• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
RazvanOltu

Cat de des spalam masina?

77 posts in this topic

eu o spal cam odata maxim de doua ori pe saptamana,uneori la spalatorie alteori la locul de munca.apropo de ceara,la spalatorie am cerut si eu o singura data ceara dupa spalare.dupa ce s-a uscat au ramas pete albe ,de la ceara presupun,si nu mai zic ,dupa ce am ajuns acasa,la 20 de min de la spalare+ceruire masina era plina de praf,arata in ultmul hal.parerea mea ca o fi buna ceara,asa ca tratament, dar practica nu e deloc.acuma nu stiu de ce au ramas pete ori nu s-a uscat inainte de a pleca spre casa,ori baietasul ala(simpatic de altfel) nu avea nici o treaba cu spalatul unei masini,asa ca un roman adevarat care stie tot si se baga in orice cu toate ca e mediocru sau mai rau in tot ce face.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Dar dupa ce ti-a aplicat ceara nu ti-a lustruit-o un pic? Ca probabil de-aia ti-au ramas pete albe.

Eu am procedat cu ceara solida din comert in felul urmator: am aplicat un strat cu buretelul care ti se da cu "conserva", dar nu pe toata masina, ci pe portiuni, iar dupa 2-3 min am frecat bine cu o carpa de bumbac moale si uscata, pana a ramas tabla curata si lucioasa. Si am inteles ca ceara este bine sa fie aplicata de 2 ori pe an.

nu prea i-a dat lustru.poate au ramas pete ,probabil, nu stiu sigur din cauza ca era ceara lichida,si a fost aplicata peste tot ,nu pe portiuni,apoi numai stearsa deci egal cu zero dar ma gandesc sa caut ceara solida si sa o aplic eu,ca vorba ceea,daca vrei un lucru sa fie bine facut ,fa-l tu.

de regula am ghinionul spalatului, la 2 zile maxim dupa, ploua :)

in principal o data pe saptamana. daca nu ploua e perfect, desi se vede praful a 2-a zi. diferenta intre noi si "popoarele civilizate" este ca ei spala strazile cu detergent! la noi se spala cu praf si gunoaie.

educatie/mentalitate

culoarea aste albastru inchis metalizat. spalare apa, ceara, apa, stargere manuala + pistol aer. jante tratate cu spuma si gumele la fel.

interior il fac singur, spuma si aspirare (aspirator super bun b....&d...../ sa nu fac reclama).

voi ajuunge la polish datorita micilor inconveniente cu crengile si pietonii cu arta in desen pe masini

respect

La mine e mai freaky....

Vara trecuta spalam masina in fiecare saptamana, la exterior (spalatorie). Si in fiecare sambata dimineata luam interiorul la lucru manual, vreme de o ora si jumatate, doua. Cred ca as face cariera, la cat de maniac sunt.

- periat tot ce e textil in masina, si scame luate cu rola lipicioasa...

- cu alta perie - periat podeaua

- aspirat (cu maruntul din dotare, dar e suficient)

- laveta speciala de microfibre (umezita) - luat praful de peste tot

- geamurile (pe partea de interior) cu lavete speciale de parbrize.

Acum realitatea e un pic diferita.... Ajung la spalatorie o data pe luna, doar pentru exterior si ceara. Dar la interior aplic acelasi tratament plin de dragoste... si am uitat sa spun... presurile vin sus in casa, se spala manual la dus cu sapun si perie, pana nu se mai vede urma de noroi. Si dupa ce se usca, le dau cu burete cu silicon (giast a tad! :D)...

Si la intrarea in iarna i-am spalat si motorul cu jet. Dar pe atunci nu citisem inca de riscurile acestei proceduri... In primavara o s-o fac manual...

Cam o data pe saptamana in functie de jegul de pe ea. Doar exteriorul la spalatorie si mai nou nu-i mai las pe cei de acolo s-o stearga. Plec cu apa dupa mine si o sterg acasa cu o carpa de microfibra umezita. Daca e sa o zgarii macar sa o zgarii eu. Oricum o sterg cu mai multa atentie decat cei de la spalatorie.

De spalat o spal cand apuc. Nu ma deranjeaza daca este murdara la exterior. In schimb, ma duc mai des la spalatorie si curat doar interiorul. Odata pe saptamana interiorul si odata la 2-3 saptamani exterior.

Edited by gojira

Eu o spal cand am timp si mai ales cand nu sunt nevoit sa stau la coada 2 ore la spalatorie ca ma scoate din sarite chestia asta.

Acum am aproape 2 luni de cand nu am spalat-o, ba nu am avut eu timp, ba era coada la spalatorie, ba ploua afara sau era mazga pe jos, asa ca e murdara rau, norocul meu ca am culoarea Moonland Grey si nu se vede foarte tare.

In principiu insa, incerc s-o duc la baita cam la 2 saptamani ( interior + exterior). De polish si ceruire ma cam feresc in ultima vreme, deoarece ultima oara cand am facut asa ceva ( cam prin octombrie 2008 ), mi-au dat desteptii si pe geamuri cu nu stiu ce solutie care mi-a scos peri albi pana am indepartat-o, deoarece se vedea execrabil pe intuneric si ploaie.

P.S. Foarte putine spalatorii in Bucuresti unde exista angajati responsabili si produse de calitate, coroborate cu un pret cinstit .

Edited by FBogdan

De spalat de cate ori am ocazia, dar de cele mai multe ori acasa nu la spalatorie, pentru ca ultima data "nenea" expert in condus asa cum se lauda nu stia cum se baga in mansarier la opel si a bagat 1-a...

eu o spal acasa am jet, am comandat produse de spalatorie (exterior si interior). cam 4 ore toata operatiunea.

spalatul masinii des nu face bine vopselei. interesati-va inainte si o sa vedeti. eu o spal o data pe luna sau chiar mai rar insa dupa ce o spal ii aplic un strat protector de solutie dinaceia care ii face reclama la televizor platinum protekt parca se cheama. o sa observati imediat diferenta. aceea solutie nu numai ca protejaza vopseaua dar inaltura rapid si gainatii si solutiile care o matuiesc precum florile de plop, ca toti avem probleme primavara cu florile acelea lipicioase de plop. aceasta solutie inca o dovada a calitatii nemtesti. costa cam mult dar merita nu trebuie sa dati cu aceea solutie decat dupa ce slapati masina si costa 140 RON si pachetul contine mai multe solutii de protectie inclusiv pentru bord sa nu crape. parerea mea ca , decat sa dati banii pe spalat saptamanal mai bine cumparati aceea solutie si va protejeaza si vopseaua. eu dupa 4 ani daca spal masina in afara de zgarieturi vopseaua mea arata ca si cum masina ar fi iesit azi pe poarta fabricii.(zgarieturile sunt capatate in parcare)

Spal masina destul de des... 2-3-4 spalari pe luna, dar nu folosesc detergent ci doar apa cu presiune!

avand in vedere ca sant sofer , si spal masina de servici , cel putin o data la 2 zile , imi fac timp si pt a mea printre picaturi , norocul meu ca am garaj si la servici si acasa , deci 1 data pe saptamana profesional la spalatorie si o data simplu cu apa burete si stearsa !

Eu o spal de doua ori pe luna astfel.Exterior la spalatorie, tacam complet bineinteles include si ceruire iar interiorul fiind de piele, il fac eu odata pe luna. Sper sa nu fac reclama in mod deosebit dar trebuie sa spun pentru cei interesati, ca folosesc o crema pentru tapiteriile din piele de la Formula 1.Respectiv la ceruirea de dupa spalare, adica acea ceara lichida depinde de ce ceara foloseste fiecare spalatorie.Spun asta pentru ca si eu am patit la o spalatorie noua, mult laudata ca dupa spalare si ceruire sa ramana niste pete albe e adevarat uniforme ceea ce la cealalta spalatorie nu am patit lucrul asta.

Salutare si La Multi Ani :beerchug: ! Imi e si rusine sa spun la cat timp spal masina :D . Ultima data am spalat-o pe 30.11.2009 dar nu o mai spalasem de vreo 3 luni. Ce-i drept e alba si nu prea se vede mizeria de pe ea dar oricum primit sa nu mai fac asa si sa o spal mai des incepand cu acest an :clapping5jp:, macar la 2-3 saptamani. Motorul nu l-am spalat niciodata pt ca am auzit ca nu e bine, l-am sters eu cu o carpa inmuiata in apa sau solutie de prabriz si arata chiar bine.