• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
j3d1.kn1ght

Conectare device audio extern la radio/CDmp3/dvd/nav...

128 posts in this topic

Singura diferenta care o observ in pozele astea, este modelul stopurilor... sunt ca la GTC (fumurii) si nu albe ca ale mele.

Probabil ca a inceput deja distribuirea Astrelor model 2008, iar cele de la tine de la munca, ca si a mea, sunt doar 2007 facelift.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Si atunci noi astia care nu avem jack-ul din fabrica care ar fi solutia ? se poate adapta artizanal asa ceva ?

Edited by nightman0040

Daca ai CD30MP3 modelul nou (cel cu 9 butoane de radio), ai si mufa de AUX.

Trebuiesc trase e fire si pusa o mufa jack mama... joaca de copil din punctul meu de vedere...

doar ca exista problema cu garantia :(

Daca vrei sa pastrezi garantie trebuie sa mergi la Service Opel sau la un Service Audio care este agreat de Opel.

PS:

Posibil sa existe intrare pt AUX si pe alte modele de CD, dar intrucat nu avem informatii certe, eu unul ma abtin.

Am modelul cu 9 butoane , deci am o sansa . Sa vorbesc cu cei din service

Da ai o sansa destul de mare... iti dai seama ca nu difera mufele aceluiasi CD in functie de numarul de usi ale masinii :D... e prea stupid.

Sa ne dai de veste ce au zis cei de la service.

Deocamdata luni plec in concediu, dar cand ma intorc trebuie sa fac revizia la 15.000 si atunci ii iau la rost . poate reusesc punerea unei mufe

Un subiect care cu siguranta intereseaza pe multa lume. Asa ca daca ati facut ceva modificari interesante la acest capitol, sau stiti cum se pot face, va rugam sa nu ezitati sa le impartasiti.

sticky

Hello,

Cateva precizari.... la modelul nou de CD30MP3 care vine cu mufa de Aux-In sunt mai multe schimbari decat se vede la prima vedere:

1. Softul este un pic modificat fata de modelul similar cu 9 butoane anterior (pe care il am si eu)

2. Cablul de Aux-In nu se conecteaza direct in HU ci in CAN, care si el este altul.

Prin urmare nu este suficient doar cablul, ci si resoftarea CD30-ului sau schimbarea lui, respectiv schimbarea CAN-ului. Pret... pe masura si total necomercial.

Varianta este modulatorul FM, wireless sau cu conexiune direct pe firul de antena, dar calitatea sunetului este medium to low, de..... ca la radio si lipseste orice posibiltate de a controla direct iPod-ul alta decat apasand pe click-wheel.

O alternativa sunt interfetele multimedia cum este Vehicle Hub de la Alpine sau ceva similar de la Kenwood, al caror pret este destul de ridicat.

Eu de un an tot caut o solutie si foarte probabil voi merge pe cea de a doua. Am un modulator FM Griffin pentru iPod insa receptia in Astra este cu probleme, se aude bine numai daca tin iPod-ul in anumite locuri, iar la volum ridicat, fasaitul de fond devine deranjant, indiferent de frecventa de emisie aleasa.

Edited by Dani T

salutare baieti,o intrebare plz...deci am luat un ipod si vroiam sa il conectez la aux masinii,acum mare dilema:))),jack masini e o idee mai mare decat cel al castiii,unde gasesc eu un cablu sa fie ceva mai mare la intrarea gtc si normal la intrare line in ipod>?

Am un playbox emitator FM (aleg din 0,1 in 0,1 MHz postul) stereo, intrari: jac stereo, USB (stick etc.), SD de 32GB, gestioneaza 20 de dosare a 999 fisiere, functie RDS pe afisajul CB al masini, telecomanda, calitate CD etc.

Asta ca sa nu gauriti masina..

Edited by mihaiC

eu am reusit intr-un final glorios sa imi pun un mp3 pe masina fara sa renunt la casul masinii cu ajutorul unei mufe... 130 lei... Mentionez ca am CD 30, dar nu mp 3. Nu am mufa de

Pq2uzUqr.jpg

auxiliar sub cotiera, insa, am inteles de la cel care l-a montat ca s-ar putea casul sa aiba iesire auxiliara, dar sa nu fie legata. urmeaza sa incercam pinii aia care sunt lipsa pe mufa masinii, dar ii am pe mufa care am cumparat-o.

Am ales varianta cu mufa, pt a nu pierde ecranele ascunse.. si merge.

In rest .... toate cele bune.

Edited by B 28 URA

eu nu am mufa sub cotiera. X( si am astra 2007, 9 butoane la mp3

poate vine cineva cu o solutie.

asa e si a mea... dar inca e in garantie asa ca voi cauta solutia abia dupa inceputul lui Aprilie.

nu contati pe mine pana atunci :(

Am gasit pe youtube pe unu care a pus aux pe cd 30mp3 dar nu se vede unde a bagat firele.

Aparea pe GID aux IN. :-??

Tot solutia Modulator FM am adoptat-o si eu de cand am montat CarPC-ul, un modulator care are un zgomot de fond care am reusit sa-l diminuez oarecum micsorand volumul PC-ului si marind volumul CD30 MP3-ului... masina mea e din martie 2007, dar nu am aux in din cauza ca am optiunea Bluetooth pe GID... am un prieten care are mufa Aux IN... daca nu stiti cum se ajunge la acest AUX IN pe afisaj la cei care aveti mufa, se schimba banda radio si aparae FM1/FM2/MW/LW sau ce mai e si ultima optiune e AUX IN