• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
40nik

Cum se......?

5 posts in this topic

La un Opel Astra J din 2002, nu am gasit nici o informatie pe forum in manualul de intretinere si nici cu ajutorul lui goagale, cum se desface sezutul banchetei - spate - . Mentionez ca nu am gasit la vedere sau prin pipait nici un buton sau o clapetade jur-imprejurul ei. Cine a avut placerea sa desfaca si apoi sa o puna si la loc aceasta bancheta poate ma ajuta si pe mine cu o informatie utila. Multumesc.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Doua probleme pe care va rog daca puteti sa ma ajutati:

1)vreau sa montez o statie emisie-rec pe masina si vreau sa o leg direct de la baterie. Intrebare: PE UNDE POT SA TRAG FIRELE DE CURENT DE LA BATERIE SPRE INTERIORUL MASINII? Nu vreau sa le scot pe la portiera ca le preseaza la cheder si in timp..nu se stie. Am vazut in stalpul st-fața intre cede doua balamale ale usii de la sofer ca exista o gaura astupata cu un dop de plastic. Am incercat sa bag o sarma sa vad dc are corespondent cu interiorul masinii si nu am reusit. Am dat de ceva(ca o pasla mi s-a parut cand impingeam)...nu sunt sigur si vreau sa stiu dc cineva a descoperit ceva in sensul asta? Sau prin alta parte dinspre motor catre int masinii pe unde se mai poate? Daca aveti si ceva poze ar fi super; si

2)in momentul in care apare in bord mesajul:"filtrul de particule este full continuati sa conduceti" este obligatoriu sa se mearga in continuare cu masina? Sau are acelasi efect si daca se sta pe loc cu motorul turat la 2000-2500rpm pana se curata filtrul part.?Precizez este vb de motor 1.7 cdti 110cp opel astra j. Multumesc si astept parerile voastre! Drumuri bune si line in continuare!!

Edited by Luci78

Daca o "freci" mult in oras, regenerarea filtrului e aia clasica: 10-20-30km in afara supraturata pentru a se curata. Daca nu merge sau reapare, singura solutie ramane sa te duci intr'un service specializat unde sa te rogi sa nu fie nevoie de altul.

La prima parte ... ce ai vrea tu e si marie si palarie ... iti ramane doar sa gasesti singur o cale care sa te satisfaca. Ai un echipament aftermarket ... nu ai alta cale decat improvizatia. Cat de bine o iesi ... de tine depinde ca aia de au facut masina nu s'au gandit si la asta, iar gaura aia ce ai gasit'o tu poti afla ce este dupa ea dupa ce scoti dopul ala si treci de "pasla" reprezentata de izolatia fonica. Teoretic comunica cu interiorul masinii.

Multumesc! Mai astept pareri si de la alti baieti daca si-au mai montat pe masina statii emisie-receptie(cum au tiristii).

La un Opel Astra J din 2002, nu am gasit nici o informatie pe forum in manualul de intretinere si nici cu ajutorul lui goagale, cum se desface sezutul banchetei - spate - . Mentionez ca nu am gasit la vedere sau prin pipait nici un buton sau o clapetade jur-imprejurul ei. Cine a avut placerea sa desfaca si apoi sa o puna si la loc aceasta bancheta poate ma ajuta si pe mine cu o informatie utila. Multumesc.

post-78417-0-04396300-1460532419_thumb.pngpost-78417-0-04396300-1460532419_thumb.png