• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
RazvanOltu

Cat de des spalam masina?

77 posts in this topic

Sunte-ti adevarati cu spalatul sincer! Respect!

E adevarat pe fosta mea masina de culoare inchisa ajuneam uneori si o data pe saptamana. Dar mai rar.

Acum cu Silver Star III mi-e rusine sa spun. Am sa incerc ca ma corectez promit :)! Si sper sa nu mai trec peste max doua spatamani...chiar daca circul numai in oras.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

-silverul asta ne face sa devenim niste "nesimtiti" , daca as avea masina neagra cred ca mi-as face un abonament la o spalatorie si gata !!!

Avand in vedere ca am masina neagra sunt nevoit sa o spal saptamanal. Asa ca daca tot ajung cu ea la spalatorie ii fac si interiorul. In curand o sa-i fac si un polish din cauza diverselor cazute din copaci.

Daca ar fi numai "cauza diverselor cazute din copaci" ar fi bine, eu am niste vecini "draguti" care imi mai orneaza masina cu cate o mancare de cartofi cu tot cu paine (deh, suntem romani si mancam multa), ceva urzici, ca tot vine vara acum si ca desert magiun (sau gem cu ceva prune intregi am impresia). La asa vecini... imi trebuie abonament la spalatorie ca la ziar, zilnic.

De spalat... am incercat sa o fac macar saptamanal. E neagra si e pretentioasa. Si apropo de praf abraziv, se mai lasa un kinder pe ea si atunci constati cat de abraziv e praful ala strans pe ea.

de cand am masina (din 25 octombrie 2006) am spalat-o doar de 3 ori,deoare ce pe pannacota nu se vede murdaria deloc

Recunosc,culoarea masinii mele nu rupe gura targului dar ca anti-jeg e excelenta.Praful nu se observa pe ea ca lo o masina de culoare inchisa.O spal o data pe saptamna nu ca ar fii prea murdara ci mai ales din cauza pasarelelor autohtone care sunt atrase ca un magnet.

In general cam odata pe saptamana ... nu exagerez, insa nici jegoasa nu imi place sa fie ^_^

Eu o spal cam o data la 2 saptamani. Pana acum n-am considerat necesar sa o spal si sub capota, dar pe viitor cine stie. Propun cine mai posteaza aici sa spuna si daca a spalat motorul, ca tot din masina face parte :D

Salut hman, si bine ai venit pe astraclub ! :up:

Sincer nu recomand sa faci aceasta operatiune ! Am vazut numeroase cazuri din care au rezultat foarte multe probleme in urma acestei operatiuni !

Bafta ! ;)

Mersi de raspuns. Chiar ma gandeam sa cer pareri in aceasta privinta dar probabil ar trebui deschis un topic nou pe acesta tema, si cum am zis... momentan nu sunt foarte interesat de acest aspect :D. Eu unul n-am auzit pe nimeni sa se planga din cei pe care ii stiu ca au facut asta, probabil depinde si de calitatea serviciilor oferite de spalatorie.

Eu unul n-am auzit pe nimeni sa se planga din cei pe care ii stiu ca au facut asta, probabil depinde si de calitatea serviciilor oferite de spalatorie.

... si starea in care se afla instalatia ta electrica in acel moment ;)

Avand in vedere faptul ca eu unul nu am obiceiul sa merg cu capota deschisa :LOL: si nici sa ma uit prea mult sub ea, eu unul consider ca riscul de a avea belele este mult prea mare comparat cu utilitatea acestei operatiuni ! Spalarea exterioara sau interioara o inteleg ptr ca tine de estetic si igiena plus ca nu afecteaza nimic, insa cea a motorului nu prea o inteleg, nu mai pun ca aceasta operatiune este si una foarte poluanta ptr mediul inconjurator, deoarece apa rezultata contine niste reziduri foarte toxice, si la noi in Romania aceasta ajunge direct in canalizare fara a suferii vreun tratament in prealabil :(

Am si eu o intrebare... retorica. :) Care considerati ca ar fi cea mai buna spalatorie (nu automata) din Bucuresti... si unde se afla aceasta?

Multumesc mult.

Enjoy,

IMFX

As dori sa fac si eu un polish, ma sfatuiti sa ma duc undeva anume??? Mersi

Cea mai proasta spalatorie auto, cei mai jegosi spalatori auto: spalatoria de la Viperalarms (de pe str Ramnicul Sarat , de langa MOL Vitan). Niciodata sa nu mergeti acolo nici daca dati spaga mai mult decat spalatul. Niste animale jegoase.

Sa stiti ca nu-mi retrag niciun cuvant chiar cu riscul de a fi banat de pe forum.

Le voi face o antireclama de-o sa dea faliment(pe toate forumurile). Niste nenorociti jegosi.

a mea e Star Silver si o spal de 2 ori la 3 saptamani... (sau cand e murdara)

da i-am cumparat aspirator de masina.