• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Vasnei91

intrebare despre motoarele pe benzina

33 posts in this topic

An vazut la multe masini prin oras care erau benzinare in general la plecarea de la semafor ca le curge ceva prin toba. Atat la masini vechi cat la si unele mai noi. Indiferent de firma.

Chestia aia e benzina? De ce curge? Vreau sa imi cumpar o masina pe benzina si vreau sa stiu care e treava cu lichidul din toba.

Am mai avut un golf 3 benzina 1.6 dar nu stiu daca curgea.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

toate benzinarele pierd benzina prin teava de esapament, tu ce crezi ca la motorina ai consum mai mic???

asta e ceva normal?

e condens ce vezi tu ca, curge din toba

nu are cum sa fie condens, se si simte mirosul puternic de benzina

pai in cazul asta sar putea,la mine de exemplu e condens in nici un caz benzina

Deci de aceea e consumul mai mare la motoarele pe benzina.....

M'am tot gandit la solutii sa recuperam cumva pierderile astea, a incercat cineva ceva, sau are vreo idee?

eu zic sa te uiti cu atentie la avatarul meu, vezi poate te prinzi la ce e buna chestia aia de langa roata ;)

Nu stiu de unde ati scos-o pe asta ca din esapament curge benzina dar e pur si simplu stupid.Ala nu e nimic altceva decat CONDEENS care apare din cauza temperaturilor scazute de afara (Ati vazut cumva vara asa ceva la esapament???DANG!) Daca aia era benzina ai fi vazut si flacari la esapament dar nu vezi pt ca benzina arde cu mult inainte sa ajunga in esapament.

condens 100 % si este logic sa miroasa a benzina ca doar nu merge cu apa

Este benzina!!!

Vara nu se vede pentru ca se evapora din cauza temperaturii mai mari de afara, iar flacari la esapament apar doar daca nu inchid bine supapele.

daca ar fi benzina ar face auto aprindere din cauza temperaturii esapamentului, plus ca am da rateuri la greu

Edited by ph87alm

daca s-ar aprinde de la temp esapamentului, s-ar aprinde si in rezervor cand o lasi vara in soare.... :LOL:

ia sa mergi vre-o 10 km cu masina si apoi pune mana pe toba de esapament nu mai zic de teava sau galerie, sa vezi poti sa o atingi?