• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
ice4you

Boxe ptr Astra F

23 posts in this topic

A schimbat cineva aceste boxe pana acum ? Al meu a crapat cel din partea dreapta si am doua variante ...

1. Caut la shrot un difozor original

2. Imi cumpar un set nou de boxe

De cele stoc trebuie sa recunosc ca am fost multumit pana acum, dar a crapat membrana unuia dintre ele ... probabil anii si uzura adunata. Daca este sa merg pe altceva, ce recomandati ? Cine a mai pus asa ceva pana acum ? Are cineva idee ce diametru are difuzorul original ?

Multumesc ptr orice raspuns ! :hi:

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Ok then .... ptr moment am reconditionat difuzorul in cauza, merge ok, si am dat comanda de inca unul original la un shrot, cu care il voi inlocui pe cel reconditionat cand o sa am timp de asta.

Daca mai aveti si alte sugestii, sau sunteti curiosi cum se poate reconditiona un difuzor astfel incat sa mai trageti de el o vreme buna de aici inainte ... intrebati-ma.

Bafta !

Diametrul difuzoarelor originale este de 13 cm , eu am pus difuzoare Tehnics de 15 cm cu mici modificari au intrat si astea dar diferenta este mare (merg mult mai bine decat cele originale) , probabil difuzoarele originale care erau Blaupunkt poate sunau mai bine ca astea ce le-am pus acum cand erau noi.

Edited by The Snook

Salut si eu am un opel astra f iar membrana difuzorului din stanga fata a cedat :( Nu ma gandesc la reparare sau reconditionare si as vrea sa cumpar ceva mai bun daca tot am ocazia sa schimb. Am analizat putin problema si se pare ca trebuie sa dau tapiteria jos ca sa schimb difuzorul. Nici adancimea nu ma prea ma incanta :( pare a fi foarte mic spatiul in cercul acela negru care tine difuzorul. Din masuratori cercul are cam 15mm diametru dar adancimea este cam mica si din mom ce nu am putut sa il dau jos nu sunt sigur. Din fisa tehnica a unor boxe sony reiese ca ar avea 165mm cu tot cu tija pentru fixare si in spate (fara tija) cat sa intre in cerc 139 mm deci cred eu ca s-ar potrivi daca le fixez prin alta modalitate de cercul negru (in locul celor originale). Dar adancimea difuzoarelor sony este 45 mm si nu cred ca intra acolo .... sau... poate intra.

Ice vad ca si tu esti in aceeasi situatie crezi ca ar merge sa fac modificarea asta? Stiu ca tu ai scos difuzorul de acolo. Din cate am citit pe net astra f are 160mm pe fata si 130mm pe spate.

Daca ai putea sa dai cateva indicii despre cum dai tapiteria jos ar fi super... eu am scos suruburile dar mai departe nu am mai stiut :( Cercul negru care fixeaza difuzoarele nu iese fara tapiterie data jos se pare....

Trebuie sa dai jos fata de usa, altfel nu ai cum sa demontezi difuzorul, iar daca vrei sa iei altceva, trebuie sa iti cumperi si inele adaptoare ! Atentie la adancimea difuzorului, nu numai la diametrul lui ! Eu deocamdata l-am reconditionat pe cel stoc, ptr ca nu am mai avut vreme sa caut altele.

Manerul de la geam are o siguranta pentru a-l scoate. Dupa ce dai jos manerul tragi cu grija de fata sa iasa din bumbii aia de plastic

Eu am refolosit distantierele de pe difuzoarele vechi , deocamdata doar am lipit difuzoarele de acele distantiere insa caut o solutie mai solida de fixare . Am reusit sa le scot si sa le pun inapoi prin gaura aceea din fata de usa insa trebuie avut grija mare sa nu se deterioreze membrana difului nou cind le montezi inapoi , foarte greu de insurubat / dezsurubat surubul din partea superioara + greu se poate ajunge la mufa din spatele difuzorului . Difuzoarele originale erau de 13 cm , am pus de 15 cm Panasonic / Technics (25w , 4Ω) si merg super , mai mult de atat nu am nevoie.

Edited by The Snook

Bine ca ai adus aminte de manerul de la geam nici nu m-am gandit la el.... deh incepator in auto. ms tonytm

The snook si eu am dat capacul grila (cu gaurele) jos, am scos suruburile de la inelu negru (ff greu) care fixeaza difuzorul dar se pare ca in zadar nu vrea sa iasa... nu am rupt inca de tot membrana .... se aude bine daca melodia nu are bass :'> Daca rup membrana reusesc sa scod difuzorul din indelu negru ? Poate nu am inteles bine schimbu pe care l-ai facut fara demontat tapiterie.

De cand am vazut modelul sony xs-f1735 stiu ca asta trebuie sa fie in masina mea :) 17 vine de la diametru (cm) si 3 vine de la 3 cai: joase(16.5cm), medii(3.5cm), si teewter(0.6cm). Dupa cum am zis mai sus fara inelu pt suruburi difuzorul are diametrul 13,9cm si adancimea 4,5cm. In spate e chiar ff simplu de schimbat difuzoarele de 13cm cu altele tot de 13 cm. Problema ramane cu cele din fata ... eu stiam ca au 16cm the snook zice ca au 13 si acum are 15. Eu stiam ca exista de 10, 13, 17 si cele ovale...

Sper ca nu va trebui sa mai cumpar si inel adaptor dar in caz ca imi trebuie pe unde se gasesc astfel de adaptoare. Eu ma gandeam totusi sa prin alte metode tot de adaptorul vechi :)

Povestea mea a inceput cu schimbatul casetofonului care are 27w rms(52 power) probabil cu el am rupt si membrana difuzorului vechi... vibrau dragut oglinzile. Sony cdx gt-420u este noul mp3 player cu usb si sunt foarte multumit de el. O sa am tot sistemul sony xplode pe masina cdx-boxe... :clapping5jp:

Apropo de reconditionat difuzoare ... am sunat azi la o firma si mi-au zis ca ma costa 40 ron cu aproximatie(doar un difuzor) asa ca mai bine dau 100 ron pe altle mai capabile pentru ce mi-am cumparat ... cele stock nu fac fata. Apoi mi-am adus aminte de vremea cand eram pasionat de electronica, stiam ca exista inele de cauciuc in magazine pentru difuzoare. Am cautat putin pe net sa vad cat ar costa un inel dar mi-am adus aminte de faptu ca trebuiesc centrate perfect asa ca nu o sa le repar. In cel mai rau caz ii pun putin poxipol sau picatura pana cumpar altele... daca o tine.

Sony XS-F1335 sunt prea mici pentru montat in fata. 13cm cu tot cu tija de fixare (cea cu gaurele) - practic scapa in inelul negru .. 11,4 cm au fara tija. Astea sunt perfecte pentru spate presupun si tot 4,5cm au in adancime.

Edited by raresone

Eu am refolosit distantierele de pe difuzoarele vechi , deocamdata doar am lipit difuzoarele de acele distantiere insa caut o solutie mai solida de fixare . Am reusit sa le scot si sa le pun inapoi prin gaura aceea din fata de usa insa trebuie avut grija mare sa nu se deterioreze membrana difului nou cind le montezi inapoi , foarte greu de insurubat / dezsurubat surubul din partea superioara + greu se poate ajunge la mufa din spatele difuzorului . Difuzoarele originale erau de 13 cm , am pus de 15 cm Panasonic / Technics (25w , 4Ω) si merg super , mai mult de atat nu am nevoie.

Am cautat pe net si am gasit ca panasonic are doar de 10, 13 si 17 cm dar si cele ovale.

Aici sunt codurile boxelor panasonic existente pe piata... tu de care ai montat?

CJ-DA6943N

CJ-DA6923N

CJ-A6933N

CJ-DA1733N

CJ-DA1323N

CJ-DA1023N

CJ-A1723N

CJ-A1323N

CJ-A1023N

CJ-S1703N

CJ-S1303N

CJ-S1003N

Nu am gasit inele adaptoare pentru astra f si inca nu stiu daca intra un dif cu adancimea de 4.5cm :( Ajutor!

Nu am stiut unde sa scriu, si cu toate ca e un topic vechi de cand lumea aici am considerat ca isi au locul cel mai bine. Daca vreun moderator crede ca se potriveste mai bine in alta parte il rog sa mute postarea.

Pentru cei interesati am gasit adaptoare pentru boxele fata de Astra F la 8 Ron si umpic setul AICI. Tot acolo gasiti si alte tipuri de adaptoare pentru boxe.

Am scris treaba asta pentru ca am dat din greseala peste ele si eu stiam ca sunt undeva in jur la 50 Ron.

Numai bine.

L.E. Tot acolo am vazut acum ca sunt si alte tipuri de adaptoare auto, mult mai ieftine decat pe siteurile cu accesorii auto(gen be-loud etc.) Sper sa nu se considere reclama.

Edited by Mircea[SB]

daca reusesti tu sa cumperi ceva de la TME... sa ma anunti si pe mine :He He:

Am cumparat la lucru niste butoane si niste leduri.

asa poate, eu nu am reusit pt ca nu eram firma si pt ca nu aveam "numărul comunitar de înregistrare în scopuri de TVA" :Silly:

Asa este si eu i-am cautat cand am fost pe la Timisoara sa cumpar cate ceva de la ei si am aflat ca nu lucreaza decat cu firme si nu vand catre persoane fizice.

oricum, exista si varianta de a ruga un prieten cu firma (in caz ca nu ai una a ta) sa ti le cumpere pe firma respectiva.