• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
catalin004

Astra G 1.6 16V 100CP+GPL LAndirenzo - P0300

2 posts in this topic

Salutare....am probleme la G -ul tatalui meu, Z16SE parca este motorul, 100CP , 1.6  16V....instalatia GPL este montata de 1,5 ani, noua si fara probleme...Duminica a inceput sa mi se ingatuie motorul in sarcina, la plecarea de pe loc, in orice treapta face la fel, pana ajunge pe la 2000 de turatii...apoi se cam amesteca sunetul si incepe sa mearga mai binisor dupa 2000.Si in treapta a 5, daca vreau sa ma bag intr-o depasire incepe sa faca numai bataieli cu mine....

Dupa vreo 10km incepe sa mi se apinda check engine (martorul portocaliu) si sa licare in momentul in care incep sa o turez ....apoi daca o las la relanti se stinge definitiv....daca accelerz iar se aprinde si licare des...insa nu prea se mai ingatuie dupa aceasta aparitie a lampii portocalii...

Mentionez ca si pe GPL si pe benzina face la fel...am curatit bujiile, sunt destul de bune, adica schimbate recent, fisele nu par rupte...curatat filtru aer...nici acesta nu este vechi...am verificat furtunase de pe la clapete, cat de cat mufe...etc....

Pe testerul agrafa am P0300, din ce am citit ar fi bobina...acum imi este frica sa nu iau una noua degeaba

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

SAlutare,

Asa am patit si eu si a fost Bobina de vina. Eu am Z16XEP, se aprindea martorul cu masinuta si cheita, dupa 50km/h incepea sa licareasca. Am schimbat  bobina si a fost ok. La mine se duce bobina la fiecare 60,000km (sunt la a 3-a deja).

Spor,

Bogdan