• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
mountaniac

Astra G vs Astra H, hatchback vs caravan

4 posts in this topic

Salutare!

Sunt nou pe aici, si am ajuns aici din dorinta de a-mi lua un Opel SH, si care aveti ceva de genu, sfatuiti-ma, va rog!

Deci ma intereseaza un motor de 1.6 pe benzina (pt ca voi face aprox 10.000/an).

Masina mi-o voi lua SH, din Germania, ca e mai bine! As vrea sa dau cam 4500 euro pe ea.

Imi place foarte mult cum arata H-ul, dar am tot citit comentarii ca ar avea probleme la comenzile de pe volan...

Mi-ar fi mult mai util caravanul, ca masina mi-o trebuie mai mult pt drumuri exterioare, si vreau sa am portbagaj suficient. Nu tot timpul voi umbla cu portbagajul plin, dar cand va fi nevoie, nu vreau sa ma doara capul ca n-am unde inghesui bagajele!

Cei care aveti, este mare diferenta de consum intre un hatchback si un caravan, ambele de 1.6 pe benzina?

Inca ceva: cei care v-ati adus masini din Germania, cum e mai bine: sa aduc eu masina, conducand-o, sau sa ma duc cu cineva sa mi-o aduca pe platforma?

Ce probleme comune apar la modelele astea de Astra, si cum pot sa le evit?

Astept sfaturi, pareri, indrumari...

Multumesc!

(Initial ma gandeam si la un VW, dar nu vreau sa dau 1000 de euro in plus doar pt numele lui!)

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

prietene,daca ai bani,dute si ia tu masina din germania si vino cu ea pe roti! in 1500 de km cat e drumul pana in tara iti faci o parere despre cum merge si daca o pastrezi sau o vinzi! consumul depinde numai de sofer! nu baga bani in buzunare la samsari! dute si ia tu masina ! te si plimbi!

Am fost ieri in targul auto, si majoritatea masinilor ce le caut eu, erau cam tot dieseluri de 1.9, si unul de 1.7!

Si cam toate Opelurile Astra H ce le vad pe strada sunt de 1.7 diesel! Oare numa dieselurile sunt bune la Astra de numa de-astea vad?

Eu mi-am facut un calcul si voi umbla aprox 10.000 km/an, aproape jumate in oras, putin mai mult de jumate in afara. Si multi mi-au zis ca nu se justifica un diesel, daca nu fac cel putin 30.000 km/ an!

Si ieri imi zice un prieten, ca de ce nu caut un diesel, ca-s foarte bune...

Ca nu conteaza ca nu fac f multi km...

Voi ce ziceti, este logica alegerea unui diesel daca fac pana in 10.000, hai sa zicem 15.000 km/an?

In momentul de fata sunt zapacit de cap de cate sfaturi primesc!

Ar fi mai ok un Opel sau VW de 1.7 diesel, decat 1.6 pe benzina?

Va rog sa imi raspundeti cei care aveti sau stiti clar diferenta! Ca de auzit am auzit o gramada pana acum, nu toate parerile fiind in aceeasi directie!

Salutare.

Daca vrei sa ajungi tu in Germania, sa iti cumperi masina, recomandarea mea este sa mergi insotit de, sau sa insotesti pe cineva care are habar despre cum decurge procesul de cumparare a unei masini acolo. Lipsa de experienta pe acest subiect iti va goli si mai mult portofelul. Una se vede si se citeste in anuntul de vanzare, si (deobicei) alta este in realitate. Mai ales pentru masinile cu preturi incantatoare.

Din cate stiu eu, motorizarea de 1.7 diesel vine in 3 variante de putere: 101, 110 si 125 CP, si daca nu ma insel au aparut in aceasta ordine. Daca te uiti mai putin la costuri, poti retine faptul ca un motor diesel are un cuplu de tractiune (mult) mai mare decat un motor pe benzina, la o turatie mai mica. Motorul de 1.6, are 105 CP pentru modelele mai vechi si 115 CP pentru cele mai recente. Vorbesc doar de cele mai utilizate versiuni.

Aici ai manualele pentru versiunile H construite de-a lungul timpului. Poti consulta datele tehnice sa iti faci o idee despre caracteristicile si performantele motorelor.

Daca te uiti la costuri, un motor pe benzina se intretine ceva mai ieftin. Probleme tehnice apar la toate masinile. Depinde cum sunt (sau au fost) intretinute si mai ales exploatate.

Cat despre varianta de caroserie, hatchback sau combi, depinde de cat de des ai nevoie de spatiul din portbagaj. La hatchback nu este foarte generos. Eu am aceasta versiune, si uneori e nevoie sa renunt la polita din portbagaj pentru a mai castiga ceva spatiu.

Bafta la alegere.