• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
RazvanOltu

Cat de des spalam masina?

77 posts in this topic

Spal masina odata la doua saptamani, niciodata la spalatoriile cu perii, doar la cele ecologice

Citisem undeva ca nu este bine sa spalam masina in zile caniculare sau dupa un drum lung, din cauza caldurii se incalzeste tabla si in contact cu apa se poate exfolia vopseaua...

Nu suport sa am geamurile murdare si de aceea in permaneta in portbagaj am un fas fas + o ustensila de "aurolac", imi fac timp 5 min inainte de a pleca sa dichisesc geamurile

Bordul il curat cu o carpa speciala "antipraf" si din cand in cand servetele umede pentru bord, adevarul este ca nici nu merg cu geamul deschis

Edited by krazyeone

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

normal o speli cand e foarte jegoasa, eu spal masina rar, nu ma prea intereseaza daca e murdara sau curata , cand e foarte murdara o spal

Edited by liberlamare

la mine e GRI IRIDIUM,,,nu prea se vede ca e murdara,,da nu o suport eu murdara,,,,o spal cam o data la 2 saptamani,,,chiar si mai des

Vad ca nu a mai postat nimeni pe aici.

SA fiu sincer acum eu imi spal masina cel mult o data pe luna,poate o data la 2 luni si nu glumesc.Am o Solenza gri perla pe care nu se vede murdaria...si nici prea frumoasa nu e..

Dar promit sa ma schimb din decembrie cand vine Astrela neagra.

As vrea sa imi iau de acum niste produse de cosmetizare a masinii.Unde ma sfatuiti sa merg?

Numai bine!

o data la o sapt.. pe argintiu daca nu o speli o face batrana rau (parere mea)

imi place sa fie curata, geamurile luna,, pacat ca nu am timp mai des

Imi place ca masina sa fie impecabila, dar nu intotdeauna ai timp sa-ti satisfaci placerile :beach:

de cand am masina (din 25 octombrie 2006) am spalat-o doar de 3 ori,deoare ce pe pannacota nu se vede murdaria deloc

:o .....de 3 ori in atatea luni???????.......wowwwww.......ce mai conteaza culoarea, pe unde circuli tu??? :wacko:...vrem si noi!!!!!!!!!!

eu o spal pe Steluta o data pe saptamana(la spalatorie),dar a avut si perioade de 3-4 ori pe saptamana(cu mazga din Bucuresti!!!!!.....cine stie, cunoaste...)....in rest in fata blocului, cand vremea si timpul imi permite......si nici nu-i place..... :'>

Edited by oanaaa

eu fac tot posibilul sa o spal doar odata pe saptamana... culoarea e foarte pretentioasa Power RED, si decat sa o matuiesc mai bine o spal decat odata pe saptamana!!!

Edited by men_george

:o .....de 3 ori in 18 luni???????.......wowwwww.......ce mai conteaza culoarea, pe unde circuli tu??? :wacko:...vrem si noi!!!!!!!!!!

eu o spal pe Steluta o data pe saptamana(la spalatorie),dar a avut si perioade de 3-4 ori pe saptamana(cu mazga din Bucuresti!!!!!.....cine stie, cunoaste...)....in rest in fata blocului, cand vremea si timpul imi permite......si nici nu-i place..... :'>

OANAAA, dupa matematica mea, din 25 oct 2006 pana in 12 apr 2007 sunt dor 5 luni jumate, nu 18 (!!!!!). Data viitoare cand vrei sa faci remarci de genul asta uita-te si cand a fost postat mesajul respectivului.

Fara suparae, da? Sorry.

Eu spal masina cam la 2-3 saptamani. Cel mai mult am stat cu ea nespalata o luna jumate.

Edited by dan_82

ca de obicei, adevarul e la mijloc: nici prea rar, nici prea des.

probabil ca o data pe saptamana este varianta de compromis intre dorinta de a avea o masina curata si riscul de a se matui vopseaua prea repede.

in rest, as mai vrea sa adaug ca, spre deosebire de "doar" sau "numai", "decat" este un adverb restrictiv, care se foloseste in limba romana NUMAI la forma negativa. deci, nu se poate spune "o spal decat o data".

exemple de constructii corecte:

"o spal doar o data pe saptamana"

"o spal numai o data pe saptamana"

"nu o spal decat o data pe saptamana"

sper sa nu va supere mica observatie de gramatica, pe care nu am facut-o ca sa ma dau mare, ci ca sa corectez o formulare care, cel putin pe mine, ma deranjeaza.

:D ......my mistake......scuze...n-am fost extrem de atenta.......stau mai prost cu matematica...... =)) ...........

P.S. n-am zis-o cu rautate......

logic,fara suparare... ;) ...multumesc pentru atentionare...sunt mai aiurita zilele astea.....

Edited by oanaaa

:D ......my mistake..... :'> ...scuze...n-am fost extrem de atenta.......stau mai prost cu matematica...... =)) ...........

o spal cand pot; si nu prea pot sa o spal de cate ori e nevoie pentru ca am si eu un fix; nu suport cozile !!

am avut concediu intre 12 decembrie si 7 ianuarie, am incercat de cateva ori sa spal masina si nu am reusit; cozile cele mai mici la spalatorii erau de 10 masini.....

de obicei, in max. 2 zile dupa ce spal masina vine ploaia si noroiul si intr-o ora e mai jegoasa decat inainte.....incredibil cat jeg e in orasu` asta !!!

o spal cand pot; si nu prea pot sa o spal de cate ori e nevoie pentru ca am si eu un fix; nu suport cozile !!

am avut concediu intre 12 decembrie si 7 ianuarie, am incercat de cateva ori sa spal masina si nu am reusit; cozile cele mai mici la spalatorii erau de 10 masini.....

de obicei, in max. 2 zile dupa ce spal masina vine ploaia si noroiul si intr-o ora e mai jegoasa decat inainte.....incredibil cat jeg e in orasu` asta !!!

Eu va dau un sfat spalati masina de cate ori vreti important e sa o dati cu ceara de 2 ori pe an.

http://www.fahrzeugaufbereitung.ch/shop

Eu va dau un sfat spalati masina de cate ori vreti important e sa o dati cu ceara de 2 ori pe an.

http://www.fahrzeugaufbereitung.ch/shop

ce cear trebuie sa dai ca la spalatorie o da cu cera dupa ce o spala e o cera speciala?

N-as putea sa spun ca este o ceara speciala. Pur si simplu, orice fel de ceara (lichida sau solida) din marile supermarketuri (stiti voi care) la pretul cuprins intre 12 si 25 ron. Eu am folosit asa ceva si vreau sa spun ca sunt f multumit, deoarece adera ca o pelicula peste vopsea, ceea ce, implicit, protejeaza.

Bafta.

PS: sa cititi acele instructiuni de pe tub sau "conserva" (lichid sau solid).