• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
MrWonderfull

Dilema latime Cauciucuri Iarna

15 posts in this topic

Am o dilema despre cauciucurile de iarna , in cartea masinii scrie ca sunt omologate cauciucurile 175/70 r13 si 155 r13 , Iar eu am gasit la oferta 165/70/r13 , O-sa am probleme daca ma opreste politita si verifica cauciucurile , cu cele 165

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

la mine in talon scrie 175/70 R13 dar eu am cumparat masina cu 175/65 R14 si de 6 ani nimeni nu mi-a zis nimic.Am fost oprit si de politie si ARR si nu au zis nimic.Problema este sa nu exagerezi cu dimensiunile.Normal ca daca vrea politia iti zic ceva.

@chance, si eu eram in aceeasi situatie ca tine ! Am fost la RAR, la ITP, m-a oprit politia, nu mi-a zis nimeni nimic... pana intr-o zi cand am dat de un Garcea mai constiincios care vroia sa imi ia talonul ! M-am certat cu el la inceput, apoi am trecut la milogeli, pana la urma am reusit sa scap cu o amenda de centura ! :Whistle:

in carte am 175/70r13 175/65r14 185/60r14 195/60r14.

in cartea nemteasca aveam si 155r13 (cand nu e trecuta inaltimea talonului anvelopei,se considera standardul de 70, in cazul acesta fiind 155/70r13.)

nu are niciun garcea ce sa comenteze daca aveti dimensiunile in carte.in talonul nou nu scrie nimic.informati-va bine si nu mai lasati toti martalogii sa isi faca cu voi planul de amenzi.de abuz in serviciu ati auzit?pot fi si ei amentintati,nu trebuie sa tremure chilotii pe voi cand sunteti opriti.

@chance: ARR-ul ce ti-a cerut?diagramele pe ultimele 29 de zile sau foile de concediu de odihna.Nu mai confundati ARR-ul cu RAR-ul sau CTT-ul.

Edited by synapse

Eu am talon vechi si scrie dimensiunile in el... 155 R 13 78 S, in carte la fel, iar rotile mele sunt 175/65/14, asa ca nu vad unde e abuzul in serviciu ! Mai repede as zice incompetenta din partea lucratorilor de la RAR , le-a fost lene sa treaca toate dimensiunile din cartea germana !

te duci matale la RAR la voluntari sau la grivita si te interesezi cat costa o dimensiune optionala.eu zic ca merita si mai mult de 50-100 de lei nu este.deja o amenda de 68 lei ai platit nu?Daca nu le ai trecute,nu ai cu ce sa te aperi...

Am cumparat Astra mea acum un an si un pic. La identificare, inginerul care s-a ocupat de treaba asta mi-a atras atentia ca rotile mele sunt pe 14 iar in carte sunt trecute de 13.M-a intrebat daca vreau sa le trec in carte si p-astea de 14, ca sa fiu in regula. M-a costat "uriasa" suma de 13 lei.

Edited by radusorin

Eu pe masina am 195/65/15 si in carte am 195/60/15 nu m-a oprit nimeni inca si nici la rar nu au zis nimic. La rar s-au legat de folie. De fapt era ora pranzului si nu stia cum sa ceara de mancare

intrun final am gasit doua cauciucuri de 175/70/r13 in stare buna si un pret decent

Salutari dragi colegi, ca sa nu mai deschid alt topic, intreb si eu aici.Nu vreau raspunsuri rautacioase gen esti un pericol pentru circulatie, momentan intreb doar.

Situatia sta astfel: am 2 caucicuri de iarna care le am de iarna trecuta si inca sunt bune, cu DOT-ul in regula, tot si sunt 185/65 r 14. Imi trebuie 2 bucati anvelope iarna pentru anul curent si am gasit la cineva 2 anvelope bune, tot de iarna 175/70 r 13. In cartea masinii scrie ca am omologate dimensiunile: 175/70 r13 si 185/65 r14, iar talonul este de tip nou, nu scrie dimensiunile cauciucurilor. Intrebarea este urmatoarea pentru cei care stiu; pot pune cele de 13 pe fata si cele pe 14 pe spate fara sa se ia politia de mine?

Edited by gabriel19

M-am gandit ca merg puse din moment ce dimensiunile sunt omologate in carte si sunt la fel, am mai intrebat si printre amici dar nu au stiut sa raspunda nimeni. Multumesc de raspuns si orice informatie e binevenita.

Poate o sa radeti sau nu,dar eu am un vecin cu un F asemanator cu al meu si umbla tot timpul cu anvelope de 13 pe fata si 14 pe spate,ca cica sta mai "ridicata".Deci sa stiti ca sunt destui care fac chestia asta...

Nu a zis nimeni ca nu poti sa le pui pe masina. Poti sa pui 13 pe fata si 16 pe spate, sau 13 pe stanga si 16 pe dreapta. Colegul a intrebat daca o sa se ia politia de el.

Salutare din nou dragi colegi. Azi cand eram la piata era un nenea politai cu mcv ul oprit si m am dus la el sa l intreb de dimensiunea cauciucurilor. A spus ca daca sunt trecute in carte este ok dar cu conditia san fie puse cate 2 de aceeasi dimensiune pe punte. Si ar fi bine sa am o copie de pe cartea masinii la mine ca in talon nu sunt trecute dimensiunile rotilor. Multumesc . :D