• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
ice4you

Bujii, elemente de aprindere

209 posts in this topic

Deci ... ce bujii recomandati/folositi ... si de ce ?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Ptr C14/16NZ recomand Beru UltraX cu un singur electrod. Dupa ce le-am schimbat pe cele originale care imbatranisera, odata instalate cele noi de la Beru, motorul merge mult mai rotund, se simte mai bine la acceleratie.

Ptr C14/16NZ recomand Beru UltraX cu un singur electrod. Dupa ce le-am schimbat pe cele originale care imbatranisera, odata instalate cele noi de la Beru, motorul merge mult mai rotund, se simte mai bine la acceleratie.

Eu pe C16NZ folosesc NGK si sunt foarte multumit de cum lucreaza.

P.S. am uitat sa precizez modelul, NGK V line

Si eu ma gandeam la NGK, sunt foarte bune si bujiile acestui producator, insa furnizorul meu de piese auto, mi-a recomandat BERU ptr acest tip de motor, ei fiind si furnizorii oficiali GM, unde le distribuie fiind ulterior rebrand-uite de catre GM si puse pe masini.

de curiozitate la ce pret sunt bujiile pe care ai spus ca le folosesti?Eu am dat pe ale mele 42 RON pe toate 4

12 lei/buc*4= 48 lei set de 4 buc, dar sunt si la 9 lei/buc, diferenta fiind ca acelea nu sunt Platinum, dar de bune sunt foarte bune si acelea.

12 lei/buc*4= 48 lei set de 4 buc, dar sunt si la 9 lei/buc, diferenta fiind ca acelea nu sunt Platinum, dar de bune sunt foarte bune si acelea.

ngk iridium sau beru super platina...putintel cam scumpe(cca 40lei/buc) dar isi merita banu'...se simte la prima cheie

Am si eu p problema, tot da sa se innece morotul, trepideaza cand e pe la 1000 si chiar 2000 rpm, se intampla si cand e cald motorul.

Cred ca e de la bujii.

Ce bujii recomandati la X16XEL ??

La mine s-a dovedit a fi de la rulmentii de la alternator care erau la limita de functionare. Acum dupa ce i-am schimbat pe langa faptul ca motorul nici macar nu se mai aude cand functioneza nu mai trepideaza deloc si merge foarte ok.

Strict pe subiect ... recomand NGK sau BERU. Eu am pus BERU la mine si acum dupa 13.000km inca totul este mai mult decat ok.

beru - cod z74 - sau ngk - v-line 23

toate bune

de unde se pot cumpara bujii Beru?Un site,ceva va rog frumos.

am si eu o problema si cred ca e de la bujii........am un Astra F C14NZ.....am bujii Bosch Super plus FR7DC+ pe el......problema e ca se umezesc bujiile si uneori nu o ia deloc motorul....ca de ex azi cand i-am dat la cheie de 5-6 ori a cate 5-10 secunde....si nu a vrut nici gand sa o ia din loc.....e a doua oara in 2 luni cand scot bujiile si le usuc la aragaz.....uneori o ia la un sfert de cheie...alteori la a doua cheie.......dar azi nu a vrut nici gand......e de la bujii?

ce buji imi recomandati si mie pt motor diesel 1.7 dti

salut, ce parere aveti de bujiile sinterom?le-am primit de la cineva si ma intreb daca ar fi bune pe C16NZ?si tot pe acest motor imi puteti da vreo 3 modele de bujii pe care sa le folosesc si preturile lor...cele sinterom sunt de 7v 14-np-18... :'>