• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
D"Astra

CASCO, oferte si pareri

285 posts in this topic

Unde ne facem asigurarea casco si rca

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Pai RCA-ul nu prea conteaza.Poate doar sa fie o firma cu o oarecare credibilitate, ca sa nu ai surprize daca firma da cumva faliment.Dar aceste cazuri sunt foarte rare.In rest conteaza pretul,dar diferentele sunt mici.

La CASCO trebuie sa fim ceva mai atenti.In primul rand la pret,aici diferentele pot fi destul de mari, iar in al doilea rand la seriozitatea firmei.Eu acum am la Generali Asigurari si pot sa spun ca sunt foarte multumit.Sunt mai seriosi si mai operativi ca Allianz.In plus constatarea la ei se face foarte repede si foarte civilizat.

CASCO am la Unita si RCA la Asigurarea Romaneasca. Cu Unita lucrez de vre-o 4 ani si sunt ok. Asigurarea Romaneasca habar nu am, mi-au facut-o astia de la leasing fara sa ma intrebe.

CASCO...eu am la UNITA, decontare directa cu Opel, 4.5%, franciza 0 la furt si dauna totala.

Pai RCA-ul nu prea conteaza.
nu conteaza in cazul in care nu ai respect pentru participantii la trafic! nu ti-as dori sa te loveasca cineva cu RCA la o societate no name sau cu probleme, pentru ca apoi sa umbli pe drumuri facand ping-pong intre service si asigurator sau sa platesti din buzunar pentru a-ti recupera banii peste cateva luni.

eu am RCA la Unita. am "beneficiat" de serviciile lor cand m-a lovit cineva si s-au miscat destul de bine, cu mici exceptii.

CASCO am avut la Allianz insa acum mi se pare cam scump pentru ce asigura si ce fransize au. Inca nu m-am hotarat, dar iau in calcul si Generali.

Societatea de leasing mi-a facut CASCO la Allianz, 5.05% din pretul CIP, franciza zero.

Eu am casco la Unita cu 4.5% si a fost fara probleme pana acuma.

RCA la Ardaf facut de leasing.

fara probleme... adica n-ai avut tu ocazia sa apelezi la casco? :) asta e cazul ideal in care toate societatile sunt in top biggrin.gif .

eu am avut un incident pe polita Allianz si s-au miscat admirabil, insa nu-mi plac fransizele...

Ba am avut si inca cu mai multe masini. Asa cand platesti e fara probleme intr-adevar. Toti iti iau banii repede si usor.

:)

fara probleme... adica n-ai avut tu ocazia sa apelezi la casco? :) asta e cazul ideal in care toate societatile sunt in top biggrin.gif .

eu am avut un incident pe polita Allianz si s-au miscat admirabil, insa nu-mi plac fransizele...

Allianz-ul e recunoscut pentru operativitate in cazul daunelor, dar au si pretul pe masura. Pentru asigurare noi (firma) am apelat la un broker (de multi ani) care in fiecare an de alege cea mai buna oferta ...

nu intotdeauna este varianta cea mai buna.

iti dau un exemplu: daca in primul an nu ai nici o dauna anul urmator primesti reducere si tot asa (eu ajunsesem la o reducere de 25% la Allianz, urmand ca acest an sa trec de 30%, insa n-a fost sa fie);

la Generali reducerea este de 5%/an ajungand pana la max 20% parca, fata de 40% la Allianz.

politica asta se aplica daca esti un sofer cuminte si mai ales sa ai noroc! mie, al doilea mi-a lipsit :( .

schimbarea societatii anual este rentabila in cazul in care ai dauna in acea perioada, astfel incat anul urmator nu numai ca n-o sa primesti bonus ci o sa-ti creasca polita mai mult decat este normal.

@cipo, La noi sunt vre-o 20 de masini. Nu a fost an fara daune, am avut si vre-o 4-5 totale pana acum, nu prea ne iubesc asiguratorii:D

Interamerican. Nu scade valoarea primei daca nu ai daune. In curand o sa va pot spune si cum e cu constatarea si datul de bani :)

Daca ma loveste cineva am CASCO.Eu imi repar masina pe casco,iar compania de asigurari recupereaza banii.

Oricum companiile care fac RCA s-au mai restrans un pic si se vor restrange si mai mult la anul.Dar sincer,eu daca fac asigurare pe firma la circa 25-30 masini,nu as platii cu 20% mai mult pe RCA-uri la Allianz.

eram sigur c-o sa zici ca apelezi la asigurarea CASCO. in cazul asta pierzi reducerea pe anul urmator chiar daca nu a fost vina ta, iar asiguratorul isi recupereaza banii de la compania cu care s-a incheiat RCA-ul (exceptie poate fi cazul in care este una si aceeasi firma). poate pentru tine nu conteaza diferenta aia, dar pentru foarte multi da. nu mi-e totuna sa platesc urmatorul an cu 100E, poate mai mult, in plus, doar pentru ca cineva s-a zgarcit la 10 lei cand si-a incheiat RCA-ul.

intr-adevar, la mai multe masini diferenta este substantiala...