• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
ice4you

Noua ASTRA K (2016)

Va place noua Astra K (2016)   10 members have voted

1. 1. Pareri

• Da
    • Nu
      0
    • Ma abin pana o vad in showroom

Please sign in or register to vote in this poll.

8 posts in this topic

Din aceasta toamna s'ar putea sa gasim in showroom'uri noua ASTRA K (2016) ale carei poze oficiale au aparut in sfarsit pe internet.

gallery_492_591_66734.jpg

Ca dimenisuni in varianta hatchback va avea o lungime de 4370 mm, cam cu 0.5 cm mai scurta decat modelul actual, o inaltime de 1460 mm, cu 26 mm mai scunda decat Astra J. Chiar si asa, la interior se pare ca spatiul este mai generos: pasagerii din spate au castigat 3,5 cm la picioare.

gallery_492_591_32616.jpg

Ca si acum, noua Astra va fi oferita atat cu motorizari diesel, cat si pe benzina. Insa capacitatea cilindrica a acestora nu va depasi 1.6 litri. Puterea motoarelor de pe Astra K va fi cuprinsa intre 95 si 200 cp, fara sa luam in considerare un viitor model OPC. Propulsoarele pe motorina sunt toate de 1600 cmc si ofera de la 95 cp in sus, in timp ce benzinarele au o capacitate de la 1.0 litri, model Ecotec Direct Injection Turbo de la 105 cp in sus.

Dar noutatea in materie de propulsoare la generatia Astra K este motorul 1.4 Ecotec Direct Injection Turbo, un motor complet realizat din aliaj cu 4 pistoane care ofera 145 cp si 250 Nm cuplu, ceva mai mult decat actualul 1.4 Turbo pe benzina.

gallery_492_591_78548.jpg

Mai multe fotografii puteti vedea aici.

Ca o opinie personala diferentele dintre actuala si viitoarea generatie din punct de vedere estetic mie nu mi'se par a fi foarte mari. Avantajata va fi de greutatea mult mai redusa ca la vechea generatie (apx. 200Kg) ceia ce va duce atat la performante mai bune cat si la un consum mai redus de combustibil.

Liber la discutii ...

Edited by ice4you

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Frumoasă :up: dar cred totuși că se mai putea lucra unpic la partea din spate......

Mie unul imi place .... dar din pacate nu e foarte departe de J ...

Imi place interiorul . Simplu si elegant in negru !

Eheeei , daca as avea una , nou-nouta , as fi imparatul soselelor !!. ;;)

... dar cred totuși că se mai putea lucra unpic la partea din spate......

Decât la stopuri m-am referit,în rest arată super ok! :Applause: și mda,și mie-mi place mult interiorul... :wub:

Stopurile sunt in trend ... daca te uiti la viitorul nou Megane ... ai jura ca e o alta ASTRA. :D

Simplificarea consolei centrale fata de generatia actuala este mai mult decat binevenita ... atat la Astra J cat si Insignia un motiv important de criticat era aceea consola centrala extrem de incarcata si alambicata. Se pare ca au ascultat de feedback'ul din piata si au renuntat in sfarsit la acel trend american cu multe butoane/butonele. :D

Edited by ice4you

Consola e ok, in schimb stopurile sunt foooarte urate! Nu inteleg de ce trebuie copiate alte modele gen Megan / Octavia ...

Si daca aflati ceva despre scaune va rog sa scrieti! Sper sa avem scaune moderne cu sustinere lombara proiectate macar pentru 100kg greutate.

Edited by Kat

Ce nu imi place. Usa de la rezervor exagerat de mare. Zici ca i de duster