Sign in to follow this  
Followers 0
Krys

pierde ulei la imbinarea dintre cutia de viteze si motor

5 posts in this topic

Am schimbat de curand uleiul de motor,filtrul de ulei,garnitura capac culbutori si ,O'-ringul de la aprinderea electronica la astra mea (X16SZR).A doua zi cand m-am uitat sub ea am vazut ca pierde ulei la imbinarea dintre motor si cutia de viteze.Am crezut ca e ulei de la cutie dar am pus degetul pe picatura de ulei si era ulei curat(de motor).Din partea superioara a motorului nu vine pentru ca am verificat garniturile si blocul motor era curat.Am intrebat un mecanic si mi-a spus ca ,,ar putea pierde ulei pe la semeringul de la palier'',nici el nu era sigur si mi-a spus ca trebuie data cutia de viteze jos.Nu ma dau banii afara din casa si nu as vrea sa platesc mecanicul sa dea cutia jos si sa-mi spuna ca nu e de la semeringul de la palier.Stie cineva cum as putea verifica altfel pe unde curge uleiul???

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

N-ai alta varianta decât desfacerea pt a fi sigur.

N-ai cum altfel. Simeringul ala e "ascuns" in spatele volantei, in blocul motor. Ca sa ajungi la el trebuie data cutia sau motorul afara si data jos volanta. Daca de sus nu pica, ala e 99% vinovatul.

La fel de bine poate sa curga pe la simeringul de la priza de putere. Uleiul tot curat trebuie sa fie.

Si in cazul asta trebuie demontata cutia.

de ce nu desfaci cele doua table care imbraca volanta,sub cutie,exact la imbinare unde te intereseaza?poate descoperi macar de pe care parte curge.