in primul rand daca injectoarele care leaa montat pe masina ta sunt cele adaptate ptr motorul tau .... mai este adevarat ca instalatia care ai montato este una de buna calitate .... dar eu iti spun o chestie foarte importanta ...in romania nu se face ca la carte sau cel putin cei care au facuto pe masina ta .... posibil ca ei sa iti fi pus de la landirenzo doar centala cea care da impuls la injectoare ...dar daca injectoaarele si centrala nu sunt din aceiasi serie ..e normal ca fiecare sa faca ce vrea de capul lui ....mie mi sa intamplat si stiu ce zic ..dupa vreo 10 mii km nu imi placea cum mergea si uneori incepea sa creasca turatzia in timp ce stateam la semafor ...dar nu foarte mult adica intrun cuvand turometrul oscila pe o distantza de maxim 150 ture ..adica foarte putin ... in mers nu aveam treaba .... cand m/am dus la reprezentantza BRC in italia mi sa spus ca injectoarele care eu le am pe masina provin dintro serie defectoasa ..asa ca le/au schimbat in garantzie ...in conditile in care eu instalatia care am montaato pe masina a fost montata in romania ... deci concluzia mea este ca ... masina si comp de la masina ta nu are nimic problema este de la inzectoare si de la centrala care nu colaboreaza unu cu altu !!!parerea mea este sa dai un tel la baietzi astea si sa le explici ce ti se intampla !!! si ei sigur te vor lamuri si te vor ajuta ....cred ca sunt singuri din romania care au au facut cursuri de instalatie GPL direct in itaalia la cele mai mari firme producatoare de instalati GPL ... http://www.instalatii-gpl-auto.ro/gpl-auto.html iti urez multa bafta si sper ca problemele sa nu mai apara pe parcurs si sa nu mai cheltui bani pe benzina !!!

am fost astazi cu ea si au lucrat cam 2 ore la ea.au verif bujiile filtru de aer si nimic.au reusit sa amelioreze problema cu trepidatul in mers la viteza constanta dar nu stiu cat va tine pana o va lua razna iarasi.au inceput sa modifice din calculator diferite valori si parametri apoi ma duceam si dadeam o tura cu ea.veneam mai nodifica ceva mai dadeam o tura,si tot asa pama am ajuns la un rezultat multumitor pe moment.acum o monitorizez si a zis sa le dau telef.daca se modifica ceva.instalatia este desfacuta din cutie in fata mea.toata este landi renzo.o sa postez pe viitor cum va merge.

Salutare,

mi-am pus si eu GPL pe astra h z16xep, am instalatie Landi renzo dar am observat si eu ca nu toate componentele sunt landi renzo, in sensul ca unele componente (injectoarele de ex) sunt Landi, m-am enervat putin dar mi-a trecut.

Am o mica problema si va intreb poate aveti ceva idee.

In mers mi se inneaca uneori (o data la 2-3 km) asa scurt ca si cum nu ar veni benzina si apoi merge mai departe.

Deasemenea la relantiu vad cateodata ca scade turatia la 500 si apoi urca pana la o mie apoi revine la 740 ca de obicei. Nu ma prea deranjeaza dar e clar ca ceva nu e bine.

Si inca o chestie vreau sa va intreb, deci eu pe drumul acasa birou aveam consum cam 8.5 pe benzina, dupa ce am pus gpl BC imi afiseaza un consum cam de 7.5% dar dupa metoda plinului imi iese un consum de 9.5-10-10.5

Ati observat si voi ca BC sa va arate mai putin decat inainte ?

mie imi arata mai mult.ca la o turatie in gol.imi arata 20-22 dar in realitate am facut 550km cu un milion.calculati voi.turatiile imiscad si mie cand decuplez motorul de cutie cu ambreiajul dar revin imediat la normal.la mine a inceput sa trepideze la relanti cam rau.ce e de facut?

salut ....

imi pare sa aud de problemele care le avetzi de la instalatile gpl... nu am mai auzit pe nimeni pana acum sa aiba asa ceva si mai alescu o instalatie landi ...dar este si adevarat ca nu am mai vb cu nimeni care are acelasi motor care il avetzi voi pe masina ...

nu stiu ce sa zic...oricum raman la ideea ca ar trebui sa cereti o parere si celor de la pro gaz buzau .... am vazut ca ei au montat pe masini ca ale voastre si cred ca n au avut probleme !!!

Florin , la 2,8 ron/l ( cat cred ca e in Ag ) ai facut cu 35 L 500 km , deci un onorabil 7L/100 km chiar daca ar fi 100% extraurban. Mai stiu cativa care au pus tot la Prosperanta si tot Landi fara probleme. Insista cu reglajele pana ajungi la o varianta suficient de buna pt tine. Daca vrei , iti pot da pe PM nr cuiva care e tot in Pitesti si te poate ajuta cu o diagnoza si cel putin cu un sfat , el monteaza Landi de multi ani....

Edited by alc2

Salutare.

Eu sunt mai nou pe forum dar foarte interesat de o instalatie GPL.

Eu am o astra h 1.6 twinport cod motor Z16XEP 77kw.

Ma intereseaza daca Florin si-a rezolvat problema cu reglajele.....nu de alta dar si eu tot pe la Prosperanta ma gandisem initial, dar pana la urma cred ca imi voi monta aici in Bucuresti pe undeva.

Ce imi recomandati pentru acest tip de motor?

Cati km ati parcurs pe GPL?

Ce probleme au aparut?......etc

Eu am auzit ca acesta este un motor mai special cu o microinjectie si de aceea trebuie acordata o mare atentie in alegerea tipului de instalatie.

Am gasit in Bucuresti sa montez un GPL tomasetto stag 300 cu rezervor toroidal de 52l cu 2500 ron. Ce parere aveti?

Va multumesc anticipat

Salutare.

Eu sunt mai nou pe forum dar foarte interesat de o instalatie GPL.

Eu am o astra h 1.6 twinport cod motor Z16XEP 77kw.

Ma intereseaza daca Florin si-a rezolvat problema cu reglajele.....nu de alta dar si eu tot pe la Prosperanta ma gandisem initial, dar pana la urma cred ca imi voi monta aici in Bucuresti pe undeva.

Ce imi recomandati pentru acest tip de motor?

Cati km ati parcurs pe GPL?

Ce probleme au aparut?......etc

Eu am auzit ca acesta este un motor mai special cu o microinjectie si de aceea trebuie acordata o mare atentie in alegerea tipului de instalatie.

Am gasit in Bucuresti sa montez un GPL tomasetto stag 300 cu rezervor toroidal de 52l cu 2500 ron. Ce parere aveti?

Va multumesc anticipat

Salut eu pe acelasi motor mi-am pus landi renzo cu rez de 52L (cap de incarcare ~40L) am platit 2400 aici in CJ. Am facut in 5 luni 15.000 km, acu ar trebui sa merg la revizie, schimbat filtre.

O singura problema am avut si a fost chiar enervanta iar meseriasul care mi-a montat nu a fost destul de competent ca sa-mi identifice problema.

Problema era ca bujiile care le aveam pe masina cand am pus gpl aveau deja 47.000 km si cand mergeam pe gpl se mai inneca f scurt motorul, cam un rateu la 1 km.

Ei dupa 10.000 a inceput sa se innece asa de mult ca imi aparea eroare pe bord si nu mai mergea pe gpl si pe benzina facea la fel. Am venit cam in 3 pistoane din Austria.

La service am vazut ca o bujie a cedat complet. Apoi dupa cautari pe net am aflat ca pt gpl sunt bujii speciale pt gpl. Din pacate am aflat dupa ce am schimbat bujiile deci si acum sunt tot pe bujii normale. Mai merg cu ele inca 5-10 mii pana crapa si apoi o sa pun de gpl.

Deci parerea mea, F IMPORTANT cand puneti instalatie gpl schimbati obligatoriu bujiile si puneti-va bujii de gpl.

Bujiile de gpl au un strat ceramic mai gros pt ca explozia e mai puternica la gpl si deasemenea are distanta aia de scanteie mai mica, pt o explozie mai rapida. Cred ca pretul este acelasi ca si bujiile normale desi inca nu am prea cautat.

Rog daca are cineva experienta cu bujii de gpl si cu cele normale sa ne zica impresii.

PS: acu am obseravat ca am postat mai sus problemele cu innecatul. Deci veste buna s-a rezolvat problema am pus bujii noi si merge aproape impecabil.

Edited by scrissti

Salutare! Sunt nou pe forum si masina este noua pentru mine. Astra h z16 xep twinport hatchback. O recomandare pt montare gpl? Sunt din Pitesti si la prosperanta ma gandisem sa pun instalatie landi renzo. Cateva sfaturi va rog....ce sa am in vedere. Problemele voastre s.au. rezolvat?

Salutare,

si eu am Astra H cu acelasi motor z16xep. am pus gpl landi renzo. am facut vreo 70-80.000 km pe gpl. Am respectat toate cerintele, service la timp...

A ajuns masina sa-mi mearga destul de greu si pe gpl si pe benzina, am schimbat acum sonda lambda si merge iarasi bine.

Bujiile se consuma mai repede (am venit in 3 pistoane din austria) si deasemena bobinele de inductie le-am schimbat de 2 ori (cate 400 lei).

Am umblat destul de mult dupa gpl si in concluzie nu stiu daca am facut ceva economie.

Pare ca e mult mai ieftin cand mergi in concediu in strainatate si faci 2-3000 km se vede diferenta ca gpl e cam 60% din pret.

Dar la drumul meu zilnic la serviciu si inapoi pe gpl faceam cam 4 plinuri pe luna + cam 100 lei benzina deci 580 lei. Acum merg strict pe benzina si bag fix 2 plinuri adica 550 lei :)

Concluzia mea este ca nu se merita decat daca esti f sarac si incerci sa economisesti fiecare leu.

Acum nu mai folosesc gpl.

Mai am prieteni cu gpl si problemele variaza in functie de brandul masinii si instalatie...

Edited by scrissti

vazut ca ai scris pe forum la intrebarea mea despre montare pe astra h o instalatie gpl. Mi.am montat o instalatie landi renzo pana la urma. Nu am reusit sa merg prea mult dar la primâ vedere consuma enorm de mult, mai bine stateam la un loc. Cei de acolo mi au spus ca imi va creste cam cu 2 litri consumul fata de benzina dar nuuu e deloc asa. Cu un plin de gpl la instalatia de 54 sau 55 l rezervorul nu am apucat sa fac decat vreo 350 km, si nu am mers agresiv. In acesti km e si un drum bucuresti pitesti retur(110-120 km/ora).

Intrebarea mea este daca iti consuma la fel de mult? Astept revizia de 1000 km sa vad ce imi spun....

cam atata facem si eu cu un plin.

dar consumul nu e atat de mare precum pare: In rezervorul ala intra cam max 40 de litri de gpl, 350 km inseamna consum cam 11%. cam asa aveam si eu consumul in conditiile in care pe benzina aveam consum cam 8.5% deci cam cu 2 litri si jumate mai mult.

Daca te uiti la costuri 8.5*5.5=47 lei iar 11*3=33 lei deci e mai ieftin cu gpl :) (la prima vedere)