• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
R2-

Curs valutar achitare masina

26 posts in this topic

Salut,

Peste 2 ore merg sa-mi ridic masina ( si prima masina pentru mine :) , un Astra Classic 1.6 ) si m-am trezit ca baietzii imi cer cu vreo 11 mil in plus. Au calculat euro la cursul de 3.59 ( 3.49 e cel publicat de BNR iar la banci nu sare de 3.53 ) si au mai adaugat 1% nu stiu pentru ce exact, ceva legat de vama.

Stiu ca ce am convenit la inceput a fost un pret DDP. Ati avut si voi surprize de felul asta?

Asta e colac peste pupaza, ca au si intarziat masina cateva zile peste termenul limita... :ceuameni2qv:

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Salut,

Si eu imi astept inca masina. Am pregatit deja banii pe care tre sa ii dau. Eu am contract cu Erebus si la mine e stipulat astfel: <b> plata se face la cursul BNR al zilei cand se livreaza masina + 5%</b> La mine intarzie ...tu la ce dealer ai dat comanda?

aa...timisoara :) sa o stapanesti sanatos!

Sunt din Timisoara asa ca nu am avut decat o singura varianta, AutoGlobus.

Contractul l-a facut maica-mea - pe numele ei era o dacie veche pe care am dus-o pe ultimul drum pentru 800 eur - si partea proasta e ca nu stiu pe unde l-a ratacit.

Cand am facut comanda au precizat ca pretul pe care mi-l spun este DDP, atat e nevoie sa scot masina pe poarta dealerului. O sa o lamuresc cand ajung la ei.

Tie pentru ce iti cer 5% in plus fata de curs?

Sunt nou pe aici, mi-am editat profilul cand am vazut ca ma intrebi de dealer ;)

curs BNR + 5% ...adica.... (0.05 x curs Euro BNR) + Curs Bnr = curs la care se face conversia euro / lei...ca sa iasa ei bine orice ar fi :)

E posibil sa fie ceva asemanator. Era frumos din partea lor sa ma anunte de asta cand am facut comanda + platit avansul :angry2:

Edited by R2-

Good point :)

Doar ca nu mi-am batut capul atunci, doar am "skim"-uit contractul. Am crezut ca nu am de ce sa-mi fac griji cu un dealer al Opel, ca o sa-mi atraga atentia ei asupra aspectelor relevante. Se pare ca m-am inselat putin.

Bine ca nu se ocupa cu asa ceva... :unsure:

Am plecat catre ei... wish me luck :)

Cu siguranta nu se plateste 5% in plus ,ci poate 0,5%!

La Rad si Gtt aveau un curs cu cateva sute de rol(2-3-4,nu imi mai aduc aminte) peste Bnr.Am mai platit si 450-500ron cheltuieli de import.

E normal sa nu platesti la curs Bnr,deoarece dealerii cumpara E de pe piata interbancara la un alt curs.

Eu mai am putin pana sa ridic masina de la Radacini. Astept sa vad care e cursul.

Rog pe fiecare sa puna dealerul si cu cat era mai mare cursul valutar cerut de dealer fata de cel BNR

Salut,

Peste 2 ore merg sa-mi ridic masina ( si prima masina pentru mine :) , un Astra Classic 1.6 ) si m-am trezit ca baietzii imi cer cu vreo 11 mil in plus. Au calculat euro la cursul de 3.59 ( 3.49 e cel publicat de BNR iar la banci nu sare de 3.53 ) si au mai adaugat 1% nu stiu pentru ce exact, ceva legat de vama.

Stiu ca ce am convenit la inceput a fost un pret DDP. Ati avut si voi surprize de felul asta?

Asta e colac peste pupaza, ca au si intarziat masina cateva zile peste termenul limita... :ceuameni2qv:

In contractul meu Autoglobus e: "cursul vamal pe saptamana facturari + 1%, curs valabil toata saptamana"

Cursul vamal pe luna asta e 3.5218 adica nu ar trebui sa fie mai mult de 3.55 cursul tau.

Daca nu e asa inseamna ca astia aplica altfel, sau fac declaratia la alt curs decat cel vamal.

Nu ai platit cumva masina in avans ?

http://www.customs.ro/vami/Main?categPage=1&smallCategId=7

http://www.consultant-vamal.ro/istoric_curs_valutar.htm

BNR+1% - Gold & Platin Bacau

Cam mulitsor

BNR + 1% e si la Autoglobus. Scrie in contract si daca intrebai de curs iti ziceau si inainte de semnare.