• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
SMPhoto

Evacuare sport Astra G 1.6 16v

6 posts in this topic

Salutare opelistilor :) !

Am si eu o problema , o nelamurire , o dilema , cum vreti voi sa o numiti :) si mai anume : Doresc si eu un sunet mai sportiv bolidului meu :) . Este vorba de un Astra G din 2003 1.6 16v 74kw 101cp . I-am bagat o evacuare finala sport Carub 984356479cdd77c66d41b2d8ddf498af-2566661 . Cand m-am dus la service , initial mi-a taiat finala stock veche ce o aveam , si i-a dat o cheie , nu era nici o diferenta de sunet desi ma asteptam sa faca scandal mare. M-am gandit ca montand finala sport , sunetul va avea vreo noima . Nimic in schimb . Nu se simte nici o diferenta cu finala sport care o am acum montata sau cu cea veche ce o aveam stock . Care ar fi problema , ce ar fi de facut ?

Aceasi finala montata pe un logan 1.5 diesel , suna al naibii de bine , sunet pe care mi l-as dori si eu , pun aici un link pentru a intelege ce mi-as dorii .

Multumesc anticipat ! :)

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Sa inteleg ca nu are nimeni nici o opinie ? :(

Bun , problema am rezolvat-o . Am inlocuit toba intermediara cu teava dreapta . In schimb , m-am ivit de alta problema , mi s-a aprins in bord un beculet (un robinet...) Dupa ore de cautari pe internet am inteles ca ar fi vorba despre sonda lambda 2 vinovata . Spuneti-mi va rog , cum as putea remedia problema ? Incep sa regret ca m-a mancat sa fac schimbarea asta ...

Salut am si eu o astra G caravan Z16XE si cu ceva vreme in urma am schimbat intermediara masinii cu teava goala de inox+Finala tip Japan..insa problema cu sonda lambda nu a aparut banuiesc ca motivul este ca eu am schimbat totul dupa sonda lambda si inca o precizare am pastrat diametrul de 40 original:-? Tu cum ai procedat! Uite si ceva poze din timpul operatiunii...poate te ajuta cu ceva.numai bine

post-29519-0-27446500-1403624765_thumb.jpg

post-29519-0-17587500-1403624777_thumb.jpg

post-29519-0-37950400-1403624785_thumb.jpg

SMPhoto: Uita-te bine sub masina, pe traseul de evacuare, undeva in zona motorului, trebuie sa ai sonda infipta in "teava" Aceea este sonda 2, bank 2, cea care iti da eroarea. Daca nu o ai, inseamna ca cel care a executat lucrarea, nu a executat-o corect, eliminand pozitia sondei. Revin-o cu niste poze la traseu.

Remedierea este simpla, da jos traseul, executi o gaura (detalii legate de diametru nu stiu, poate ne ajuta cineva), sudezi piulita, si gata sonda.

Bafta.

PS: Acum am vazut ca topicul e din 2014 :Raised Eyebrow:

Edited by AlecsAdrian

Sunt si eu interesat de o astfel de modificare si anume traseu dupa sonda + finala ... ceva recomandari?