• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
PZS

Tigarea electronica

35 posts in this topic

De ceva timp ma gandesc tot mai serios sa inlocuiesc tigarile normale cu una electronica. Net-ul este plin de informatii, sugestii si oferte dar nu stii dupa care sa te iei pt ca parerile sunt impartite si fiecare comerciant sustine ca el are originalul, in acelasi timp incercand sa denigreze site-urile concurente. Cu alte cuvinte mi-ar prinde bine niste sfaturi de la persoane care au incercat si nu au interese ascunse ca sa te orienteze catre un produs sau comerciant anume.

Daca ati incercat asa ceva va rog sa imi impartasiti si mie impresiile voastre, care vi se par mai bune, ce magazine recomandati, etc...

Edited by PZS

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Mi-am luat acum aproape 2 luni o astfel de tigare electronica de pe dealextreme. Copie (n-am vrut sa arunc din prima o caruta de bani doar ca sa incerc).

Sunt 2 tigari complete in set, copie dupa joye510 (din ce am vazut). Bateria la o tigare ma tine o zi (de dimineata cand plec la munca pana seara cand ajung acasa si o schimb cu cealalta).

Esenta...30ml imi ajung o luna. Atomizoarele sunt "piese de schimb", la fel si cartusele in care pui esenta (1-2 luni pentru un atomizor, cartusul...depinde de cat de repede se duce/arde/mananca buretelul din ele).

Nu am schimbat/ars niciun atomizor pana acum si cu buretelul luat din 2 cartuse si bagat in unul singur am reusit sa nu schimb/cumpar nici cartuse.

Avantaje:

- nu pute

- poti sa "pufai" oriunde (eu pufai din ea la birou...e prea frig afara pentru iesit pe balcon)

- pana acum am investit 150 de roni (tigarile electronice si esenta) in 2 luni. Daca fumam normal pana acum cheltuiam 780 roni.

Dezavantaje:

- nu vei gasi o aroma/esenta care sa se apropie de tutun/fumul de tigare pe care il cunosti si pe care incerci sa-l inlocuiesti cu ceva mai "sanatos". Din cauza asta, eu:

- o data - de 2 ori pe zi fumez o tigare normala...

- o sa cheltui ceva banuti la inceput pe o tigare buna si pana o sa gasesti o esenta care sa-ti placa

Cam atat...nu stiu daca ti-am zis ceva ce nu stiai pana acum...dar e o "impresie".

Edited by DJ_Speedy

si eu am asa ceva de vreo 4 luni si e foarte ok...

cel mai apropiat de tigara normala este aroma de kent x hig... cauta si vei gasi.. daca nu gasesti am sa iti trimit eu ..numai sa anunti

Asa e... nu mi-ati spus nimic nou... dar e altceva cand "impresiile" vin din partea cuiva care nu are nici un interes sa faca reclama mascata ! Exista si un forum al fumatorilor de tigari electronice, dar aia o tin una si buna... exista un singur site unde care poti gasi originalul... restul sunt falsuri... Binenteles ca are preturi f mari, nu ma deranjeaza asta, dar eu as prefera sa cumpar dintr-un magazin fizic, sa le vad cum arata in realitate pt ca vreau sa-mi iau ceva de calitate care sa-mi satisfaca nevoile de fumator inrait. Fumez mult, uneori ma trezesc si noaptea si nu mai pot sa adorm pana nu bag o tigare, cred ca e timpul sa iau niste masuri ! Nu am suficienta ambitie sa le las de tot, am incercat tot felul de metode, cu nicorette, cu plasturi, cu bomboane, nimic nu a dat rezultate. tigarea electronica mi se pare un compromis convenabil avand in vedere ca se reduc f mult costurile, se elimina gudronul si monoxidul de carbon, dar iti ramane nicotina si actiunile pe care le faci atunci cand fumezi... respectiv pauzele de tigare, gesturile, mimica si tot ce mai tine de obisnuinta fumatului cu mici diferente binenteles !

exista un stand in cora lujerului unde poti sa le vezi, pipai, mirosi :D

banuiesc ca exista si prin alte locuri cu aglomeratie mare.

din ce am vazut mai sus, nu s-a spus nimic de vaporii umezi (ca asta inhalezi) care iti ajung in plamani.

PS:

sa nu ma intelegeti gresit, eu nu folosesc nici clasica, nici electrica, nici electronica, nici virtuala, nici ... de nici un fel.

din ce am vazut mai sus, nu s-a spus nimic de vaporii umezi (ca asta inhalezi) care iti ajung in plamani.

Ai dreptate, nu prea sunt cunoscute efectele pe termen lung, dar eu sper ca tigarea electronica sa fie doar un pas intermediar spre lasarea definitiva de fumat. Daca reusesc sa "uit" de tigarile obisnuite, intentionez sa scad incet, incet, cantitatea de nicotina din aburul inhalat pana scap de dependenta.

Aha...o sa mori cu speranta :laugh:

Astea nu au fost "concepute" sa te ajute sa te lasi de fumat. Puteai sa incerci varianta asta si cu tigarile normale....de la Kent 8 sa scazi la Kent 1....dar n-ai facut-o, nu?

Nici la pufaitoare nu o sa se intample. Astea sunt doar mai ieftine, atata tot.

toti cei din jurul meu (prieteni, colegi, parinti, frati, surori) care au luat "pacaleala cu led", au luat in speranta ca se vor lasa de fumat.

ghici ce... toti, dar absolut toti, s-au lasat de aprins led-ul si s-au intors la varianta clasica

Poate si-au luat chinezarii sau prostii. Si eu tot chinezarie am, dar e ceva mai "bine" facuta. Am recunoscut ca mai bag si tigare normala din cand in cand, dar de intors definitiv la clasica nu se va intampla. "Dioda" isi face treaba si imi da nicotina destul cat sa pot sa nu ma intorc.

mai sti cum se numea cartela reincarcabila de la Connex?

ei bine unii dintre ei, aveau eCartelaDeLaConnex ...

am scris un pic mai sus, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic! din pmdv fiecare moare de plamani in modul preferat.

Aha...o sa mori cu speranta :laugh:

Astea nu au fost "concepute" sa te ajute sa te lasi de fumat. Puteai sa incerci varianta asta si cu tigarile normale....de la Kent 8 sa scazi la Kent 1....dar n-ai facut-o, nu?

Nici la pufaitoare nu o sa se intample. Astea sunt doar mai ieftine, atata tot.

Am fumat tot felul de tigari in cei peste 20 de ani de "activitate", tigari facute din tutun brut si foaie de ziar, frunze de dud, matase de porumb (nu glumesc), romanesti, straine, cu sau fara filtru, de regula rosii, cel mai tari, ca sa simt ca ma "satura". Cea mai slaba tigare la care am reusit sa ajung si pe care o fumez si in prezent este kent 4. As fi trecut si pe 1 dar are gaurelele alea inervante care fac sa te doara falcile daca vrei sa tragi un fum calumea...

O sa incerc si abureala electronica, s-o vad si p'asta de ce e in stare...

Am ales cartela despre care zicea @Botosu, cu specificatia XXL... sper sa fie suficient pt mine !

Ti-ai luat jucaria? B)

Da, azi se implineste o saptamana de cand nu am mai fumat tigari normale.

Sincer, la inceput nu mi-a facut o impresie prea grozava, trebuie incarcata foarte des cu lichid ca sa ai abur suficient, iar aroma de kent pe care am ales-o are un gust de rahat care mai degraba te duce cu gandul la etnobotanice decat la tutun ! Intre timp m-am obisnuit si a inceput sa imi placa, ieri mi-am luat si un lichid cu aroma de cirese, foarte misto gustul la inceput, dar daca fumezi mai mult incepi sa il simti prea dulce, asa ca am inceput sa le combin intre ele, parca e mai interesant asa !

Deci nicotina din lichid isi face treaba, daca nu e nimeni prin preajma care sa fumeze tigari normale nu le duc dorul, cu toate ca dimineata nu prea se impaca electronica cu cafeaua !

Incearca VG daca vrei mai multi aburi :P (tot cirese am si eu...am incercat un Dunhill PG si dupa 2 pufuri am zis pas).

VG am si eu, de la Dekang !

Am mai vazut o aroma interesanta pe care vreau sa o incerc, "djarum" (???) sau cam asa ceva, nu stiu sigur cum se numeste, dar e cu scortisoara !