• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Valentin

Banci...solutii...

17 posts in this topic

Salutare

Caut cateva solutii pt cumpararea unui opel. Am o posibilitate sa cumpar o masina cu banii jos,s-ar putea sa nu iasa asa cum vreu eu,asadar voi apela la a 2 a solutie care ar fi urmatoarea: dispun de 4000 E,acum ii intreb pe cei care se pricep la ce banca sa merg(care e mai avantajoasa?) si ce fel de credit sa fac pt a lua aproximativ 13000 E sa pot plati masina

Tipul de credite ar fi urmatoarele: pt nevoi personale fara ipoteca

pt nevoi personale cu ipoteca

credit auto

Daca e nevoie voi spune si ce salar net am sa-mi puteti da un raspuns mai exact

Deci daca ati gasit ceva solutii bune...nume banci...tip credit...va rog sa ma ajutati si pe mine

Edited by Valentin

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Valentin zi-mi salariu net si iti fac eu un calcul...nu de alta dar lucrez la banca...

Edited by bogdan_opel

1241 brut

900 net

merci bogdan si sper sa gasesti o solutie

La salariul tau te incadrezi la 3957 de eur- si asta pe 60 de luni pt un credit de nevoi personale fara ipoteca. Pt cel cu ipoteca te incadrezi la 11018 eur pe 20 de ani. Din pacate salariul tau este prea mic pt a obtine un credit atat de mare. Ideea de calcul e simpla tu nu iti poti permite o rata lunara mai mare de 30% din venitul tau net.

daca tot lucrezi la o banca, crezi ca ar fi posibil sa iau 2 credite nevoi personale pe 10 ani de la 2 banci diferite in aceeasi zi fara sa stie una de alta(6500 E de la fiecare)...avand in vedere sa zicem ca pot plati cele 2 rate lunare dar nu sunt venituri pe care le pot declara si de aceea nu pot lua de la 1 banca tot avand in vedere salariul mic

Edited by Valentin

Teoretic este imposibil pt ca nu ai cum sa tragi ambele credite in aceeasi zi. Sigur una dintre banci te va inscrie in Arhiva electronica de garantii mobiliare unde ceelalata banca va face interogarea si te va gasi. Practic....s-au mai vazut cazuri dar problema e ca daca te prinde nu mai poti lua credite de la cele 2 banci niciodata.

Nu te sfatuiesc sa incerci...e mult prea riscant si chiar daca iei cele 2 credite tot nu ai scapat pt ca bancile te vor interoga In Centrala Riscurilor Bancare (CRB) si in Biroul de Credite (BC) pe toata durata creditului.

Vad ca iti doresti mult acea masina...dar ai grija...

Eu nu prea am inteles ecuatia...ai 4000 de EUR si vrei sa faci imprumut pentru inca 13000 Eur? deci tu doresti o masina de 17000 Eur? sau masina este 13000 EUR si tu ai 4000?

Masina noua? SH?

Banca face o evaluare a riscului, pe langa faptul ca rata lunara nu trebuie sa depaseasca 30% din venitul net ,trebuie sa fii angajat de o anumita perioada de timp in cadrul aceleiasi companii , sa nu ai alte datorii,alte cheltuieli etc

Pana acum cativa ani mergea ingineria la care sa gandit Valentin ,de aceea sa infiintat aceasta baza de date a creditelor unde esti verificat, daca totusi reusesti si se prind ulterior cred ca este tare nasol,nu vei mai obtine niciodata un credit

Trebuie sa ai in vedere si alte cheltuieli cu masina, RCA: taxa prima inmatriculare, rovignieta, Casco, impozit ..combustibil...etc

masina noua,astra,16000E DDP+1000E pt cheltuieli la inceput(inmatriculare..etc)

btw am inteles ca in maxim 1 luna se va mari rata de indatorare de la 30% la 50 si chiar 70%..depinde de politica fiecarei banci

Eu am auzit ca se va modifica procedura in ceea ce priveste studiul de fezabilitate al clientului, in sensul ca se vor lua in calcul toate cheltuilelile lunare(Telefon, Intretinere , etc,etc, dovedite cu facturi) se va scadea din salariul net si ce mai ramane acea suma sa reprezinte maximul ratei.

Parerea mea este ca nu merita sa dai atatia bani pe masina, acum tu stii pe termen scurt si lung cum stai cu banii

Bafta

faza cu facturile pt cheltuieli se practica deja de mult timp(nu toate bancile)

nu ai inteles ce am vrut sa zic cu gradul de indatorare...e rata aceea lunare care se "zice" ca ti-o poti permite din salariul net sa o dai bancii pt credit

ai dreptate e greu sa platesti atatia bani pe luna pt masina insa eu vreau sa acopar rata cu banii dintr-o chirie deci nu ma va afecta la salariu deloc,chestia ii sa-mi acorde creditul....aici e problema salariului mic si uite asa ma framant ca nush cum sa fac :)

Pai cauta o banca care pe langa salariul tau accepta chiria ca si venit(sau alte categorii de venituri), astfel vei avea mai multe sanse

Uite un exemplu:

http://www.alphabank.ro/ro/produse/venitur...ecat_APL_RO.htm

Poti face cum am facut eu, faci o lista cu cateva banci si apoi le faci o vizita sa iti faca o simulare a imprumutului in Ron si Eur(rogi sa ti le printeze pentru o ulterioara comparatie), vezi ce conditii de acordare au, mare atentie la comisionul initial de acordare (la unele banci este f mare si reprezinta ceva procente din suma acordata) ,intreaba daca ia considerare suma pe care o iei din urma chiriei, intreaba orice amanunt, pentru ca de cele mai multe ori oferta lor de pe internet nu corespunde absolut de loc cu oferta reala

Pot sa te intreb de ce vrei GTC?

Bafta

pentru formatul mai frumos al caroseriei si pt ca se apropie mai mult de stilul meu sportiv

Sa nu va suparati pe mine ca dezgrop un topic mai vechi, dar finzoom, conso, mybank (si altele), nu reflecta corect/complet ofertele bancilor. Am descoperit asta incercand sa fac si eu un credit. Personal, mersul din usa-n usa m-a ajutat mai mult in alegere.

Edited by tmanbone