• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
RazvanOltu

Cat de des spalam masina?

77 posts in this topic

Salutare.

Din cauza ca masina mea e neagra si nu suport sa o vad murdara am capatat prostul obicei de a o spala des.

Sunt interesat sa stiu cat de mult rau ii fac masinii (pe termen lung/scurt) daca o spal o data pe saptamana sau chiar de doua ori pe saptamana.

Numai bine,

Razvan

P.S. Am folosit funcita search si nu am dat de nici un topic cu aceeasi tema... daca ma insel nu ma amendati pls.

edit@ice4you, reason: stikye !

Edited by ice4you

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

+1 :blush: ..si eu la fel ..cam de 2 ori pe saptamana...

Eu o spal 1 data pe saptamana iar uneori chiar si la 2 saptamani , program incarcat ce sa-i faci ^_^

daca RazvanOltu isi face probleme ca spalatul prea des dauneaza inseamna ca praful protejeaza? :D

Salutare! :up: Eu spal masina 1 data pe saptamana (fiind o culoare inchisa se cunoaste imediat praful si mizeria), l-am intrebat pe baiatul care imi spala masina daca e bine sa o spal des si mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa o spal 1 data la 2 saptamani :eek5nr: deoarece vopseaua isi pierde luciul si se matuieste!!! Bineinteles ca nu l-am ascultat si o spal tot 1 data pe saptamana :D:blink: deoarece nici eu nu suport sa o vad murdara :wub:

Edited by cata4all

La mine e mai simplu.....cel putin odata pe saptamana....adica sambata de dimineata.... dar de fapt ori de cate ori e nevoie :) si de 3 ori daca trebuie

si eu tot neagra am.

masina se spala dupa urmatorul program:

1. saptamanal: spalat, dupa care se lustruieste cu quick detailer

2. la 2 saptamani: aspirator si geamuri la interior

3. lunar: dupa spalat un strat de wax, curatat jenti si aplicat protectie

vopseaua se matuieste fara protectie corespunzatoare. avem la indemana produse de protectie absolut superbe, de ce sa nu le folosim?

inca ceva: niciodata, dar absolut niciodata, nu-ti trece masina neagra prin spalatoria automata! asta daca-ti pasa de ea, desigur :)

Pai in primul rand diferenta o face modul in care este spalata masina si nu cat de des se spala. Parerea mea este ca cel putin in Romania avem conditii mult mai speciale decat in tarile civilizate. Este foarte multa mizerie, praf si multi alti factori de mediu daunatori. Toate acestea ataca vopseaua intr-un fel sau altul. Praful cel putin este cel mai puternic abraziv si chiar noi insine ne putem provoca zgarieturi avand masina murdara si trebuind sa actionam portbagajul,usile, capota etc . Eu sunt adeptul spalarii cat mai dese, normal in limita timpului disponibil si a conditiilor meteorologice. Eu spal masina tot o data pe saptamana si de multe ori o masina murdara imi provoaca un puternic sentiment de disconfort la volan.

Pe termen lung nu se produc efecte daunatoare asupra vopselei daca se spala corespunzator masina, eu avand experienta cu fosta masina cand eram intrabat daca este noua, dupa multi ani de folosinta :D

O data la 1 saptamana, chiar la 2 saptamani. Oricum, dupa 2 zile apare ca si cand as fi facut raliul Paris-Dakar.....asa ca ce rost are :unsure:

Interiorul il fac singur odata la o saptamana, nu de alta dar una la mana nu am incredere in aia de la spalatorie si nici in produsele lor si peste asta, nu o sa fie unu mai maniac ca mine la detalii indiferent cat l-as plati ;)

Eu unul o spal cam la 2 saptamani. Daca ar fi cum as vrea eu, as spala-o in fiecare saptamana dar nu reusesc sa-mi fac timp. Asa ca o spal cand simt eu ca deja am ajuns la limita - si eu si ea (tocmai m-am intors de la spalatorie) :D

Tot o data pe saptamana incerc si eu sa o spal, in general in w/e cand e mai liber. Si cum nu sunt niciodata multumit mai stau 1-2 ore si bibilesc la ea in fata blocului, de ex. duminica trecuta i-am spalat putin motorul. Acuma e programata la o curatare de tapiterie pt. ca pielea de pe scaune pare putin cam jegoasa.

Exterior- 1 data pe saptamana insa daca e murdara rau de la ploaie sau namol o spal si de 2 ori. La o luna primeste si tratament cu ceara lichida.

Interior- o data la 2 sapt sau chiar mai putin si il fac eu cu produse bune ca nu suport sa-mi umble aia de la spalatorie in masina cu carpele alea mizerabile.

Tapiterie - o data pe luna sterg tapiteria cu Formula 1 Upholstery cleaner si un buretel umed. Miroase frumos si interiorul e mereu curat.

Cu geamurile am o mica obsesie si le sterg foarte des.

Motor- cam la o luna sterg motorul cu carpa uscat si o perie fina ca sa observ eventuale scurgeri de ulei sau alte chestii si sa nu ma murdaresc cand ridic capota sa verific uleiul.

Edited by Dee

Eu spal masina cam de 2 ori pe saptamina la o spalatorie ecologica.

Ieri mi-am cumparat un aparat de spalat cu presiune si o sa ma distrez si singur cu spalatul (tot ecologic - pentru ca am deja detergentul).

Tata are o vorba:"Nu spala ma masina ca rugineste" :))

Eu o spalam o data la 1-2 saptamani.

Acum am gasit o spalatorie unde e 12 ron int+ext si o duc mai des :)

O spal o data cu sampon, urmatoarea data cu spuma activa(la spuma activa e 2 lei in plus).

Si culmea, mi-o face mai bine(in sensul ca insista mai mult pe detalii, mai ales la interior) decat la spalatoria cealalta, la 200 m de ei, unde e 28 ron int+ ext. :blink:

Edited by Luc4s

1 data pe saptmana...e adevarat ca pe mine ma cam ajuta si culoarea la camuflaj (nu prea se vede praful pe ea).