• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
adak

Numere rosii

49 posts in this topic

O intrebare: cum se obtin numerele? Cum ridici masina fara numar? Sunt habarnista la faza asta.

@adak

Am facut un topic pentru intrebarea ta.Alllexandru

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Le platesti la dealer

masina o gasesti cu numere rosii la dealer. si daca trebuie sa platesti pt ele ..desi nu cred...pretul este de 320 000 ROL din care recuperezi 200 000 cand returnezi numarul la Udriste.

Dee, sa crezi tu ca atata e pretul pentru numerele rosii!!! Fiecare dealer sau firma are pretul lui, la mine cred ca au fost mult mai multe sute de mii! Pot fi si 1.5 milioane!

dar ce diferente????

:wub:

:wallbash:

Asta afli cel mai bine direct de la dealer.

Eu mi-am luat masina direct cu numere rosii si pe autorizatie scria ca e completata de GTT. Am impresia ca ei pot elibera numere rosii pentru masinile cumparatade la ei. Nu sunt sigur, dai si eu cu presupusu'.

@ viper: eu am platit mai multe sute ca tine :D

Da ai dreptate..au conventie cu Politia (scrisa ) un fel de contract .Toti dealeri auto au asta

Dee, sa crezi tu ca atata e pretul pentru numerele rosii!!! Fiecare dealer sau firma are pretul lui, la mine cred ca au fost mult mai multe sute de mii! Pot fi si 1.5 milioane!

Pai de asta te am pe tine! Sa ma ajuti cu informatii! Imi spui cat costa! doar ca un prieten care si-a luat prin BCR Leasing a ridicat masina cu numere rosii si nu a platit nimic. Foarte aiurea.

Oricum mi se pare o tampenie sa platesti 150 RON pt numere rosii pe care le folosesti nici o luna...I LOVE ROMANIA. Daca mai ma poti ajuta cu informatii despre ce platesc la dealer si pt ce...eventual pt "benzina" din masina sau lichidul de parbriz 25 ml pe care il pun in ea sa imi zici pe PM sa ma duc pregatit cu "malaiul". serios vorbesc.

Eu am platit taxa de inmatriculare la HVB Leasing, 150 Euro, in care intra tot, ca atare la livrare, nu am platit nimic in plus, numere, etc..

Nu au legatura cele 2 taxe. Si eu am platit 150 la HVB taxe de inmatriculare, dar se refera la inmatricularea cu numere "finale" de leasing, nu la cele rosii. Parca la cele rosii am dat 50 de euro la dealer.

Eu nu am dat nici un ban nimanui pentru numerele rosii. Si am luat-o de la di-bas.

Nici eu nu am dat nimic pentru numerele rosii in schimb am platit 200e taxe de inmatriculare la VB Leasing.

Si faza a fost ca azi, cand mi-au venit numerele finale de leasing, a trebuit sa platesc 15RON pentru curierat. Oare nu putea intra aceasta suma in acei 200e? Trebuie sa spun ca mi s-a mai livrat contractul tot prin curierat, dar atunci nu a trebuit sa platesc nimic.

Si acum cum scap de numerele rosii?

Pe mine m-a anuntat dealerul ca o sa am de plata 300RON cand vine masina, pt. actele masinii, RCA pe o luna, numere rosii. Leasing-ul se ocupa de inmatricularea pe firma de leasing a masinii si plateste si actele pt. vama.

Eu am platit 80 E pt. numere provizorii, carte de identitate nesecretizata si declaratie vamala de import legalizata.