• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Ro_land

Anvelope de iarna, de care, de unde si la ce pret

444 posts in this topic

din punctul asta de vedere, eu am venit dupa o dacie 1310 din '98, cauciucuri 155.

Cu Astra H m-am bagat si eu pe unde ma bagam cu Dacia, dar nu mica mi-a fost mirarea caam ramas impotmolit IN ULTIMUL HAL.

A trebuit sa o las acolo, sa vina sa ma impinga altii. Bridgestoanele de pe Opel sunt jenante pe noroi si zapada, ce sa mai

Cu dacia sa fie ea a dracului, aveam Montana ieseam fara nici o greata...

Acum am scris si vreo cateva posturi mai sus alte simptome, insa nici cu cauciucuri de iarna nu ma simt chiar in largul meu.

Mai dau cate un patinaj, mai fuge spatele, ma gandesc ce ar fi fost fara (oricum asta e prima iarna serioasa prinsa cu Opelul)

Edited by axabrt

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

am facut si eu greseala sa pun de iarna numai pe fata.asta inainte de prima zapada.(apropo,e prima iarna cu astra mea) In curbe, dupa prima zapada, facea spatele ca la circ...ca si cum eu nici nu existam.nu asculta deloc...Dupa ce am pus si pe spate de iarna e alta treaba...Fenomenul se mai produce dar la o scara mult mai mica si mai putin ingrijoratoare. Astra e o masina grea,e oarecum justificata fuga spatelui... Deh...inertie,fizica,Newton din astea

bugetul a permis doar fata iarna asta. merg incet si nu fortez curbele. :D

Se apropie iarna si redeschid discutia depsre cauciucuri de iarna. Asta e a 3-a iarna cu Astra Sedan. In 2008 a fost o iarna usoara in Timisoara si nu am simtit lipsa cauciucurilor de iarna. In 2009 a fost mai multa zapada si am simtit lipsa cauciucurilor de iarna, am avut cateva situatii stresante.

Din pacate 205/55/R16 sunt scumpe...ajung cam 1800-1900 ron toate 4,ca firma ma refer la Continental, Dunlop, Goodyear.

Ma gandeam la varianta cu 195/65/R15 plus genti de tabla R15, cele de vara sunt R16.

A trecut cineva la 195/65/R15 ptr iarna? Se merita?

Cauciucurile 195/65/R15 ar fi mai ieftine. Diferenta de pret fata de R16 as putea sa o folosesc ptr gentile de tabla. Chiar daca ar iesi putin mai scump sa cumpar inca 4 genti R15, as recupera ulterior ne mai fiind nevoie sa dau bani ptr schimbarea cauciucurilor de vara/iarna.

Edited by Catalinus

Si eu ma gandisem la solutia 195/65/15 dar cum nu am gasit jante iarna trecuta am luat 205/55/R16 si acum umblu dupa jante fara prea mare succes.

Daca nu rezolv nimic cu jantele in 1-2 saptamani (caut ceva sh, ca noi mi se par prea scumpe pe criza asta), le montez pe jantele care le am si mai vedem ce se aude si cu tablele :). Oricum m-am mai uitat la masina; pare cam inghesuiala acolo pe langa etrier, cred ca 15 intra mai la limita, problema mai mare este sa gasesti in 5 prezoane (5x110).

In ceea ce priveste gumele deja am pus ochiul pe o pereche de Dunlop 205/55/R16 undeva la 360 lei si cat mai curand le iau.

Edited by kraven001

Unde le-ai vazut? Pe net sau?

Edited by al3xz
quote la postul precedent

Era o oferta la un magazin. Am vb cu ei si normal ca nu era ala pretul, gresisera ei calculele. O sa mai studiez piata, cred ca tot Nokian iau daca gasesc :).

Salutare! Eu as merge tot pe Nokian. De ce?! Uite niste rezultate la teste: http://www.reifendirekt.de/review/110/Nokian_H_reifentestcom.html si http://www.reifendirekt.de/review/110/Nokian_i3_reifentestcom.html .

Poti compara si alte anvelope pe http://www.tyretest.com/index.html

:hi:

Edited by Azzarro

Ma gandeam la varianta cu 195/65/R15 plus genti de tabla R15, cele de vara sunt R16.

A trecut cineva la 195/65/R15 ptr iarna? Se merita?

E cea mai buna idee sa faci asa, asa am facut si eu, iar in banii aia pe langa faptul ca am luat 4 jenti+4 gume de acum inainte nici macar nu mai trebe sa merg cu rotile la vulcanizare sa le schimbe, le schimb eu cu cricu (nici nu mi-ar intra toate in spate fara sa murdaresc ceva.

In plus, iarna e mai bine sa ai 195 decat 205 ca aderenta. Eu am pus 4 gume Goodyear UG7+ si mergeam pe gheata ca pe uscat :) Recomand cu incredere ! Testate de nemtii de la ADAC cu masuratori serioase, nu opinia lu x, y ca la Tyretest.com

Edited by AstraBounce

Corect, testele ADAC confirma versatilitatea Goodyear. Pentru doritori sunt in oferta la metro 195/65/R15 cu 320 lei buc (daca iei 2), 205/55/R16 sunt stupid de scumpe 450 lei (daca iei 2).

Eu merg pe Nokian :). De ce? pentru ca pe astea le-am gasit la un pret acceptabil si se inscriun in testele ADAC la mijlocul clasamentului. Din pacate la noi in Craiova sunt mai putin raspandite si distribuitorul se cam fastaceste cand ii intreb, dar imi tot zic ca aduc. Sper in 1-2 saptamani sa incalt masina de iarna.

...

205/55/R16 sunt stupid de scumpe 450 lei (daca iei 2).

Sint mai scumpe deoarece difera indicele de viteza.

Edited by bizu19

Hmmm, parca erau 91T ambele (cel putin asa scrie in catalogul online). Ma rog, asta e:)

E posibil, dar chiar sint "stupid de scumpe"!

Am gasit pe net 195/65/15, GY UG7+ 91T, cu 250 ron/buc si 205/55/16 91H, tot GY, la 420ron/buc. Dar si aici, nu m-as mira cind suni sa spuna ca este un pret neactualizat (ma refer la cele pe 15') :ceuameni:

E cea mai buna idee sa faci asa, asa am facut si eu, iar in banii aia pe langa faptul ca am luat 4 jenti+4 gume de acum inainte nici macar nu mai trebe sa merg cu rotile la vulcanizare sa le schimbe, le schimb eu cu cricu (nici nu mi-ar intra toate in spate fara sa murdaresc ceva.

In plus, iarna e mai bine sa ai 195 decat 205 ca aderenta. Eu am pus 4 gume Goodyear UG7+ si mergeam pe gheata ca pe uscat :) Recomand cu incredere ! Testate de nemtii de la ADAC cu masuratori serioase, nu opinia lu x, y ca la Tyretest.com

Mersi de sfaturi!

Gentile le-ai luat noi?sau second? Ai idee cat ajung gentile noi?..ma gandesc ca trebuie sa cumpar si capace:). Si eu tot pe adac m-am uitat si cele care au nota 2,3 sunt ok.Goodyear e in top alaturi de continental si dunlop..parca.

Cu echilibratul cum faci?

Mergi o data pe an sa le echilibrezi?

Jenti noi, anu trecut au fost 220-240lei bucata (de la Autoglobus, la Opel West erau 180 lei si la oferta, vezi si tu ca nu-i departe Aradu, iti zic si la telefon cat costa). Cauciucele au fost 260-270 lei bucata de la Ciclop [singurii care puteau sa imi aduca in acel moment](erau la oferta la Dumivest la 220 dar n-am mai prins ca le-or vandut toate, apoi erau la 260 lei). Acum vad ca le au la 277lei si suficiente pe stoc. La metro evident e mai scump cu tot cu oferta (asa e in general cu tot ce au la oferta). La mine in pret a intrat si echilibrat si montat pe masina.

Cele de 205 sunt mai scumpe pt ca au mai mult cauciuc si sunt mai complicat de realizat (i guess). Vezi ca cei de la ADAC au testat modelul 195 (la 205 sunt alte profile mai bune) si nah, au testat chiar pe Opel Astra H deci sigur asa se vor comporta si la tine si nah, chiar se comporta exact cum au testat, nici o distractie.

Nu mai trebe sa le echilibrezi pt ca nu le dai jos de pe jenti. Bine, daca dai in vreo groapa de strambi janta sigur trebe sa echilibrezi roata aia.

Io zic sa mergi pe UG7+ ca mergi la sigur chiar daca trebe sa stai pana ti le aduc. Oricum jenti pe stoc nu cred ca gasesti si tot trebe sa stai 3-4zile dupa ele.

Edited by AstraBounce