• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sheniloiu

Probleme cu Carpatica Asig

13 posts in this topic

09.11.2012, oprit in trafic, intra unul in spatele meu. Asigurat la Carpatica. Si a a inceput balciul.

12.11.2012, iau legatura telefonic cu cei de la Carpatica Asig, daune, o duduie imi spune sa ma prezint pe 14, la 8 dimineata. Ajung acolo, descopar ca nu fusesem trecut in programare, sunt reprogramat pentru 16. Pe 16.11 se deschide dosarul, facuta prima constatare. Apoi este aprobat de abia pe 2 decembrie (cum au facut, 2 a fost duminica!). Pe 3 duc masina la un service, altul decat din lista agreeata de ei. Dupa cateva zile se duce un agent de la Carpatica la service-ul respectiv, pentru constatare suplimentara. Care nu este aprobata nici pana in prezent, deci reparatiile la masina nu au inceput.

In consecinta, raman fara masina de sarbatori, cei de la service m-au avertizat ca, in lipsa ultimelor acte, nu vor avea timpul fizic sa repare masina anul acesta.

Am mai auzit povestiri despre Carpatica, cum ca trage de timp cu actele, probabil pentru a pastra cat mai mult banii in cont.

Dar daca de la anul vom face reparatiile la firma unde suntem asigurati, la ce se poate astepta o astfel de firma?

Oricum, Carpatica Asig nu intra in optiunile mele pentru urmatoarea polita RCA, indiferent de promotiile lor!

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

da da...fa-ti tu RCA de 1500 lei la Generali, ca daca intra in tine unul cu Carapatica, o sa iti foloseasca foarte mult. RCA-ul tau e pentru ceilalti,nu pt tine, si asa gandesc majoritatea cand isi fac ce e mai ieftin.

Nu esti la curent cu zvonurile. De la anul RCA-ul tau iti repara masina si isi recupereaza ulterior banii de la RCA-ul vinovatului.

O chestie tare din punctul meu de vedere...doar daca este adevarata.

oricum casa de asigurari recupereaza niste bani din asigurarile tale viitoare prin clasa mallus.

Cum nu am produs nici un accident pana in prezent, nu vad de ce sa intru la mallus.

Sunt si eu curios cum vor functiona reparatiile pe RCA de la anu. Ca la norocul meu, ma mai vad pocnit odata. Asta e a treia oara cand repar spatele masinii, de 5 ani de cand o am!

nu stiu cum procedati voi, dar la orice frana mai brusca, ma mai uit si ce prost am in spate...nu putine au fost datile cand am preferat sa accelerez la o trecere de pietoni, decat sa ma loveasca ala si sa intind pietonul pe asfalt...

Din pacate, eu eram oprit si asteptam sa se faca liber in fata, sa virez stanga. Eram atent in fata, nu in spate!

La radio, Carpatica Asig isi face reclama, cu ceva oferte, discount pana pe la vreo 120 lei. Din partea mea, isi racesc gura de pomana!

Nici acum nu e aprobata suplimentarea! Nesimtiti!

Mai interesant ar fi cam ce as putea face. Exista ceva prevederi legale privind termenele de solutionare ale dosarelor? Nu stiu unde sa caut!

Edited by Sheniloiu

din pacate acum 3 luni si 6 zile am avut si eu un mic incident am fost lovit de un asigurat carpatica , nici dupa aceasta perioada de timp nu a fost masina reparata . banii au venit acum 2 saptamani din dauna de 8700 ron au trimis doar 5200 ron deci feritiva cat de mult puteti de accidente si mai ales de amiabil cand vine vorba de carpatica .

eu mi-am facut la carpatica fara sa ma interesez inainte. acum astept sa se termine si imi fac in alta parte. sper sa nu am nici un incident pana atunci.

3 luni si! Sper sa nu am parte de aceeasi perioada, desi sunt semne ca asa se va intampla!

Sau cel putin pe aproape, ca deja am 1 luna si jumatate!

Chestia cu banii, iar pare a fi reala. Prima evaluare a pagubelor, facuta de ei, a fost de aproximativ 5.800 lei. Dupa verificare la service, au mai oferit inca 1.200 lei. Astazi am aflat ca au redus evasluarile, la 5.150 plus 850 lei. Adica o reducere de 1.000 lei. Si dosarul tot nu este aprobat de directori si cine mai stie cine!

Daca treaba cu RCA-ul merge tot asa, nu stiu de ce le mai facem sau care ar fi solutia. Adica, dupa ce ca esti lovit fara a avea nici o vina, ajungi sa pierzi o gramada de timp, sa stai fara masina o alta gramada de timp si poate sa mai si dai bani din buzunar!

Chiar nu se poate face nimic impotriva firmelor astea? Nu stie nimeni nimic, ce le poti face legal?

tribunal , pierdere de bani de timp si nervi multi ...

abea astept pana in mai sa imi expire sa merg la altcineva. problema e ca eu am asigurare cam scumpa :D

cine e predispus la accidente, dar are si o masina de la G in sus, poate face casco.

Acum 2 ani, am lovit din spate un E46 pe pod la colentina.Era polei iar eu aveam vreo 70...my bad. Eu aveam asigurare la euroins.el avea si casco la omniasig.Am fost la militie, i-am dat asigurarea si dupa un an primesc citatie ca intravenient fortat.Omul cunoscand istoricul asiguratorilor low-cost, si-a reparat masina pe casco.Euroins bineinteles se intinde, a trecut 1 proces, a trecut si al doilea si tot nu au platit.Concluziile le trageti voi...