• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
alllexandru

Ce tuning ai facut/vrei la ASTRA ta?

175 posts in this topic

Ce tuning aveti pe masina sau ce planuri aveti in acest sens...

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

momentan nimic. Inca ma "minunez" de ea asa cum este.

Nu e tuning , mai degraba doar o modificare vizuala ... pe viitor as vrea sa imi pun pe praguri placute pe care sa scrie Astra. Stiu ca la echiparile superioare parca vine din fabrica cu asa ceva. (Cosmo-ul de la SIAB avea asa ceva ) Insa eu pe Enjoy n-am si mi se par si frumoase si utile. Insa nu stiu unde as putea gasi de cumparat...caci de montat banuiesc ca se monteaza usor cu adeziv.

Adica asta?

phto00422wc.th.jpg

exact. :) Stii de unde as putea sa cumpar? Evident... "ieftin si bun" :)

Pai nu ai decat varianta originala, doar nu o sa cumperi o chinezaraie. Deci, probabil scump dar bun si original de la dealerii Opel.

uff incerc sa evit varianta orginala...din motive binecunoscute.

Aceeasi problema o am si cu jantele din aliaj usor pe care as vrea sa le cumpar pentru la vara ( iar pe astea de tabla de acum sa trec niste cauciucuri de iarna pentru ...iarna viitoare ). Cand am auzit cat costa jantele la Opel... m-am linistit ...si acum incerc sa gasesc o solutie buna aftermarket... So daca aveti sugestii unde sa caut...

Mi-am cumparat eu acele placute de la dealer.

Sunt din aluminiu, destul de subtiri, se lipesc de praguri (au scotch pe spate) si se gasesc numai pentru pragurile din fata. Au costat 20euro bucata (cu tot cu TVA). Mai vazusem la cineva pe alt forum care vindea aceste produse (nu originale) si avea pentru toate 4 usile. Link-ul este http://www.auto-accesorii.ro/" target="_blank"> http://www.auto-accesorii.ro/ . Nu le-am vazut si nu stiu cat de bune sunt. Cele originale arata bine dar parca nu merita banii astia.

PS. Jenti de aluminiu ma intereseaza si pe mine. biggrin.gif

@costel...mie mi se par chiar ok la 20 euro/buc...in fond sunt cele originale

@anjin...fa un efort,strange banuti, si cumpara jante noi...nu recomand cumpararea de jante s.h..nu poti sa stii ce vicii ascunse au facut in timp..nu stii cum a mers fostul propietar cu masina..si doamne fereste, iti crapa cand nu te astepti...si plangi dupa bani...in plus pe cele noi le poti asigura...

Planuri tuning:

1.Jante BBS - Iunie 2006

2.ECU-Remap, dar dupa min.6 luni de functionare

3.Kit OPC - 2007

@anjin...fa un efort,strange banuti, si cumpara jante noi...nu recomand cumpararea de jante s.h.

pai eu noi vreau sa iau. Insa nu prea stiu unde sa caut si ce sa caut anume... Adica dincolo de "cum arata" nu ma pricep mai deloc . Ideea e ca nu prea ma pot intinde decat la maxim 150euro/bucata deci nu stiu ce optiuni BUNE as avea. De aceea va intrebam si pe voi.

La 1.6 se poate face remap? Stie cineva? (poate Dragos ca stiu ca erai in tema cu subiectul)

In curand o sa avem info exacte despre remap la Astra H. Cine vrea poate deschide un topic despre acest subiect.

Da, la Astra H ma refeream si eu, de aceea am si postat la tuning Astra H.. biggrin.gif

Am si eu o intrebare pentru cine poate sa ma ajute.... ce boxe pot pune pe masina in usi si in spate? Cele din fabrica mi se par cam slabe. Cele din usi mai merg cat de cat, dar alea din spate sunt jale. Am Caravan, deci sunt in usa de la portbagaj.

Le-am dat jos odata si erau foarte plate. Am observat de asemenea cu enervare ca au un model foarte proprietar de papuci, deci nu prea poti pune orice.

Anyone...? :)

Mersi.

Pai din ce stiu eu poti pune cam orice model de boxe care incap ca dimensiune in locurile de acuma. Exista tot felul de conversii de papuci si nu asta e problema. Am impresia ca mai trebuie si niste distantiere care sunt niste cercuri de plasctic care sustin boxa. Cele originale au asa ceva dar incorporat asa ca daca scoti boxele pierzi si distantierele. E cam 30-40 RON setul. Eu cand am avut Vectra A si am schimbat sunetul am fost inainte la un atelier care monteaza boxe si am intrebat ce dimensiune au, ce pot sa cumpar, ce imi mai trebuie si cat ma costa. Am cumparat boxele de unde a fost mai ieftin si restul ce cabluri, papuci, mufe si distantiere de la ei. Am dat cam 75 RON manopera pentru boxe fata-spate si a fost ceva de munca ca in spate a trebuit sa decupeze tabla ca am pus boxe ovale fata de rotunde originale.