• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
gellumihalcescu

Clasament OPC, R32, 130i

9 posts in this topic

intr-un test facut de nemti astra opc a iesit cam sifonata ,fiind depasita ca performanta de vw golf r 32 si bmw 130i

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Pai e si normal - uite-te la bani, motoare si suspensii. Dupa motoare si suspensii uite-te iar la bani :).

Ce bine era daca stiam macar o boaba de germana :D

Macar a iesit bine la ceva !...oricum era mai frumoasa decit pretendentele ! :D

Oricum testul este cam fortat pentru ca OPC-ul este clar dezavantajat de tractiunea fata in comparatie cu Bmw-ul care are tractiune spate si R 32 cu tractiune 4WD .

Si exact cum spunea Dragos, concurenta ofera mai mult dar la un pret mult superior.

Eu as vedea OPC-ul in comparatie cu ST si GTI :)

De acord cu whisper ..,nu am inteles mai nimic din filmuletz.Doar la sfarsit..,m-am luminat si eu.Le dau mare dreptate realizatorilor in ceea ce priveste clasamentul atata timp cat vrei sa faci curse,liniutza sau ceva de genu.Dar eu cred ca masina pe care au construit-o cei de la opel, adica OPC-ul ...,e facuta cu cap(parerea mea).Nu se astepta nimeni sa atinga sau sa depaseasca performantele Golf-ului sau BW-ului,atata timp cat masina e simtitor mai ieftina ca pret si cu mai putini cai.Pana la urma cine vrea intradevar o masina sport 100% ar trebui sa se uite poate pe la un porche,ferrari sau alte avioane zburatoare.

Diferenta dintre cele 3 zic eu ..,nu sta neaparat in performante sportive(conteaza mai putin pt un cumparator acele 0,7s la suta de Km/h,sau confort-ul suspensiilor),ci mai degraba in design-ul sportiv si look-ul agresiv care le deosebeste de orice alta masina de pe strada.Masina este construita sa se vanda de aceia trebuie sa aiba un raport pret/calitate bun,ceea ce opc-ul il are din plin.

De exemplu n-as cumpara(si cred ca multi in locul meu)niciodata BW-ul ala obosit,chiar daca ar fi cea mai rapida masina din lume.Cat despre Golf...,OPC-ul sta bine in coasta lui(in ceea ce priveste vanzarile),nu din cauza performantelor,ci pur si simplu pt ca masina e frumoasa "rau" in sensul bun al cuvantului.

OPC-ul e :up: ,iar clasamentul are valoare "0".

Parerea mea.

Edited by poseidon4me

Eu unul vad asa lucrurile: OPC-ul este marele castigator, de departe, fie si numai pentru ca este comparat cu masini de clasa net superioara :D . Mai multi cai, mai multi cilindri, tractiune superioara, etc. Aici ar fi trebuit sa fie ST, RS, GTI, astea sunt corespondentele OPC-ului. Iar acolo e destul de clar, cu tot cu torque steering-ul OPC-ului :D

So, felicitari OPC :clapping5jp:

Se muta la Astra pe Net

SUPER tare ASTRA OPC e pe primul loc la pret/calitate/performanta si dupa parerea mea BMW e no.2 dupa ASTRA (sinceri sa fim cine n-ar vrea un BMW :D ). Golf NO WAY JOSE !!!

timpii scosi de Stig la top gear :clapping5jp:

post-1921-1231396767_thumb.jpg

Edited by ToNyTm