• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
gabriel19

Inlocuire discuri spate cu tambur

25 posts in this topic

Ia întâi etrierii și apoi plăcuțe, discuri ... poate de unde iei etrierii, găsești și niște discuri decente ...mai greu, dar nu imposibil...

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Cu siguranta voi gasi si discuri, dar acum parca as lua noi, am o fixatie sa fie nou. Sa fim seriosi, pentru 130-150 de lei discul nu stiu cat se merita unul sh, mai ales ca e vorba de frane. Acum daca vor fi bune, bune nu-i exclus nici sh.

Pe față, pe lângă etrieri trebuie luati și portetrierii de pe masina donatoare, plăcuțele sunt aceleași si la 236 și la 256mm. Anul trecut am facut conversia. Pe spate am ramas la tamburi, fiind caravan sunt mai mari, au 230mm. Franeaza ok.

Portetrierii care sunt? Poti pune te rog o poza ca nu-mi dau seama acum. Iar daca schimb etrierul ma gandeam ca vor fi alte placute, mai mari ca sa prinda pe toata suprafata discului, fiind cu 2 cm mai mare. O alta intrebare, discul are pe marginea din interior acele fante pentru racire?

Discurile sunt ventilate, daca la asta te referi prin acele fante. Placutele sunt aceleasi, de 156mm si la discurile ventilate de 236 si la cele ventilate de 256mm. Daca momentan ai discuri pline, atunci da, ai placute mai mici de 156, probabil de 140. In poza poti sa vezi etrier si port etrier.

etrier.jpg

Da, discurile fata sunt pline. Multumesc de raspuns. Am inteles acum.

Salutare,

M-am decis sa ma apuc mai din timp sa achizitionez piesele pentru a face upgrade si la franele fata.

Astfel, o sa iau sh port etrierii si etrierii fata pentru discurile de 256, iar discurile si placutele sa le achizitionez noi.

In afara de cele mentionate mai trebuiesc alte conducte sau orice altceva?

Intreb ca sa stiu ce sa cer la dezmembrari si sa nu fac doua drumuri :Worried:

Iar apoi cu aerisirea franelor nu stiu cum voi proceda, daca ma puteti ajuta cu vreun sfat, oricat de mic. :D

Multumesc mult.

Edited by gabriel19

Ptr achiziții e suficient ce ai spus...te-ai orientat bine.

Nu mai știu, ai ABS sau nu?

Nu, fara abs. Am senzorii pe spate, dar cred ca ar fi putin cam costisitoare ca bani si tot ce implica manopera, calculatorul si restul.

Multumesc mult !

Am zis sa incep usor sa cumpar tot ce e nevoie si cand se mai incalzeste putin sa fac si schimbarea. Intre timp trebuie sa ma mai documentez cum se face aerisirea franelor.

Inca odata, multumesc mult!

Inainte de montaj, verifică starea filetelor și orificiilor dela aerisitoarele etrierelor, curăță și desfundă tot! Când desfaci flexibilul de pe etrier, pune-i un dop dintr-o cârpă îndesată, chiar dacă nu etanșează perfect, încetinește curgerea. Ai grijă la cârpă să nu fie putredă, să rămâi cu bucăți în flexibil!

După montaj, slăbește aerisitorul și lasă-l să curgă natural până curge lichid uniform, apoi îl închizi și te apuci de aerisire. Fără ABS e mai simplă aerisirea...

ATENȚIE: înainte și în timpul aerisirii, să verifici tot timpul ca lichidul din vas să fie la un nivel îndestulător!

Edited by bibu16v