• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
goe_64

carte de salvare

7 posts in this topic

Salutare colegi!

In legatura cu aceasta "carte de salvare" pe care trebuie sa o avem cu totii in masina la parasolar, am gasit aici www.ifz-berlin.de/db_start_GM.htm la "rescue informatione" (in partea stanga) cartile date de producator pentru toate opelurile!

In speranta ca va este de ajutor!

Daca a mai fost postat un topic asemanator sau este incadrat gresit rog un moderator sa-l stearga sau sa-l mute!

Drumuri bune!

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Salutare colegu!

Multumim ... da ... ma lamureste si pe mine cineva la ce e buna carte asta de salvare in viata si mai ales la parasolar?! :eek5nr:

Ca sa nu-ti taie aia de la descarcerare amortizoarele de la haion sau rezervoru cu marele cleste al vietii? Altceva nu-mi vine in cap.

L.E: Ha! 5 minute de google mai tarziu si am avut dreptate. Ca sa stie pompierii unde ti-e bateria, unde sunt pozitionate airbagurile, recipientele de presiune (cum sunt pistoanele alea de la centuri pentru pretensionare). Ideea e ca foaia aia e pentru pompieri, nu pentru tine.....bine, si pentru tine ca sa fii salvat mai repede.

Pe de alta parte, imi aduc aminte de un filmulet cu niste pompieri facand o masina praf cu gheara/clestele vietii incercand sa deschida capota pentru ca iesea fum de acolo. Fumul era de la o jucarie de iti incalzeste apa la motor (am lapsus la cum se numesc alea) si pe nici unul din pompieri nu i-a dus capu` sa sparga un geam la masina si sa deschida capota din butonu` ei.

Edited by DJ_Speedy

... da ... ma lamureste si pe mine cineva la ce e buna carte asta de salvare...... si mai ales la parasolar?! :eek5nr:

Da! E pusă la parasolar ca atunci când ți-e somn să citești despre cum ar trebuii să te descarcereze pompierii în caz că nu tragi pe dreapta să te odihnești! :P Nu?! :ph34r: Sau merge ca prelungire la parasolar ? =))

Ca sa nu-ti taie aia de la descarcerare amortizoarele de la haion sau rezervoru cu marele cleste al vietii? Altceva nu-mi vine in cap.

Pai ideea de baza nu e sa taie cumva conserva ca sa te scoata cat mai repede din ea?! Sa nu imi zici acuma ca inainte de toate (desi orice secunda conteaza) ar sta aia sa caute prin masina daca ai sau nu cartea aia ... la care oricum probabil ca ar trebui sa taie ca sa ajunga la ea?! Parca ii si vad cum ajung, cauta cartea aia si se apuca de o disertatie. :rtfm:

Pe de alta parte, imi aduc aminte de un filmulet cu niste pompieri facand o masina praf cu gheara/clestele vietii incercand sa deschida capota pentru ca iesea fum de acolo. Fumul era de la o jucarie de iti incalzeste apa la motor (am lapsus la cum se numesc alea) si pe nici unul din pompieri nu i-a dus capu` sa sparga un geam la masina si sa deschida capota din butonu` ei.
Era un amarat de sirocol care avea rolul de a incalzi motorul. Si ce s'au mai chinuit si ce au mai tras de biata masina ...
Pe modelul: muschii mei, minte nu are , nu cred ca ii era de mare folos cartea aia la bietul proprietar. :help:

.. nu cred ca ii era de mare folos cartea aia la bietul proprietar. :help:

Cum să nu!Era dovada clară și inalienabilă că pompierii nu au procedat corect! :LMAO:

P.S-Asta a fost căruța cu proști la propiu! Lăsând sarcasmul sumbru deoparte,cred că le dădeam cu furtunul ăla pe spinare până mă legau milițienii! :angry:

Edited by Adrian Frigo

La noi sunt aproape sigur ca se merge pe principiul "lasa ba ca stiu eu", dar ma gandesc ca in alte locuri, unul din cei X pompieri prezenti s-ar uita dupa hartia asta si dupa 5 secunde ar sti sa spuna "nu taia in X loc pentru ca e o ranforsare" sau ar sti sa se duca direct la baterie sa-ti scoata bornele. Are si hartiuta asta utilitatea ei.