• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
dannydix

toba sport ? sunet asemanator cu blow off valve

8 posts in this topic

Salut . Am auzit la multi sunetul asta aseamanator cu blow off valve dar numai ca aveau motoare mici si nu cred ca aveau turbina cred ca aveau toba sport ceva, se auzea cand schimba treptele de viteza un suierat . As dori sa imi spuneti cei care stiti despre ce toba este vorba . blow of valve nu am sanse am motor 1.6 nu am turbina si as incerca cu o toba dar nu stiu despre ce toba este vorba .nu vreau tiganeala cu fluier sau alte chesti o toba ar fi cel mai bine . Orice parere este bine venita. Multumesc

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Salut din cate stiu nu exista o toba sport sa imite sunetul unui BOV! Mai ales pe benzinarele aspirate! Singurul lucru care este din cunostintele mele este un Blow Off Valve Electronic care este defapt un difuzor si imita sunetul unui Blow Off Valve adica un fake sa zic asa..!

Ceva de genul!

Sper ca ti-am fost de folos numai bine!

Ok mersi Alyn93

Gogu interesant site mersi!

Edited by dannydix

Salut danny.

Asa ceva am eu pe astra h 1.7 cdti. Ce-i drept din cate am inteles a avut ceva de lucrat la ea tipul de la care am luat-o. este vorba de toba sport intr-adevar, dar este facuta direct din motor dintr-o singura bucata,cel putin ca sa reuseasca sa ii scoata sunetul asta la diesel.

But onestly...it sounds damn good.

Cu prima ocazie, dupa ce o pun putin la punct si imi ajunge inapoi permisul de la gabori ori ne intalnim, ori iti pun un filmulet ceva.

Teava aia pusa pe direct iti garanteaza faptul ca nu o sa mai iei ITP'ul pe bune in veci vecilor plus ca iti da peste cap motorul deoarece banuiesc ca a fost eliminat si catalizatorul. :whip:

Gonna check that :))

Iar la ITP ar fi o asa mare problema ca e pe direct esapamentul? Din cauza zgomotului sau ce anume?

Edited by Bytzu

Fara sistemul de tobe original si catalizatorul aferent, normele de poluare sunt reduse la 0, plus ca motorul ala este conceput sa functioneze in niste parametrii normali impreuna sistemul ala de tobe si senzori aferenti. O echipare cu alte tobe facuta de o firma mare are grija la toate astea, in schimb ce ai tu facut acolo e mai degraba empiric.

Apropo, cum stai cu consumul de carburant?

Consumul e destul de ok la drum lung, ce-i drept nu i l-am facut exact,pentru ca nu am BC-ul pe el sa imi afiseze instantul and stuff, am TID-ul pe ea, sa vad cum fac sa il schimb..dar la drum lung daca am si cruise control-ul..cu un sfert de rezervor am facut aproximativ 400 km (+/-) si inca nu intrasem pe rezerva,nici nu s-a aprins becul de motorina, in schimb in Bucuresti, cand mergeam la munca...parca scadea drastic de la o zi la alta :). O sa i-l fac imediat ce imi iau permisul inapoi.