• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
nila.chip

Avans credit

15 posts in this topic

Am urmatoarea situatie: vreau sa-mi cumpar o Astra GTC in jur de 17 000 DDP, din care 7000E e aportul meu si 10 000E va fi luiat de la banca.

Problema este ca am o intrerupere in cartea de munca de aproxumativ 1 luna jumatate de pe 1 februarie pana pe 19 martie si banca imi cere 3 luni continuitate la locul actual de munca. Nu vreau sa mai astept 3 luni pt banca si inca 3 luni sa astept masina dupa ce dau comanda.

E posibil sa dau o suma la dealer ca avans, apoi cand vine masina peste 3 luni sa ma duc la banca cu factura masinii sa-mi aprobe creditul ? A mai facut cineva ceva de genul asta ?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

in principiu ar fi posibil sa faci asa (tre sa ai siguranta ca iti accepta creditul in functie de salar...etc)

trebuie sa vb cu cei de la banca ei iti zic sigur daca se poate

mai ceva,la ce banca ai fost si cat platesti rata lunara la acei 10.000 E (ma gandesc ca ai facut o simulare de credit) si pe cati ani?

Eu de exemplu..,am dat avans pt lansare in fabrucatie(minim 10%) si inca nu am facut leasing-ul.Inca astept masina.Comanda data pe 26 ian...

Vanzatorul mi-a zis ca leasing-ul il pot face cu o sapt inainte sa aiba ei masina in curte.Deci nu trebuie sa te grabesti cu creditul daca inca nu ai dat masina in fabricatie.Toata distractia dureaza 2 luni jumate..,minim (depinde si de configuratia masinii..,posibil sa dureze si mai mult).

In ceea ce priveste intreruperea de 1 luna...,dilema se rezuma la un singur lucru...,daca ai luat salar in luna respectiva,n-are de ce sa-ti fie teama.Insa daca nu ai luat ...,iti trebuie salarul pe ultimile 3 luni pt orice banca(unele cer si 6 luni).

Asa ca un sfat:DA masina in fabricatie..,vb cu vanzatorul ca nu te grabesti...,iar dupa cele 3 luni de salar te duci si faci credit-ul(timp in care masina ar trebui sa ajunga).

Mie mi-a zis ca poate ca daca vine masina mai repede..,si nu sunt gata cu leaasingul...,o pot tine 1 sapt,2.

Sper ca informatiile iti sunt de ajutor..,daca nu fa niste drumuri la dealeari,banci.

Spor la cumparaturi.

In toate bancile exista departamentul de risc care poate aproba dosarele nonstandard-cum e cazul tau acea intrerupere> 1 luna. Rata la cei 10 000 de eur este de 213 eur pe 5 ani de zile cu un DAE de 9.51%.

Ideea sa dau comanda la o luna dupa ce ma angajez sa merg la dealer sa dau comada si dupa inca 2 luni sa fac dosdarul la banca. Oricum sunt la o firma mare multinationala si nu cred sa fie o problema (si daca e, pot lua un credit persoanal cu garantie imobiliara). Nu am chef sa astept 6 luni in total pana pun mana pe masina

Poti sa aranjezi linistit la orice dealer un avans de aprox 10%. Unii accepta si mai putin. De rest te descurci cu banca. Pe ei ii intereseaza cat iti dau imprumut. Singura problema e ca toata asigurarea CASCO merge in contul lor si nu prea le pasa de avansul tau.

Si eu am avut o problema asemanatoare. Apropo locul tau de munca nu prea are prea mare importanta cat de mare e firma. Important este ca pe cererea de salariu pe care ti-o da banca sa fie completata pe ultimile 3 luni de catre firma unde lucrezi cu salariu aferent.

Eu am sunat dupa 2 luni sa imi comand masina si mi-au zis ca vine in 3 saptamani asa ca m-am riscat. Si cand a venit masina tocmai facusem 3 luni de munca la actualul loc de munca.

Unele banci au un sistem de scoring si conteaza cifra de faceri si numarul de angajati ai firmei unde esti angajat (ABN AMRO de exemplu). O sa umblu dupa Pasti la 2-3 banci cu dobanzile cele mai bune si apoi la cei 4 dealeri din Bucuresti

In toate bancile exista departamentul de risc care poate aproba dosarele nonstandard-cum e cazul tau acea intrerupere> 1 luna. Rata la cei 10 000 de eur este de 213 eur pe 5 ani de zile cu un DAE de 9.51%.

doar 213 euro pe luna la 10.000 euro in 5 ani ? DE UNDE AI SCOS ASA CEVA ? :) Suna prea bine :D Eu zic ca mai verifici odata ca e prea ciudat. Inmulteste si tu 60 de luni cu 213 si vezi ca banca va castiga doar... 2K si ceva euro ? Unde am mai vazut asa trai nineaca ? Imi iau masina imediat daca e asa :D:D:D

Grafic.xls Trebuie sa mai fie si carcotasi printre noi...deh ce sa faci? Asa e romanu'

@bogdan_opel Dragul meu, nu stiu de ce esti asa acid, dar sincer nu ai inteles ce am avut de zis.

Eu nu stiu de unde scoti tu acel desfasurator, pe bune acum. Poti sa fii mai explicit sau e un secret, sau poate o oferta preferentiala pe numele tau pentru ca, eu stiu, ai cunostinte la banca. etc ?

Da`mi te rog numele creditorului si date de contact sa ma lamuresc si eu ca ceea ce zici e adevarat. Eu tot ce vad la bancile cunoscute este ca la 10.000 euro pt 10 ani platesti ditamai rata si cam 70% din bani ii dai inapoi. Asa ca nu te supara pe mine, e normal sa mi se pare ciudat ceea ce postezi tu.

Pana acum orice incercare a mea de a gasi o oferta de bun simt la creditare in Romania a fost esuata cu succes. Conditii aspre, rata mare, dobanda mare, ceea ce se intoarce la banca e aproape intreaga suma.

Nu am fost deloc acid cu tine....numele creditorului ......daca ma lasa Admini...este HVB-Tiriac. Intereseaza-te mai bine si ai sa vezi ca oferta e reala...nu e nimic preferential pt mine. Daca te duci in sucursala intrebi de creditul de nevoi personale pe 5 ani si ai sa vezi ca obti acelasi raspuns. Daca vrei mai multe info da-mi un PM-fara sa fi cocos ca nu tine!

la CEC 10.000 Euro pentru 5 ani DAE 8.53% RATA: 202.76 Euro

bogdan a avut dreptate

Un alt exemplu: dobanda este de 1500E in 5 ani, adica rata 210 Euro (Casco inclus), 5 ani, pentru 8500 Euro credit (prin leasing)

deci dl Lepsulet, se poate