• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
ice4you

Uleiuri, antigel, filtre si alte consumabile

Uleiuri   248 members have voted

1. 1. Ce marca de ulei folositi?

• ARAL
      82
    • MOBIL
      41
    • CASTROL
      60
    • VALVOLINE
      13
    • GM
      53
    • Alte marci
      22

Please sign in or register to vote in this poll.

446 posts in this topic

Ca ulei am ales ptr Astra mea, ARAL 10W40, in urma informarii asidue pe internet, forumuri germane sau alte surse ^_^ Am facut deja 9000 si ceva de km cu el, si pot sa ma declar multumit, motorul se comporta foarte bine atat iarna pe care am trecut-o cat si vara. Imediat trebuie sa fac schimbul ... tot pe ARAL 10W40 voi merge.

Antigel am luat din cel de culoare albastra ... cu silicati din cate am inteles, ptr ca la F nu este nevoie din acela mai scump. A trecut iarna cu bine si fara probleme.

Urmeaza sa fac revizia de 10.000 cu tot ce inseamna filtre (pe langa ulei si alte alea) ce filtre recomandati ? Ma refer la cel de ulei, aer, benzina, polen ...

Edited by bizu19

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Ulei- am avut Aral diesel 15w-40, am schimbat cu Mobil1-SuperS turbodiesel 10w-40; se comporta bine, motorul se aude frumos, consumul sta bine... ramane de vazut in timp, am doar 2000km cu acest ulei, nu a consumat inca deloc.

Filtre- motorina,aer. polen -Mann. Filtrul de ulei, nu am gasit atunci Mann si am luat unul de culoare portocalie(nu mai retin exact marca, dar era tot de productie germana).

Lichid frana- Ferodo.

Lichid servo- nu mai retin marca, dar voi verifica am bidonul in masina. Lichidul este de culoare rosie.

Uleiurile Mobil1 sunt recomandate ptr diesel, si eu zic ca ai facut bine ! Eu am ramas tot la ARAL, am deja 4500km cu uleiul bagat acum o luna si jumatate, si e ok.

Sincer sa fiu, in ciuda faptului ca am incercat sa ma documentez cat de cat despre tipul de ulei, am luat decizia de a-l cumpara in fata raftului cu uleiuri din Carrefour. Mai era acolo si Castrol Magnatec, dar financiar Mobil1 a fost cel care m-a avantajat financiar si faptul ca are cat de cat un renume si nu era fabricat prin Turcia sau mai stiu eu ce tzara fara traditie in asa ceva.

Eu pana acum am mers pe uleiuri de calitate, si nu m-a interesat costul. Ma intereseasem si eu de Mobil si toti cei care se pricep, mi-au spus ca este recomandat mai mult ptr diesel.

Despre filtrele Sport pt tipul nostru de masina ce stiti? Care ar fi bune si cu cat ne ajuta cu adevarat?

Despre filtrele Sport pt tipul nostru de masina ce stiti? Care ar fi bune si cu cat ne ajuta cu adevarat?

Nici eu nu stiu nimic si nici un raspuns nu am gasit pe undeva, poate se gaseste cineva care sa ne spuna care sunt avantajele reale sau daca exista asa ceva ...

Stie cineva ceva ? :hi:

Din cate am citit (nu foarte mult), castigul real ar fi de maxim 10cp, asta in cazul montarii unor filtre de aer universale. Ma intereseaza daca a pus cineva pana acum, si cum se simte cu adevarat: putere/consum !

Din cate am citit (nu foarte mult), castigul real ar fi de maxim 10cp, asta in cazul montarii unor filtre de aer universale. Ma intereseaza daca a pus cineva pana acum, si cum se simte cu adevarat: putere/consum !

Imi e greu sa cred sa ai un asemenea spor de putere de la un simplu filtru de aer, ca daca ar fi asa, la ce naiba ar mai fi bune remaparile ? :-??

Hmm ... chiar sunt curios daca se gaseste careva sa ne lamureasca si pe noi ...

filtrul de aer sport aduce cea mai mare crestere de putere si cuplu masinilor pe benzina. pentru diesel castigul e mai mic. cel mai mult castigi la sunet insa :clapping5jp:

Edited by ToNyTm

filtrul de aer sport aduce cea mai mare crestere de putere si cuplu masinilor pe benzina.

Ai testat asa ceva, merita ?

nu..acelasi lucru vroiam sa te intreb si pe tine :-?

La urmatoarea revizie de 10.000km, eu unul ma ofer cobai. O sa fac comanda de un asemenea filtru si om vedea. Intrebarea mea este ... trebuiesc cumva facute niste modificari ptr a pune un asemenea filtru ? :hi:

sunt mai multe tipuri, in functie de ce crestere de putere vrei sa obtii. la cele mai "radicale" cred ca trebuie facut putin loc pe acolo

ANTIGEL, am luat de la OMV (marca OMV), 25 lei litrul...combinatie 2apa si 1 antigel pt -20gr; 3apa+1antigel pt -10 si 1apa+1antigel pt -35gr. Am folosit combinatia 2+1, consider ca -20 gr sunt suficiente .

Culoarea albastra !

Apa distalata tot din banzinaria lor .