• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
_mihai_

Kia Cee'd vs Astra H

87 posts in this topic

Va intra si in Romania in curand si se zvoneste ca va fi vandut la preturi sub cele comunicate pentru UE.

Si, fiind fabricata in UE, in Slovacia - e o uzina nou nouta, tehnologie de top - singura taxa care se plateste este TVA :)

Acum imi dau seama ca ar fi trebuit sa deschid acest topic la categoria Astra Vs...

Scuze. Ii rog pe unul dintre admini sa mute topicul acolo, ca sa fie totul riguros. Multumesc.

Edited by _mihai_

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Concurenta face bine ..,mai ales pe piata auto.Asa ca eu zic ca este bine venita.O alternativa buna de luat in seama la orice alta masina europeana.Si ca sa nu fim subiectivi...,o sa recunoastem ca cel in 3 usi (din filmuletz)arata chiar bine "rau".Peste ani si ani..,cine stie poate o sa fim atrasi de o asiatica.De exemplu Santa Fe-ul face valuri in piata auto in categoria SUV-urilor.

Ce nu-mi place ..,ca seamna mult cu tot ce este european.Parca aduce un pic din H-ul nostru,un pic din Golf.Bordul e cam rece si nu prea prietenos ca aspect,in rest masina e ok.Si poate a 2 generatia..,chiar ca o sa ne ia ochii.

Edited by poseidon4me

Acum trebuie sa tinem cont si de faptul ca masina e asiatica doar cu numele. Din ce scrie in materialul de la link-ul de mai sus, e vorba de un concept eminamente european fabricat in Eurpoa - deci fara taxe - si vandut, dupa cate se aude, doar in Europa. E normal sa arate ca o europeana, nu credeti? :) Si impresia mea este ca motoarele sunt foarte tari. Se aude ca sunt de la Hyundai.

... om trai si'om vedea ... preturile , pina atunci "suna" bine urmasul lui Cerato . :clapping5jp:

Poate numai mie mi se pare sau seamana rau de tot cu ford focus hatch? In Romania cu siguranta va fi un best-seller.

Mie nu-mi place, e boring, parca e un guguloi, cam ca Golf asa :D

E un pic fada fata de conceptul de la care a plecat. Parca un pic prea conservatoare.

Auto Motor und Sport a organizat un test comparativ cu aceste 2 masini. In test au fost: Astra cu noul motor 1.6 VVT, Focus, Cee'd si Mazda 3, toate echipate cu motoare 1.6. In mod surprinzator Astra a castigat, depasind chiar si Focus-ul, iar Cee'd s-a clasat pe 3!

Puteti gasi acest test aici, dar din pacate este in germana! :(

Si impresia mea este ca motoarele sunt foarte tari. Se aude ca sunt de la Hyundai.

KIA a fost cumparata de Hyunday sa fie divizia ieftina, Hyunday tinteste segmentul premium mai nou...

Kia Cee'd nu-mi place deloc !!!

Astazi m-am urcat si eu in Cee"d.O masina interesanta cu un pret imbatabil la dotarile oferite.

La exterior mi se pare ca aduce usor cu Astra(cel putin privita din fata).

Interiorul e destul de bine finisat,totusi neridicandu-se la nivelul Astrei.Spatiul cred ca e ceva mai mare,cel putin in spate.

Pretul e marea provocare pt ceilalti constructori:9961E cip,la care se adauga doar tva si taxa de inmatriculare(masina se fabrica in Slovacia).Dotarile sunt f bune(pt 9961E):Abs,6 airbaguri,Ac,Bc,discuri fata-spate,mp3,etc si 108cp din 1400cmc.