• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Dani T

Tutorial. Schimbare boxe spate GTC

16 posts in this topic

Tutorialul este preluat de pe forumul francez club opel.fr.

Modelul pe care este facuta "operatia" este un GTC care are airbag lateral (probabil cortina) dupa cum apare semnul in poza. Eu unul nu il am.

gtcrearspeakers01ou3.th.jpg gtcrearspeakers02qs4.th.jpg gtcrearspeakers03jr2.th.jpg

gtcrearspeakers04jy2.th.jpg gtcrearspeakers05qd4.th.jpg gtcrearspeakers06rr6.th.jpg

gtcrearspeakers07me4.th.jpg

Boxa originala montata

gtcrearspeakers08or4.th.jpg

Locasul fara boxa

gtcrearspeakers09tx7.th.jpg

Comparatie: boxele originale vs. boxe Focal CV1 165 mm

gtcrearspeakers10ht6.th.jpg

Montaj final

gtcrearspeakers11pe2.th.jpg

Sper sa va fie de folos. Mie unul sigur o sa-mi fie. Mi-am facut macar o idee cum arata chestiile pe acolo pe dedesubt. :blush:

:up:

Ma inclin.

Voie buna

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

E interesant dar ar fi fost si mai interesant daca era si putin comentat. Daca le schimbi ar fi ideal sa scrii un tutorial complet pe tema asta.

Erau ceva comentarii pe topicul de pe forumul francez insa m-am rezumat la a pune doar pozele. Eventual poti sa incerci sa intri acolo (club opel.fr cu www in fata :D ) si sa citesti mai mult.

:up:

felicitari pt topic, pe cat sunt dif spate, pe 16?

felicitari pt topic, pe cat sunt dif spate, pe 16?

165 mm la fel ca si pe fata. :)

Bravo, merita un Sticky !

Daca mai aveti si alte sfaturi, va rugam sa le postati aici, ptr a fi de folos si altor useri ! :hi:

odata cu monarea subwoofer-ului , am schimbat si difuzoarele din spate, pt un plus de medii si inalte, s-a imbunatatit claritatea, dar acustica mai buna era tot cu vechile difuzoare

Salut!

Daca schimb difuzoarele de pe spate, pierd garantia la masina?

Care este diametrul gaurii?

Multumesc!

mie tocmai mi s-a sticat cd-player-ul si mi-l schimba in garantie, nu au vazut nici difuzoarele nici subwoofer-ul, oricum nu cred ca avea legatura mecanismul de citire cu finalele, difuzoarele spate sunt de 16,5cm ,dar nu se merita sa le schimbi decat daca le amplifici!!!

la cea in 5 usi (H) aveti idee diametrul difuzoarelor pe spate este identic cu al celor pe fata ca si la gtc?

numai bine!

Raspunsul este NU

Astra H - 5 usi: dif fata 16.5 , spate 13

Astra H - 3 usi(GTC) dif fata 16.5, spate 16.5

Numai bine :)

deci marita sa schimb difuzoarele de p espate cu altceva mai performat?...o merita investitia doar spare si fara sa ramana acelasi?...o sugestie va rog..ms ( JBL P6552 cu coaxiale pe 2 cai* diametru 16,5 cm * putere: 75W RMS, 225W max* impedanta: 4 ohmi* raspuns in frecventa: 45Hz - 23kHz * adancime instalare 51 mm * diametru decupare 89 mm....) sunt recomandate de cineva....sau variante...ms :pardon:

Edited by Para81

Se merita doar daca ai locas deja facut in spate pentru dimensiunea asta. Eu am astra f si pe spate am 13cm pt boxe ... am cumparat boxe noi de 13 cm pentru spate. Se aud foarte bine au si bass in anumite limite ... as putea spune ca la anumite melodi se simte putin in piept bassul (cele din fata oprite) dar nu este deloc aproape de cum simti de la un tub de bass. Sincer nu pot asculta asa de tare muzica in traficul din bucuresti... poate noaptea cand este mai liber. M-am asteptat la mai mult dar nu poti sa ceri ff mult de la 13 cm ... diferenta pana la 17cm este ff mare. Puteam sa decupez in material si sa pun boxe ovale dar am zis sa raman in plasticul original. Eu am mers pe sony xplode 3 cai.

A incercat pana acum cineva sa puna diff-uri de 20 cm pe spate ?

cred ca niste inele adaptore de mdf ar putea rezolva problema gaurilor prea mici din caroserie; intrebarea e daca difuzorul are loc in ornamentul/rama de plastic.

Merci anticipat

Salut!

Eu am o pereche de dif Pioneer TSA 2510 de 25. Se aud demential, dar nu stiu cum sa rezolv problema gaurilor. Sunt Prea mari si cred ca prea adanci. Ma gandeam sa decupez structura melatica, dar nu stiu ce se afla in spatele panoului si parca nu m-as baga la chestii atat de radicale. Niste conuri adaptoare de diametru cred ca ar rezolva problema dar de unde sa le achizitionez. Cineva care ar lucra in fibra ne-ar fi de mare ajutor.

See ya!