• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Ro_land

Anvelope de iarna, de care, de unde si la ce pret

444 posts in this topic

Cred ca a venit momentul sa deschidem discutiile despre anvelopele de iarna.

Ce ati vazut pe piata?

Ce ziceti ca ar merita banii ?

Si mai ales daca stiti oferte/preturi concrete pentru anvelope de iarna 205/55/R16 (dimensiunile cele mai raspandite pe Astra H), atunci scrieti aici.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Eu am luat de la APCO (importator Vredestein) modelul Snowtrac 2. Pretul din noiembrie a fost de 4 milioane per bucata, garantie 2 ani si montaj + echilibrare gratuita.

Unde e APCO?

De exemplu pe mine m-ar interesa anvelope cu preturi intre 4-5 milioane/bucata si nu am gasit asa ceva pentru marcile cat de cat cunoscute (Continental, GoodYear, Bridgestone, Vredestein, de Michelin nu mai spun ca sunt preturi astronomice). Nu mi se pare o idee prea grozava sa dau 20 si ceva de milioane pe cauciucurile de iarna :mellow:

Edited by Ro_land

Romexpo. Intri pe poarta mare, ai o parcare pe dreapta si imediat se face acolo un drum, mergi pe el cumva spre stanga si dai de APCO. Scrie Ford, Vredestein etc.

4-5 milioane pe toate 4??? Eu am dat 16 pe ele si nu regret 1 secunda. Am copil, nu am timp sa alerg dupa CASCO si alte dude, prefer sa stau linistit... Si masina mea danseaza superb pe zapada cu gumele de vara. Testat printre blocuri unde nici naiba nu curata zapada...

Edited by VIPER

Ma bag si eu ca sa va intreb (ca un profan ce sunt) daca mergeti pe ideea de schimbat doar gumele sau vi se pare mai intelept schimbatul cu tot cu jenti? am auzit/citit pareri cum ca ar fi mai bine pt iarna alte dimensiuni (mai mici)..

Stiti ceva de cauciucuridirect.ro? Primul site pe care am vazut preturi bunicele (TVA si transport inclus in pret).

eu intentionez sa-mi cumpar cauciucuri Nokian, sunt finlandeze si am citit de ei numai de bine si iata ce raspuns am primit la cererea mea de oferta de la importator (nu dau numele aici):

"Referitor la solicitarea Dvs ., va putem spune urmatoarele :

In acest caz , va putem recomanda anvelopele profilele de anvelope Nokian WR sau Hakkapeliitta2 .

Profilul WR are in compozitia amestecului de cauciuc un termosilicat , care ii confera un indice de uzura foarte ridicat , deci se uzeaza foarte greu, chiar si in conditii de circulatie pe asfalt.

Profilul Hakkapeliitta2 , este unul cu o putere de tractiune mai mare ca al profilului WR , insa are un indice de viteza inferior ( T = 190 km/h).Aceste anvelope sunt prevazute cu cavitati speciale in calea de rulare , pentru optiunea de clutare ( impuscarea de cuie )

Prezentandu-va avantajele celor doua profiluri recomandate , va lasam decizia de a alege cel mai adecvat profil , in functie de modul de exploatare al autoturismului ( preponderent oras- WR , preponderant drumuri muntoase – Hakkapeliitta 2.

Referitor la dimesiunea pe care o recomandam : - depinde de ce janta aveti ( cati toli – 15 sau 16 ?). Este de preferat ca anvelopele de iarna sa fie mai inguste decat cele de vara .

Va transmitem preturile la anvelopele solicitate , pentru ambele dimensiuni solicitate , cu specificatia ca , toate pozitiile enumerate mai jos , se afla e stoc , la noi in Bucuresti :

195/65R15 Nokian WR 91T – 295 RON/buc

195/65R15 Nokian WR 91H – 305 RON/buc.

195/65R15 Nokian Hakkapeliitta 2 91T – 355 RON/buc

205/55R16 Nokian WR 91H – 385 RON/buc

205/55R16 Nokian WR 94V XL – 405 RON/buc

205/55R16 Nokian Hakkapeliitta 2 91T – 560 Ron/buc.

Preturile sunt exprimate in varianta : cu ecovaloare inclusa , fara TVA ."

poate va e de folos si voua.

Pai poti da si importatorul. Nu cred ca strica. E am ales Vredestein si dupa testele facute afara unde a stst umar la umar cu "greii".

P.S. as fi luat jante de tabla pentru iarna, dar de unde atatia $$$...

Importatorul este MarsoRom.

Sa nu uitam ca la trecerea pe noi dimensiuni trebuie recalibrat esp-ul.

Nu stiam lucrul acesta, mai exact ce inseamna? Banuiesc ca se face numai la dealer, cam cat costa?

Da stiu romanasi nostri de la service sa recalibreze ESP-ul...?? Spun pentru ca printre altele unul din motivele pentru care nu am cumparat Megane era ca nu putem pune ESP, caci au ridicat garda la sol dupa face lift si cica nu puteau recalibra ESP-ul...

Pai iar ne intoarcem la vremea pe cand eu ma chinuiam sa configurez masina, si la intrebarea mea catre "omul dealer", daca pot pune jante de 195 pe timp de iarna (stiind ca cauciucurile mai inguste sunt mai bune in aceasta perioada), am primit raspunsul ca acest lucru nu este posibil din cauza ca am ESP... dar nu a pomenit nimic de aceasta reprogramare...

Sa ramanem la tema acestui topic, adica anvelopele de iarna! Ce imi place mie, acum ca am mai cautat pe net, este GoodYear UltraGrip 7 ;)

Nu trebuie reprogramat ESP-ul. Nici daca schimbati dimensiunile anvelopelor nu trebuie sa faceti aceasta reprogramare.

Revenind on-topic, si eu voi alege intre UltraGrip 7 si Dunlop WS M3.Sa vad insa si la ce preturi le gasesc.

Eu unul am cumparat iarna trecuta de la Marso din Cta 2 pneuri de la Nokian Hakkapelita 2 si pot spune ca atit cit am mers cu ele nu mi-au creat probleme, cu o exceptie cind mi-a fugit un picut cam mult spatele (posibil poate ca pe spate aveam inca cele de vara ?). Iarna asta sunt pe lista inca 2 pt spate. Pretul a fost cam de 6 mil.