• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
gabriel19

Inlocuire discuri spate cu tambur

12 posts in this topic

Salut,

De acum mai bine de 2 ani am achizitionat un set de discuri si etrieri spate de la o vectra a.

Au mers perfect, dar ce nu mi-a placut foarte tare a fost faptul ca tinea prea tare spatele, in sensul ca pe asfalt uscat la o frana brusca prima data spatele se ducea taras( pe ud sau zapada nu mai spun). A mers, a fost totul in regula, insa acum s-au cam tocit placutele de frana si sabotii de frana de mana si am observat ca si discurile nefiind noi s-au mai subtiat.

Intrebarea mea este, imi recomandati sa revin la tamburii cu care a fost masina echipata sau sa inlocuiesc totate cele uzate?

Ideal ar fi fost sa le schimb si pe cele de fata, insa nu stiam daca pompa de frana va face fata.

O sa fie o diferenta foarte mare la franre daca revin la tamburi? 

Nelamurirea este din cauza ca tine mai tare spatele si nu din alt motiv. La itp ul ce l-am facut in trecut, nu au spus nimic legat de frane (si nu am dat atentii).

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Sau in cazul in care pompa de frana face fata si la discurile mai mari de pe fata, le-as schimba cu unele tot de vectra a de 256.

In cazul acesta as putea sa schimb doar discul cu placute si cu etrierul sau mai sunt si alte piese de schimbat?

Multumesc.

Ce an e masina? Ai ABS?

Un upgrade al frânelor față, ca cel sugerat de tine, n-ar strica ...

Edited by bibu16v

Mașina e din 93, abs nu am, am doar senzorii pe spate. M ar fi incantat sa pun dar din păcate e puțin cam complicat. Upgrade urmează. Nu știu însă care va fi diferența fata de acum. 

Edited by gabriel19

După upgrade, e posibil să ai o frânare mai echilibrată, între punțile față vs. spate... Dacă ai fi avut ABS, acesta ar fi eliminat din dezechilibru, măcar parțial, dacă nu total...

E totuși recomandat să verifici și ”cântarul” punții spate, e posibil să nu-și facă datoria sau poate ar trebui ajustat (nu știu dacă e posibil) ptr caracteristicile frânelor disc, mai performante...

Asa tind sa cred, ca se va reduce diferența aceasta odată cu schimbarea discurilor. Nu sunt sigur ca va face fata pompa se frână, cu aceste upgrade uri. Sau va trebui schimbata neaparat și aceasta? 

Vis-a-vis de pompă, aș înclina să zic că va fi OK, dar nu garantez... Nu-mi dau seama dacă e dificil să faci upgrade și la pompă...

Am vorbit cu mai multi mecanici si au zis ca va fi in regula cu pompa, ca va tine, iar pe viitor voi face upgrade pentru franele pe fata.

Ieri am fost la magazinele de piese auto sa comand sabotii de frana de parcare. Dupa o ora si ceva de stat pe la diferite magazine, dar fiindca nu stiam exact dimensiunile  am comandat un set de saboti de 160 mm diametrul (care daca nu se vor potrivi ii voi schimba). Fuzetele de pe spate au fost schimbate cu unele de vectra a (sau astra f gsi, din cate stiu ca sunt la fel) cu discuri de 260 mm .

As dori sa intreb, daca stie vreun coleg, care este dimensiunea corecta a acestor saboti de frana de mana. Am gasit de asemeni 2 dimensiuni la latime, unii de 45 si altii de 25 mm.

Sunt la fel discurile spate de vectra a cu cele de f gsi? Sa stiu pe viitor pentru ce model sa comand piesele.

Edited by gabriel19

La Vectra A&B există doar această versiune de saboți ptr frâna de ajutor: 90541931 cu D=160mm și l=25mm.

Ptr Astra F sunt date (aparent) mai multe modele de saboți, compatibile și pe Omega A/B/Calibra/Kadett E...toate au aceleași dimensiuni(cele de mai sus), dar nu știu sa-ți zic dacă sunt diferite constructiv...

Și discurile spate de Vectra A par să fie mai multe modele ... unele dintre ele diferă ca înălțime (69,2 vs 77mm), iar altele ca diametru de centrare (57 vs 65,5mm), cel mai bine ar fi, când demontezi un disc de pe mașină, să cauți un cod pe el, aproape sigur este pe undeva... și atunci comanzi după acel cod...Cele mai populare discuri par a fi 90421872 singurele montate pe Astra F, dar montate frecvent și pe anumite versiuni de Vectra A...

Edited by bibu16v

Cu siguranta voi cauta acel cod si il voi retine, sper sa se vada ceva pe disc fiindca are ceva "semne de batranete" pe el. Diametrul sabotilor comandati este de 160 mm sigur, dar latimea nu stiu cat este, in orice caz, azi merg la magazin sa le ridic si masor.

Multumesc pentru ajutor :hi:

Din ce rețin eu, codul este inscripționat pe disc din turnare, deci ar trebui să fie (încă) vizibil...

Ok, atunci ar trebui sa fie vizibil, ma uit sambata ca oricum dau roata jos cu ocazia schimbarii cauciucurilor si o sa-l notez daca se vede, daca nu, ma uit mai atent cand o sa-l dau jos sa schimb sabotii.