• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
krazyeone

Taxa prima inmatriculare

69 posts in this topic

Stie cineva cat este taxa de prima inmatriculare pentru Astra Clasic II 1.7 CDTI?

Multumesc

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Mersi mult pufulet ,nu stiam siteul, oricum este foarte mult ,adica sa mai imprumut de la banca inca 500 de eur sa platesc taxa?, de banii astia poti lua ceva optionale

Mai asteptam...poate mai scade

Am fost ieri sa platesc taxa de prima inmatriculare si stupoare.... cei de la trezoreria sectorului 4 habar nu aveau cat trebuie sa platesc. Cica eu trebuie sa ma uit pe site la ei si sa vin cu cifra exacta, ca este obligatia mea de contribuabil sa stiu cat am de platit. Mi se pare aberant. Eu pot sa spun orice si ei imi iau banii pt ce spun eu. CIne controleaza ca ce spun eu e corect? Pot sa platesc orice suma din moment ce astia de la trezorerie nu stiu nimic.

Sincer cred ca e o strategem legata de scandalul pe care il face UE in legatura cu aceasta taxa. La o adica o sa zica ai nostri ca ei nu au impus suma, omul a venit si a platit.

Voi cum ati procedat? Cei de la inmatriculari de la politie verifica suma pe care ai platit=o?

La fel am patit si eu la sectorul 5, iar ieri la politie cand am depus actele nici nu s-a uitat ce suma platisem a pus-o la dosar si mi-a zis sa vin luni sa-mi ridic talonul si numerele.

Cel de la inmatriculri fiind o cunostinta l-am intrebat daca nu verifica ce suma am platit, mi-a raspuns: ai platit-o ? bine ! nu m-a uit cat ai platit , bine ca ai hartia.

Pai e de datoria celor de la politie sa calculez cat ai tu de platit la masina respectiva si sa verifice daca tu chiar ai platit suma aia? Asa platesc 100 RON, aia imi dau hartia si ma duc linistit la politie unde imi inmatriculaeaza masina.

Edited by dude

ce porcarie frate...is niste neprofesionisti

Edited by Valentin

Adica sa platesc ca pentru un motor mai mic si daca se prind bine si daca nu bafta mea? calculez ca si pentru 1.4 si platesc mai putin cu toate ca eu o sa am 1.6 :up:

Nu de alta dar in cateva luni vom primi banii inapoi cum sa intamplat in majoritatea tarilor unde a fost aceasta taxa

Edited by krazyeone

Eu am o problema mai mare: am motor de 1910 cmc, iar taxa e de 1806 RON. daca era 2-300 de RON nici nu imi batea capul, dar asa mi se parejaf la drumul mare. Sincer cred ca nu vor sa se implice ca sa nu o ia pe coaja de le UE.

Intrebre pt cei care au inmatriculat anul asta o masina: politia verifica suma platita?

De luat pe coaja oricum o vom lua, si spun "vom lua" pentru ca sigur UE va da in judecata Romania pentru aceasta taxa discrimatorie si atunci va trebui sa returneze banii...si de unde sa ii returneze? din alte taxe bineinteles

Bafta

Cel mai bine ar fi sa ne spuna cineva care a platit taxa si a inmatriculat masina de curand, daca cei de la politie verifica suma.

Cel mai bine ar fi sa ne spuna cineva care a platit taxa si a inmatriculat masina de curand, daca cei de la politie verifica suma.

Eu am ridicat astazi numerele si talonul si nu mi-a zis nimeni nimic de taxa. ( bine, eu platitisem suma corecta). Am mai spus nici cand am depus actele nu s-a uitat cat am platit.

deci, cred ca o suma de genul 102,35 RON nu va fi verificata, si uite asa nu platiti 1800 RON :)

incearca cineva faza?!

:P