• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
alexr1314

[ Video-Tutorial ] Cum schimbi becurile din bord la un Opel Astra F '93

21 posts in this topic

Am reusit sa fac un Video-Tutorial despre cum sa schimbi o parte din becurile din bord la un Opel Astra F 93.

Nu am stiut daca sa pun filmul in continuarea discutiei la celalalt topic sau sa fac unul nou. Daca nu e bine aici, rog un admin sa il puna in continuarea discutiei despre becuri.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Felicitari pentru tutorial...daca vede asta, maine se apuca bunica'mea si imi schimba ledurile...bafta :beerchug:

Ai uitat sa spui ca pui inapoi suruburile de la ceasuri :whistle3:

Faza cu becurile de la consola am impresia ca merge doar la cele fara facelift.

In rest GJ :up:

' date='02 November 2011 - 09:44 PM' timestamp='1320259444' post='183291']

Ai uitat sa spui ca pui inapoi suruburile de la ceasuri :whistle3:

Faza cu becurile de la consola am impresia ca merge doar la cele fara facelift.

In rest GJ :up:

Eu am spus ca e doar pentru Astra F 93, adica masina din semnatura mea. Doar atat m-am priceput :).

Oricum completarile sunt binevenite. :hi:

Bine v-am gasit pe toti iubitorii de Astra! De asa ceva aveam nevoie, excelente imaginile, dar si multe alte informatii de pe forum.

Nu s-a precizat in tutorial nimic despre faptul LED-urile sunt polarizate si trebuie pozitionate corect cu cei doi poli, ca sa spun asa. Sper ca nu vorbesc prostii.

nu vorbesti prostii si nici colegu cu tutorialu n-a fost inspirat sa foloseasca leduri smd care costa le fel si lumineaza mult mai tare si imprastiat fatza de cele normale demodate cade distribuie lumina unidirectional adik catre in fata si slab in lateral incercati cu leduri smd si atunci veti vedea despre ce vorbesc...oricum tutorialul e super felicitari..

Pentru a disipa mai uniform lumina, ledurile normale se recomanda a fi matuite cu un smirghel fin.

buna ideea, nu m-am gandit la asa ceva ;)

parca sunt blestemate becurile, filament bun la vedere la tester 0 . am schimbat azi cred peste 8 becuri in bord si consola. La un moment dat am schimbat becurile din soclu tot de 1,2w ca nu mai aveam cu soclu (letcon+cositor).

La dezaburire haion am impins becul pana am scos soclu din consola ( atentie cum bagati becul ca pierdeti 1 ora demontat toata consola cu DID casetofon ) .Cine sta prost cu nervii sa nu se apuce de schimbat becuri. Sunt rabdator dar mi-a pus capac asta.

acum offtopic o "chestie" ptr cine are plasticul de la ceasuri matuit, se poate rezolva cu pasta de dinti cu putina apa ...un gen de polish; e testata de mine arata super.si miroase si fresh :))

offtopic o "chestie" ptr cine are plasticul de la ceasuri matuit, se poate rezolva cu pasta de dinti cu putina apa ...un gen de polish; e testata de mine arata super.si miroase si fresh :))

te referi la geamul de protectie de la ceasuri?

Sal'tare , baieti am si eu o problema mica ... ieri am luat jos becul de la MID din curiozitate , iar cand l-am pus inapoi nu mai ilumina. Desi am incercat nu am putut scoate beculetul din plasticula ala , deci intrebarea mea ? De unde D-zeu fac rost de bec , nu ca e important rau dar ma deranjeaza ca nu functioneaza , si daca tot venii vorba , becurile din bord au aceeiasi mufa ca asta de la MID, ati spus voi ceva de LED SMD , se potrivesc la toate modele , am gasit pe internet niste beculete de bord , da nu am incredere ca mi se potrivesc si mie frica daca dau jos bordul sa nu mai stric ceva pe acolo. Daca stiti vreo pagina sau ceva puteti sa imi dati un PM sa nu se considere reclama ...

Am pus o poza sa va lamuriti ce am incercat sa fac: :banned:

post-44635-0-84546100-1367018445_thumb.jpg

cauta pe google bec b8,5d asta e ce ai tu nevoie

Salut ! Am vazut ambalajul ledurilor,dar concret ce fel de leduri sint ca sa stiu de care sa cumpar,sincer eu am schimbat de citeva ori becurile de la consola,dar datorita faptului ca sint totdeauna aprinse se ard destul de repede,ma gindesc ca ledurile au o viata mai lunga.Astept raspuns,multumesc !

Astept mai multe tutoriale,felicitari!