• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Ro_land

Anvelope de iarna, de care, de unde si la ce pret

444 posts in this topic

Sal. Eu am cumparat continental contwinter contact ts810 (sau 820, nu-mi amintesc) 195/65/15, sper sa-si faca treaba. Daca nu, va anunt, sa nu cumparati.... :happy: , oricum ...drum bun, fara probleme.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

salut,anul trecut am cumparat 4 anvelope de iarna Dunlop la 250 ron bucata si am fost foarte multumit de ele

salut tuturor. ori sunt inconstient ori mult prea zgarcit.acum o luna am zis sa ma pregatesc de iarna. cum am zis mai sus, de zgarcit ce sunt am zis sa iau si eu 2 gume d iarna (bineinteles, sh) sa le pun pe fata si pe spate las 2 de vara. am gasit niste michelin nu stiu exact modelul cam 5 mm de carne pe ele dar destul de vechi. din 2002. azi dimineata...zapada de pe lume pe stradutele dintre blocuri.PATINAJ ARTISTIC !! am crezut ca nu ajung la servici fara vreo buba. acum...lasand la o parte idiotenia mea(si lipsa totala de fonduri) ce fac ? mai caut 2 gume mai bune sa le pun p fata si vechiturile astea pe spate ? stiu,e doar o solutie de compromis,dar nu am drumuri decat in oras si nu foarte multe.Si nici nu dispun de 16 mil pentru gume noi. Mersi si nu dati cu parul va rog

Imi poate recomanda cineva in Bucuresti un magazin/vulcanizare/service de unde sa-mi cumpar cauciucuri (Vredestein sau Nokian) cu tot cu jante de otel 195/65/R15 si sa mi le si monteze? Nu de alta, dar nu vreau sa plec de sarbatori cu cauciucuri de vara acasa in conditiile actuale.

Multumesc mult!

Edited by cycloneclau

Am pus GOODYEAR ULTRAGRIP 7+ la 390 lei bucata - se comporta super, se gasesc in mai toate vulcanizarile. Nu are rost sa pui anvelope no name cand e vorba de siguranta ta, chiar daca te gandesti ca faci o economie...

a venit iarna iar bani nu are nimeni. un calcul simplu la 4 cauciucuri 205/55/R16 (standardul pe H din cate am vazut eu) serioase te arde direct de cel putin 1400 lei (350 / bucata) si daca pui ca indicat ar fi sa iti cumperi si niste "table" cam 100 / bucata tzop 1800 lei asa de sarbatori ca vine craciunu ;). nu vreau sa par zgarcit da 195 sunt mai ieftine si am auzit ca se pot pune si de astea (e legal ?). diferenta de stabilitate sunt sigur ca exista da iarna nu o iau la fuga cu masina prin zapada la 100 km/h+.

ceva pareri ?

eu unul mi se pare cam mult sa dau 18-20 mil pe anvelope de iarna, adevarat sunt bune dar mi se pare cam multicel ceea ce vreau sa va intreb daca in talon am o dimensiune adica 195/60/R15 H, 185/65 R15 88H v-am relatat ceea ce am scris in talon dar pe anvelope am R16 .nu mai inteleg nimic !

sa fie o greseala ???

Inseamna ca jantele tale sunt de 16" daca pe anvelopa scrie R16 si nu sunt de 15" cum scrie in talon.Nu aveai cum sa pui anvelopa pe care scrie R16 pe janta de 15".

Am cumparat si eu 2 bucati Nokian W+ la pretul de 355 lei bucata (montaj gratuit). Foarte multumit de achizitie, am inceput sa simt masina pe frigurile astea, nu am mai avut probleme. Eram putin reticent la inceput dar acum recomand tuturor. Stiu ca sunt scumpe (eu mi-am luat doar 2 iarna asta, si cand o sa fac rost de fonduri o sa le iau si pe celelalte 2 + jenti tabla pentru toate).

Anvelopele de vara sunt 0 pe vremea asta, nu simteam franele, ma duceam sanie, iar la fiecare franare mai brusca hop si ABS. De cand le-am pus pe astea 2 situatia s-a imbunatatit seminifcativ. Sunt convins ca inca sunt probleme (spatele e inca "incaltat" de vara) dar merg incet deocamdata, nu fac excese.

Afara din oras nici nu m-as incumeta sa ies fara "gume" de iarna acum.

Cumparat cauciucuri de iarna vredestein snowtrac2 205 r16 si inca un set de jante de otel. Pret total pe undeva pe la 3000 cu totul, per total pot sa zic ca merita din 2 motive expuse mai jos, sper sa ma tina 4-5 ani pana vand masina, ca iarna nu merg mai mult de 4000 km. Pe zapazile din iarna asta in mod sigur cea mai mare neplacere care putea sa mi se intample era sa nu pot sa ajung cu masina la servici.

1 ) Sunt mai bune in sensul ca acum masina are directie, inainte daca trageam tare de volan cu Bridgestone Turanza pe zapada masina mergea tot inainte, ceea ce putea fi foarte grav. La fel la franare ABS,ul intra, trageam de volan, dar masina tot inainte se ducea. Mai mult de asta am zis sa le schimb.

2) Am mai avut o neplacere cu cele de vara, dar din cauza mea. in 2008 am vrut sa vad daca pot urca la cota 1400, si bineinteles ca nu am reusit deloc. Puteam sta in Sinaia si nu se intampla nimic. Dar am patit ca in filmele acelea de pe youtube, am oprit masina in panta ca nu mai vroia sa urce si din momentul in care masina s-a oprit a inceput sa coboare singura cu toate ca tineam piciorul pe frana. Cu toate franele si incercarile de redresare masina a ajuns oarecum oblic pe sensul de mers si pana la urma am reusit sa o opresc la jumatate de metru de parapet. Daca nu era parapet pe acolo si daca nu reuseam sa o opresc se ducea la vale in padure si mi-ar fi fost greu sa explic la CASCO ce faceam eu pe drumul ala cu cauciucuri de vara.

Deci am zis ca pana la urma sa fac si chestia asta. Data viitoare am de gand sa incerc niste NOKIAN. Am avut de ales intre vredestein si nokian si le-am luat p-astea. Sper sa scriu peste catva timp de comportarea altor marci dar vredestein imi par bune pana acum.

Mi-am luat Dunlop Winter Sport 3D 205/55 R16, 4 bucati. 380 ron bucata. Foarte multumit pana acum de ele, desi ninsoarea de zilele astea e singura pe care am reusit sa le probez.Mai revin cu impresii dupa ce o sa fac cateva mii de km.

Am luat Fulda Montero3 205/55R16 - 2bucati x 365 lei/buc. Si 2 jante de tabla. Pe spate raman deocamdat cu cele de vara ca si asa am dat o gramada de bani (si vorba celor de la magazin: "e sfarsit de sezon domne, nu mai avem alte marci de anvelope. s-au dus...")

Si eu vroiam Fulda initial, dar la noi in Craiova singurul distribuitor mi-a aruncat niste preturi de te doare mintea (450 lei +), asa ca am luat Nokian (erau prima alegere dar nu le gaseam, nu erau stocuri, pana la urma au aparut).

Foarte multumit. Dupa ce o incalt pe toata o sa fiu mai linistit iarna. Oricum e mult (FOARTE) mai bine decat cu anvelope de vara.

Singurele mici probleme pe care le simt acum sunt franarile (spatele are tendinte de sanie la franari bruste) si plecarile energice (fata trage foarte bine in mai toate conditiile intalnite in iarna asta) si cu rotile virate cand se intoarce relativ usor, deoarece aderenta spate este destul de mica (mai ales pe zapada batatorita / gheata).

sa stii ca chestia cu fugitu spatelui e cat se poate de reala...credeam ca e spusa doar ca sa te faca sa dai banii pe inca 2 cauciucuri in plus. Mi s-a intamplat sa imi fuga spatele, avand 4 cauciucuri de iarna deci ma gandesc ca acest lucru s-ar fi intamplat mult mai usor daca as fi avut doar 2 cauciucuri pe fata

cu siguranta tendinta de "fugit" spatele exista si cu 4 cauciucuri de iarna. totusi daca ai cele 4 cacuciucuri sunt sigur ca ai mult mai mult control. nu trebuie sa fii sofer de raliu sa reactionezi cu un contraviraj si putin calm o indrepti.

daca te ajuta masina o poti redresa (daca ai si adaptat viteza la conditiile de rulare). daca ai 4 x vara si prinzi ceva zapada esti intr-un mare impas. nici motorul nu trage, nici frane nu ai, este un joc periculos (pe care eu unul nu vreau sa il mai fac).

eu am luat (o sa iau inca 2 si pentru spate) anvelope de iarna pentru linistea mea si pentru a nu tine masina in fata blocului cum ninge. decat sa imi fie frica sa apas frana mai bine arunc niste bani (destul de multi) pe anvelope si pot sa ma descurc in conditiile pe care ni le pune la dispozitie anotimpul friguros.