• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
RazvanOltu

Cat de des spalam masina?

77 posts in this topic

Exteriorul il fac o data pe saptamana la spalatorie sau acasa (in functie de vreme).

Interiorul il fac numai acasa saptamanal.

Motorul il curat cu o carpa + apa cam odata la 2 luni.

Edited by andreitdi

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Exteriorul il fac o data pe saptamana la spalatorie sau acasa vara

Interiorul il fac numai acasa saptamanal.

Motorul il curat o data pe luna.

cam de 5-6 ori pe an :

inainte de revizie,

inainte de ITP,

cand mai de mers la cate o nunta,

de Craciun si o data de Paste

saptamana trecuta i-am dat o spalare in curte la ai mei.nu mai vazuse apa din 2009 :P

corect! fiecare rezolva problema cand simte ca e nevoie! eu o spal pe exterior cand am ocazia, in parcare maxim o data pe luna... daca merg la tara, si de doua ori pe saptamana, interior, permanent curat! :Whew:

cred ca tastatura a avut ceva si trebuia sa o spal putin inainte sa scriu, altfel nu imi explic textul care a iesit, cred ca intelegeti ca spal masina de cate ori am ocazia, , dar asta inseamna cam o data cam la 3 saptamani ^_^

:eek5nr:

Lucrez pe santier si o spal o singura data pe luna , interior si exterior in mod normal dar si de sarbatori (paste,craciun) precum si ocazii speciale (nunti,botezuri cumetrii ...)

si visiniul e o culoare pacatoasa, se vede prafu cam rau, plus ca am de parcurs vreo 400 de metri pe un drum neasfaltat pana acasa, plin de praf vara si cand ploua pe noroi, nici des nu e bine asa ca ajung sa o spal de 2-3 ori pe luna deci cam o data la 2 saptamani in curtea personala, daca e decat praf poate sa astepte, daca e noroi sau daca e alba de la sarea de pe drum (iarna) mai des

Vara, ori de cate ori este nevoie si iarna, cand nu se mai poate si ma murdaresc pe haine.

Acum, ca veni vorba, am noroc ca o pot spala singur, interior/exterior, ca am unde si cu ce, ca de altfel, la spalatorii nu mi-o face nimeni asa cum o fac eu: asta e verificata. Motorul nu l-am spalat la nici una din masinile de pana acum si nu am simtit nevoia (mecanicul meu spune sa nu-l spal!).

Am descris intr-un post mai vechi, ce si cum fac. Cine vrea sa stie, clic aici.

Edited by Azzarro

salut cu drag pe toti astrafetistii caravanisti ,abia am achizitionat un caravan 1996 ,srz 1,6 nu stiu cum se aprinde plafoniera noaptea cu portierele inchise ,seaprinde numai cand deschi usa

Te salutam si noi...chiar si cei care nu sintem caravanisti!

Din cite vezi, in acest topic se discuta cit de des spalam masina si nu despre cum sa tragi de butonul de la faruri ca sa ti se aprinda lumina in habitaclu :He He: .

Sedere placuta pe forum!

P.S.

REGULAMENTUL este o lectura obligatorie!

Eu o spal cam o data la 2 saptamani, depinde cat de murdara este . Interiorul il fac eu destul de des , am luat un aspirator Black & Decker si la 12 V trage foarte bine .

De obicei o spal in Tatarasi pe str Aurel Vlaicu la sprint car (?) langa sediul EON , 15 lei exterior .

Am spalat-o saptamana asta la o spalatorie de pe b-dul Nicolae Iorga, cum vii dinspre Podul de Piatra spre gara Nicolina pe dreapta , 16 lei cu spuma . Mi-a facut o teorie patronul cand i-am spus sa mi-o spele numai cu jet si spuma , ca nu e bine sa speli masina cu spuma activa ca ataca vopseaua si se matuieste in timp , ca el si-o spala pe a lui numai cu sampon si buretele , ca el e "doctor" in spalatul masinilor ....Pe cine sa mai crezi ?!

Spalat exterior 1 luna cel putin, oricum dupa ce o spal ploua, asa ca mai rar, oricum exclusiv jet si nu perii (se zgarie si se matuieste mai repede). Interiorul acasa.

poate sa recomande cineva niste spalatorii decente prin bucuresti care sa nu aibe angajati niste ciobani care ne fac masinile praf? eu am spalat masina pe undeva pe langa Bamboo in Tei si omu zicea ca vine si acasa , chestia care ma streseaza pe mine e ca nu stiu ce produse folosesc..nu vad decat niste sticle de plastic cu un lichid colorat inauntru fara sa stiu ce firma e sau ce contine mai exact( asta in general la toate spalatoriile) ...astept niste pareri...

p.s. eu o am de 2 sapt si am spalat-o odata ca a venit siberia peste noi :(

Exterior , 1 data pe luna , o dau cu o solutie speciala ce tine murdaria departe de masina

Interior , 1 data la 2 saptamani

Motor , 1 data pe luna sau chiar 2 luni :)