• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
AndiBAD

Astra H 1,9 vs Astra H 1,7

6 posts in this topic

Va salut cu respect!

De ceva timp va urmaresc si incerc sa imi fac o idee referitor la o achizitie auto din Germania.

Treaba sta in felul urmator: dispun de aprox 5.500 euro (numai pt masina fara drum incoace si fara inscriere) In banii astia Opel-ul H Caravan ar fi o alegere destul de buna avand in vedere ca vreau un Diesel.

Acum va intreb pe voi ce pareri aveti despre motorizarile disponibile ,care este mai fiabila ,care este mai usor de intretinut 1,7 >101 HP si 1,9>101HP (ref la schimbarea anumitor piese) avand in vedere ca nu ee tocmai noua (vreau sa fie in maxim 175 000 km)

Merita sa o aduc de dincolo?

Va rog sa va dati si voi cu parerea...!

P.S Mentionez ca vin de pe un Cielo :D

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

dupa spusele mecanicilor mei,motorul de 1.9 este un motor de fiat si ca sta cam prost la capitolul calitate,fiabilitate.cica 1.7 este un motor mult mai ok.chestia asta am auzit-o si de la un fost bijnitar de masini care acum se ocupa cu piese auto.Spun doar ce am auzit,nu o spun din rautate,poate altii au o alta parere.

Mda .. stiam si eu ceva ca astea de 1,9 pica tija swirl (nu stiu exact de ce si cum sau cat costa)ca sunt motare de la Fiat

cele de 1,7 sunt de Isuzu ,dar am inteles ca ar pica la ea volanta acu masina sa nu se strice ..vb aia Si avioanele mai pica

Pe mine ma interesa cam ce sa aleg ,utilizatori de opel care au aceste modele.....

Alte pareri opinii ? La sfarsitul lui mai merg dupa ea in Germania si vreau sa stiu dupa ce sa ma uit mai exact.

Pana acum merg pe varianta 1.7 101 cai sau 1.9 120 cai care merge remapata la 150 (am inteles ca este mai reusit decat cel de 150 cai 16 valve)

Daca sunt persoane care au adus-o din germanai orice sfat ee bine primit :)

dupa spusele mecanicilor mei,motorul de 1.9 este un motor de fiat si ca sta cam prost la capitolul calitate,fiabilitate.cica 1.7 este un motor mult mai ok.chestia asta am auzit-o si de la un fost bijnitar de masini care acum se ocupa cu piese auto.Spun doar ce am auzit,nu o spun din rautate,poate altii au o alta parere.

Mecanici tai ar trebui sa-si caute alta meserie. :) (sau tu alti mecanici)

offtopic

Edited by Botosu