• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
IceManFX

Masina luata in Leasing pe firma...

15 posts in this topic

Dupa cum scrie si in titlu, am niste intrebari ale caror raspunsuri cred ca ii intereseaza pe multi utilizatori ai acestui forum care si-au achizitionat masina pe firma.

Asadar:

1. Dupa plata tuturor ratelor, valorii reziduale, etc, atunci cand masina devine in sfarsit proprietatea firmei - se poate trece pe numele unei persoane fizice? Si in acest caz, cum? Care este procedura - mai trebuie platit ceva?

2. Aceeasi intrebare ca la punctul 1, doar ca nu s-a incheiat plata ratelor... adica un fel cedare a contractului de leasing catre o persoana fizica. Se poate?

3. Daca in decursul perioadei de leasing, firma respectiva isi inceteaza activitatea din diverse motive (falimenteaza)... ce se intampla cu masina achizitionata pe firma respectiva, se pierde?

Am incercat sa formulez intrebarile cat mai scurt si la obiect... intrucat am incheiat un contract de leasing pe firma si nu vreau sa am probleme ulterior... Multumesc anticipat si apreciez orice raspunsuri date de catre persoane care se pricep in acest domeniu si pot sa ma ajute cu niste sfaturi.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Citeste ce am patit eu si o sa iti fie mai clar. Pentru restul cel mai bine intrebi direct la firma de leasing, ca oricum ei sunt cei care fac actele.

Tocmai de asta am deschis acest topic, mai ales ca am citit si ce ai patit tu. Din pacate nu reiese nimic clar... ce s-a intamplat sau care au fost motivele, asadar nu pot sa spun ca m-am lamurit din niciun punct de vedere.

In aceste cazuri e nevoie de explicatii clare, pentru a nu se crea confuzii, explicatii care cred ca ar fi de folos multora dintre noi. Eu o sa intreb si la banca la care am facut leasing, dar contractul a fost deja semnat...

Oricum, o sa postez aici toate informatiile pe care o sa le aflu referitor la cele 3 intrebari de mai sus, pentru a evita pe viitor astfel de probleme.

Am mai spus-o, nu pot da detalii public, problema mea are niste "radacini" mai neplacute. Tu fa-ti tot ce se poate ca hartii acoperitoare si vei dormi linistit. Asta ti-o poate zice si un avocat, am si pus citat din ce a zis unul deja. Cat despre cum se transfera un contract, citeste mai intai cu atentie ce ai semnat la leasing, sa nu te trezesti ca la sfarsit NU vei avea optiunea sa cumperi masina!

NU uitati: leasing-ul este, dpdv legal, doar o INCHIRIERE!

In contractul de leasing scrie clar ca la sfarsitul perioadei de finantare, masina intra din posesia LOCATORULUI (banca), in posesia UTILIZATORULUI (firma, reprezentata legal de o persoana). Aici nu sunt probleme.

Nedumeririle mele incepeau in momentul in care firma pe care e luata masina doreste efectiv sa treaca bunul pe numele unei persoane fizice (indiferent daca este vorba despre reprezentantul legal sau alta persoana). Oricum dupa ce masina este achitata, se poate face act de donatie catre orice persoana, rezolvand astfel problema.

Viper... referitor la problema ta (pentru care imi pare sincer rau... e aiurea sa se intample asta!), nu stiu detalii, dar in mod normal si legal NU AU DREPTUL sa iti ia masina, daca tu puteai plati ratele in continuare, indiferent ce se intampla cu firma respectiva. Daca, sa presupunem, dadea faliment, tu, de exemplu, puteai prelua ratele si daca aveai din ce sa le platesti totul era ok. In definitiv, banca are interesul sa isi recupereze banii, nu sa iti ia masina. Poate doar daca acele rate care trebuiau platite prin firma nu proveneau din niste bani care sa fi fost destinati pentru altceva (am dat doar un exemplu).

Repet, nu stiu detaliile, sunt convins ca stii mai mult decat mine, dar am scris aceste lucruri in speranta ca vor citi si altii si poate ii va ajuta.

Orice comentarii sunt binevenite.

Bafta!

Edited by IceManFX

Vad ca la punctul 1 ti-ai raspuns singur : dupa ce se termina perioada de leasing masina trece in proprietatea firmei ( contra platii valorii reziduale..la sfarsit sau inclusa in rate ) dupa care o poti revine sau dona unei persoane fizice

La punctul 2 nu stiu..intreaba firma de leasing

La punctul 3 e simpu : firma de leasing este proprietara masinii pana la incheierea contractului...daca in decursul desfasurarii acestui contract, firma utilizatoare, se afla in imposibilitatea de a mai plati ratele sau este dizolvata, masina revine firmei proprietare ( cea de leasing ).........nu are absolut nici o influenta faptul ca tu ti-ai luat masina pe firma celui mai bun prieten ca sa nu platesti TVA si ca esti in stare sa iti platesti ratele in continuare.....orice litigiu de acest gen priveste doar partile contractante : firma de leasing ( proprietar ) si cealalta firma ( utilizator )

Se plateste TVA-ul masinii si daca e luata pe firma. Pretul care trebuie platit e tot cel DDP. Numai ca firma respectiva nu mai plateste statului TVA la veniturile realizate (asta in cazul in care obtine profit, bineinteles).

Ai dreptate la punctul 3, dar mai am o nelamurire: ce se intampla in situatia in care o persoana fizica autorizata (avocat, etc - juridic se considera tot firma) este utilizatorul masinii, dar renunta la cabinetul de avocatura (din varii motive). Ce se intampla cu masina? Am dat doar un exemplu, tot spunea Viper de avocati. :)

Edited by IceManFX

Vorbeam de faptul ca TU nu platesti TVA-ul : in 99.9% de astfel de cazuri plateste firma TVA-ul si in decursul celor x ani de leasing si-l deduce.....asta e si scopul unor astfel de "combinatii" ( firma te " ajuta" cu TVA-ul iar tu ajuti firma prin faptul ca , toate costurile cu masina, sunt considerate ca si cheltuiala din veniturile firmei respective => profit mai mic => impozit mai mic).N-am auzit pe nimeni sa plateasca TVA-ul si sa i-l dea firma inapoi dupa perioada de leasing :blink:

Anyway..cred, totusi, ca raspunsurile la intrebarile tale le poti obtine, cel mai bine si corect, de la firma de leasing :up:

Edited by maverick_28

In contractul de leasing scrie clar ca la sfarsitul perioadei de finantare, masina intra din posesia LOCATORULUI (banca), in posesia UTILIZATORULUI (firma, reprezentata legal de o persoana). Aici nu sunt probleme.

Nedumeririle mele incepeau in momentul in care firma pe care e luata masina doreste efectiv sa treaca bunul pe numele unei persoane fizice (indiferent daca este vorba despre reprezentantul legal sau alta persoana). Oricum dupa ce masina este achitata, se poate face act de donatie catre orice persoana, rezolvand astfel problema.

Exact asta a fost situatia cu Espero pe care l-am avut inainte de Astra. Pe la jumatatea leasing-ului (putem considera finalul lui, e tot aia), am hotarat sa-l vand. Persoana fizica care l-a cumparat nu a vrut continuarea leasing-ului ci plata cash. Deci s-a facut o trecere frumoasa de acte de la firma de leasing direct la persoana fizica, pentru ca eu (firma utilizator) am cesionat contractul tot in secunda aceea catre acea persoana fizica, care a decis sa inchida leasing-ul. Sper ca am fost destul de clar.

Cat despre problema mea, e simplu, masina se afla in curtea Utilizatorului din contract. Ce daca am platit io si avans, si rate... Deci legal eu nu am ce sa zic...

Nu erai tu persoana declarata reprezentantul firmei utilizatoare?

Man...reprezentantul legal al firmei in relatia cu LOCATORUL este, de obicei, o persoana cu functie de conducere in firma respectiva sau asociat, nu are legatura cu persoana care conduce masina.Si oricum are doar statutul de REPREZENTANT nu de viitor proprietar al masinii

De obicei "combinatiile" de genul asta implica un grad de incredere de 100% din partea persoanei fizice : ca firma nu va da faliment in perioada de leasing si ca nu se va trezi firma, la un moment dat, sa iti dea cu flit pentru ca, asa cum spunea si Viper de care sincer imi pare foarte rau :ceuameni2qv: , nu ai nici cea mai mica legatura, dpdv legal, cu masina...

Daca te bagi intr-o chestie de genul asta ori e firma celui mai bun prieten sau a lui taicatu`, fratetu` etc ori incepi sa te interesezi pe la avocati ce acte se pot face pentru a evita neplaceri de genul de mai sus

Tocmai de asta am deschis topicul asta... pentru a nu fi nevoit sa fac drumuri pe la avocati pentru a vedea ce acte sunt necesare. Speram sa gasesc ajutor aici, pe forum, de la cineva care s-a mai confruntat cu problema asta.

Enjoy,

IMFX

Salutare.

Uitati ce vreau eu sa fac.

Vreau sa iau un Opel in leasing pe firma la care lucrez. Ei imi opresc din salariu ratele.

Dar am convenit cu patronii sa facem un contract prin care sa stipulam toate conditiile.

In mare, va fi ceva de genul ca firma nu are voie sa cedeze leasing-ul unei terte parti in nici un caz.

La fel, la incetarea relatiilor de munca eu sunt obligat sa iau masina.

Un astfel de contract este opozabil in instanta. Am vorbit cu un avocat. Dar ca sa fie totul foarte clar probabil vom merge si la un notar. Numai sa nu coste foarte mult.....

Succes.

Pentru ca acusi incep al doilea leasing uite cam cum vad eu lucrurile:

1. Dupa terminarea leasingului, cand masina este proprietatea firmei poate trece in proprietatea ta ca persoana fizica facand toate formalitatile de vanzare-cumparare.Adica firma ti-o vinde tie. In legatura cu pretul de vanzare trebuie avut in vedere ca masina se amortizeaza in 5 ani(20% pe an), astfel incat dupa 4 ani de exemplu, valoarea ei contabila este fix 20% din pretul initial. Tu ca firma nu ai voie decat cu nustiu ce expertize sa o vinzi sub acest pret;

2. Cedarea contractului catre o persoana fizica presupune aprobarea societatii de leasing care poate cere pentru asta un dosar la fel ca in cazul incheierii unui leasing de catre persoana fizica;

3. Daca e firma ta cea pe care ai facut leasingul, si poti plati ratele in continuare , nu cred ca o sa fie vreo problema, doar in momentul in care va trebui sa o inmatriculezi pe firma care nu mai exista! dar si atunci poti face un contract de vanzare - cumparare si o inmatriculezi direct pe persoana fizica;

ps eu sunt medic, adica persoana fizica autorizata si in caz in care renunt sau inchid cabinetul toate bunurile cumparate pe PFA , din cate stiu eu raman in proprietatea mea, mai ales ca asa cum spuneam adineaori, masina se amortizeaza 20% pe an iar eu nu deduc decat acea parte care se amortizeaza.

Vlad 99 - mersi mult, nici nu ma asteptam la un raspuns asa obiectiv... exact ca a ta era situatia care ma intereseaza, un cabinet medical! M-am mai documentat si eu intre timp si am aflat urmatoarele:

1. In cazul care ma intereseaza pe mine e aiurea sa iti vinzi masina din propria firma tzie... ar fi de preferat un contract de cesionare, care nu costa mult, dar pentru care se achita bancii 2% din valoarea masinii (nu stiu daca e o regula generala sau doar cazul unei anumite banci).

2. Intr-adevar, daca perioada de leasing nu s-a incheiat, pentru a ceda contractul altei persoane, persoana respectiva trebuie sa indeplineasca aceleasi cerinte si sa faca dovada ca poate plati ratele. Asadar... de ex. daca masina e luata pe firma de unul din parinti, ei nu ma pot trece pe mine ca proprietar daca nu dovedesc ca o pot plati EU (chestie aiurea dupa parerea mea, intrucat nu stiu de ce i-ar interesa pe cei de la banca cine plataeste ratele atata timp cat ei isi primesc banii!).

3. Aici e cel mai periculos. Daca firma nu mai exista, se desfinteaza, etc. e destul de problematica situatia. Practic masina nu mai apartine firmei, intrucat firma NU MAI EXISTA. In acest caz banca poate lua inapoi masina, chiar daca pentru ea au fost platite pana atunci ratele si toate celelalte obligatii, iar persoana care le platea are posibilitatea sa achite masina si in continuare.

Cel mai indicat e sa se tina masina pe firma pana cu cateva luni inainte de expirarea perioadei de leasing, moment in care e recomandat ca ea sa se treaca pe numele utilizatorului, ca persoana fizica.

Aceeasi procedura trebuie facuta si in cazul in care firma respectiva nu mai poate exista din diverse motive (in cazul cabinetelor medicale individuale un exemplu - presupunand ca medicului de familie nu i se mai poate incheia contract cu Casa de Asigurari de Sanatate din diverse motive).

Apropo, Vlad, esti sigur ca daca renunti la cabinet toate bunurile cumparate pe el raman in proprietatea ta? Unde scrie asta?

Multumesc pentru raspunsuri si mai astept opinii si pareri.

Enjoy,

IMFX

Edited by IceManFX