• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
j3d1.kn1ght

Conectare device audio extern la radio/CDmp3/dvd/nav...

128 posts in this topic

salut,

stiu ca s-a mai discutat problema aceasta si in trecut, am urmarit, insa nu am reusit sa identific o solutie de conectare WIRED a unui iPod pe echipamentele audio din fabrica de la Astra H deoarece acestea nu au intari AUX;

solutia cu modulatorul/emitatorul FM o aplicam de foarte mult timp si este INFECTA in oras / MEDIOCRA in afara; am incercat si echipamente iTrip si Belkin si rezultatul e acelasi;

cauzele ar fi urmatoarele:

1. antena de receptie este afara iar emitatorul este intr-o cutie de fier;

2. puterea de emisie este foarte mica (din fabrica) la toate emitatoarele de tip end-user;

revenind la solutia WIRED, sperantele mele au revenit in momentul in care am observat la 2 Astre GTC niste mufe ce pareau a fi intrari, amplasate pe rama din jurul franei de mana; mufele erau amplasate EXACT in acelasi loc si lucrarea era incredibil de fina....ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca existau din fabrica;

mentionez ca erau modele mai vechi de GTC (cu face-lift dar fara parbriz panoramic)

DECI SE POATE !!!

daca e cineva care a mai studiat problema, astept raspunsuri si sfaturi

multumesc anticipat

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Din cate stiu eu mufele alea apar de la modelul 2007 incoace, cat despre emitator mai exista si cu conectare pe cablul de antena.

Problemele astea s-au mai discutat, da o cautare!

Din cate stiu eu mufele alea apar de la modelul 2007 incoace, cat despre emitator mai exista si cu conectare pe cablul de antena.

Problemele astea s-au mai discutat, da o cautare!

ok...daca au mufe din 2007 incoace (desi nu cred ca erau asa de noi modelele pe care le-am vazut), inseamna ca exista un model mai nou de radioCD/MP3/DVD care are intrare AUX...vreau sa stiu care ar fi acest model?

emitator cu conectare directa pe cablul de antena este o varianta de imbunatatire a SNR-ului insa sunt 2 probleme:

1. trebuie facut un circuit de adaptare mai intai!

2. atata timp cat este conectata in paralel si antena de receptie de pe masina, semnalul este tot interferat si prost....deci solutia asta ar fi OK daca renunt la antena FM din fabrica sau pun un switch intre ele....si nu prea imi surade ideea!

Stiam ca s-au mai discutat problemele astea (daca te uiti, exact asa incepe topic-ul meu), insa nu a reiesit de nicaieri solutia WIRED!!!

ca sa ma bag si eu in seama, la mine exista o mufa amplasata exact langa frana de mana ( masina e model 2007), despre care mi s-a zis ca este pentru conectarea ipod ului . Nu am gasit insa cabu, decat pe net la www.belkin.com, care din nefericire nu livreaza si in ro :ceuameni2qv: . daca stiti de unde as putea gasi un astfel de cablu si la noi, v-as ramane recunoscatoare :D

@bebelusha2001, daca te rog eu frumos, pui si tu o poza cu mufa aia?

... mi-a mai zis cineva ca exista, dar eu nu o gasesc nici in manual nici in masina :(

asta e tot ce a putut telefonu :blush:

post-4641-1186223048_thumb.jpg

post-4641-1186223083_thumb.jpg

post-4641-1186223113_thumb.jpg

Saru'mana pt poze.... clar a mea nu are! trebuia sa fiu orb sa nu o vad pana acum.

Hai sa mai lamurim ceva: ce model este casul?

La mine este CD30MP3.... poate nu stie asta asa ceva, ca masina este 2007 cu ascensor pe fata (facelift :P )

PS:

si asta cred ca este cel mai important pe tine :),

din ce vad in poze, este o mufa jack obisnuita, deci este suficient un cablu jack - jack,

care se infige in mufa de casti de la MP3 player si in mufa asta din poze

si pe care il gasesti in orice magazin si nici nu cred ca este prea scump

mercic de sfat o sa incerc asa .. sa vedem daca merge ....cd ul masinii este : Radio cu CD CD30 MP3, 7 difuzoare, board info display - exact ca in lista de optionale de unde l-am ales ..... :blink:

how bizarre

asta e tot ce a putut telefonu :blush:

exact mufa asta am vazut-o si eu pe GTC-urile despre care vorbeam in primul post...si daca zici ca ai modelul cd30/mp3, e posibil sa fii schimbat fabricantul din 2007!

tot 2007 e si a mea... d'aia intrebam de mufa :)

tot 2007 e si a mea... d'aia intrebam de mufa :)

atunci poate e ca apare doar pe GTC-uri...si modelul respectiv de radioCD si mufa!!!

atunci poate e ca apare doar pe GTC-uri...si modelul respectiv de radioCD si mufa!!!

uite poze cu consola , poate te ajuta ..

post-4641-1187106985_thumb.jpg

post-4641-1187107000_thumb.jpg

post-4641-1187107012_thumb.jpg

Ei dracie e identic cu al meu, sa vezi ca mi-am luat GTC da mi-au dat si 2 usi de rezerva :tongue:

@bebelusha2001:

Cand terminam cu sedintele foto, ne spui si noua daca ai incercat cu cablul jack - jack si daca a mers ???

Dupa ce ti-am spus de cablul asta m-am tot gandit de ce au pus mufa acolo (ca pozitionare in masina)

si imi este frica sa nu fie o simpla mufa de casti pentru copilot :D

Incearca sa bagi o pereche de casti acolo sa vezi daca se aude ceva in ele :-'

Eu nu gasesc mufa asta in carte si pace :ceuameni2qv: